YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Zeytinköy-Gölova-Çile Parkuru

ETAP : 1

Rota 9: Zeytinköy - Gölova - Çile

 

Mesafe: 16 km

Ortalama süre: 6 saat

Başlangıç yüksekliği: 10 m                 

En yüksek yeri: 301 m      

Bitiş noktası yüksekliği: 93 m

Zorluk derecesi: 2

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:          37059'27.01”K / 27016'57.23”D

Zirve noktası GPS :                38000'58.99”K / 27015'22.77”D

Bitiş noktası GPS:                  38002'52.18”K / 27011'23.73”D

 

Parkura ulaşım:

İzmir Konak'a 86 km mesafedeki Selçuk'a karayoluyla, İzmir - Aydın otobanından ulaşılıyor. İzmir - Aydın otobanından, Selçuk - Efes - Kuşadası ayrımından çıkın ve Selçuk - Kuşadası yönünde devam edin. Yaklaşık 16 km sonra ilçe merkezine varabilirsiniz.

Selçuk'a demiryoluyla gelmek için İzmir Basmane'den hareket eden Aydın trenine binmek gerekiyor. Ayrıca İzmir Banliyösü (İZBAN) ile Cumaovası aktarma istasyonuna gelip 718 numaralı Torbalı otobüsüne, oradan da 770 numaralı Selçuk otobüsüne binebilirsiniz. Bir seçenek de İzmir şehirlerarası otobüs terminalinden Selçuk veya Kuşadası otobüslerine binmek. İlçe merkezinden Zeytinköy'e düzenli dolmuş seferleri var.

 

Parkurun yapısı:

Her mevsim rahatlıkla yürünebilen parkur Zeytinköy'den başlıyor, 2.5 km. den sonra eğim sürekli artıyor. Başlangıçtaki asfalt ve arazi yolundan sonra Notion rotasından ayrılıp belirgin patika ile uzun bir süre devam ediyor. Makilik ve ormanlık alanlar arasındaki arazilere vardığında tekrar traktör yolu ile Gölova'ya varıyor. Sonrasında yine orman yolları ve arazi yolları ile Çile köyü merkezine bağlanıyor. 

 

Parkurun ayrıntıları: Zeytinköy merkezinden başlayan rota, yaklaşık 1 km sonra asfalt köy yolundan ayrılıp Notion - Klaros parkuru ile birlikte sağa, kuzeybatıya yöneliyor. Traktör yolu ile meyve bahçelerinden vadi içine giren yol zeytinlikler arasından ilerliyor. Yaklaşık 600 m sonra Notion - Klaros parkurundan ayrılıp kuzeye, dere yatağından devam ediyor. Son ayrım noktasından yaklaşık 1 km sonra sırt hattına çıkıyor; sırtı takiben Gölova üstündeki düzlüklere ulaşıyor. Burada veya Gölova köy merkezinde mola verilebilir. Gölova'dan bahçe yolları ve orman yolu ile Ahmetbeyli istikametine aşağı sürekli iniş ile devam eden yolun yaklaşık son 3 km'si tarlalar arasından geçiyor; Ahmetbeyli - Menderes karayolundan karşıya geçip Çile köyüne ulaşıyor.

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: Gölova üzerinden geçen, Notion ve Klaros'a inen iki güzel parkur mevcut. Güzel bir manzarası olan bu parkurlar, sırtlardan ve vadilerden geçerek toprak yol ve patikalarda devam ediyor. Ayrıca parkur üç rotaya daha bağlantı sağlıyor.

1. Zeytinköy - Notion - Klaros

2. Pamucak - Zeytinköy

3. Barutçu - Zeytinköy

 

Bisiklet yolu: Zeytinköy - Gölova - Çile - Klaros ve Notion güzel bir bisiklet parkuru.

 

Su kaynakları: Parkur üzerinde su kaynağına rastlanmadı. Gölova köy merkezi mola vermek için uygun bir yer.

 

Kamp yerleri: Gölova girişindeki alanlar kamp kurmaya uygun.

 

Alışveriş ve konaklama: Selçuk, Zeytinköy ve Gölova'da alışveriş yerleri mevcut. Selçuk'taki pansiyon ve otellerden yararlanılabilir.

 

Doğal ve tarihi değerler: Zeytinköy'den yükselen rota, Pamucak ve Ege Denizi manzaraları eşliğinde sürüyor.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Selçuk Devlet Hastanesi: 0 232 892 70 36

Cankurtaran: 112

En yakın güvenlik birimi:

Selçuk İlçe Jandarma Karakolu: 0 232 892 64 14

 Ahmetbeyli Jandarma Karakol Komutanlığı: 0 232 787 44 19

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.