ZEYTİN YOLU

Menderes-Küner-Şaşal-Tekeli-Değirmendere-Çamönü-Ataköy Zeytin Rotası

ETAP 6: MENDERES

Parkur 2: Menderes - Küner - Şaşal - Tekeli - Değirmendere - Çamönü - Ataköy

 

Parkura ulaşım: Özel araçla Konak - havalimanı yolunu kullanarak Menderes ilçe merkezine ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını tercih ederseniz İZBAN treniyle ESBAŞ aktarma merkezine gelin. Buradan 708 numaralı belediye otobüsü ile Görece'ye varabilirsiniz. Ayrıca İZBAN treni ile ulaşacağınız semt garajından, minibusle Menderes'e gidebilirsiniz.

Rotanıza Menderes merkezinden başlarsanız kontinü sistemle çalışan Yeşilce Zeytinyağları Fabrikası'nı ziyaret edebilirsiniz. 15 yıl önce taş baskıdan kontinü sisteme geçen bu fabrika 55 yıldır faaliyette. Ayrıca yine Menderes merkezinde 15. yüzyılın sonunda yapılan Kasımpaşa Camisi'nin arka tarafında bir taban taşı bulunuyor.

Bu rotadaki köylerde -bir öncekinde olduğu gibi- zeytinyağı üretme sisteminin parçalarını sokaklarda terk edilmiş halde görmeniz mümkün. Küner köyünde bir zeytin presi ve skana*, Şaşal köyü girişinde bir mortar** ve köy meydanında ise bir orbis*** görebilirsiniz. Buradan Değirmendere köyüne geçip bir evin bahçesindeki zeytin presini görebilirsiniz. Köyde aynı zamanda bir tane döküm zeytin kırma taşı yer alıyor.

Burada Çamönü köyüne geçince yine zeytin presleri ve taban taşları görebilirsiniz. Preslerden biri köyün ortak kullanımında. Köyde 1927 yılında yapılmış tarihi bir çeşme ile en az 120 senelik olduğu ve Yunan döneminden kaldığı söylenen tarihi bir kapı bulunuyor.

Bu rotanın son ziyaret noktası olan Ataköy'de, yol boyunca gördüğünüz zeytin ezme sisteminin**** parçalarının tamamını bir arada bulabilirsiniz. İsmail Yeşilışık'ın evinin bahçesinde duran bu sistem; zeytin ezme taban taşı, zeytin ezme taşları, skana ve polümden oluşuyor. Bahçede aynı zamanda yaşlı bir zeytin ağacı var.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Değirmendere Sağlık Ocağı: 0 232 784 30 07

Cankurtaran: 112

 

 

En yakın güvenlik birimi:

Menderes Jandarma Komutanlığı: 0 232 782 14 79

Ahmetbeyli Jandarma Karakol Komutanlığı: 0 232 787 44 19

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

 

 

 

*Skana: Hamur haline gelmiş zeytinleri çuvala doldurulup ayakla çiğneyerek yapılan sıkımlarda kullanılan; taş, ahşap çakma veya ahşap oyma, büyük kap. Yaklaşık 100 x 160 cm boyutlarındadır. Halk arasında skana, ahır, tekne gibi yöresel adlar ile anılır.

**Mortar: Mortarium. Havan, ezme kabı. Farklı şekil ve büyüklükte olabilir.

 

***Orbis: Latince dünya. Yarım küre şeklinde zeytin ezme taşı.

 

****Zeytin ezme sistemi: Zeytinlerin ezildiği alt ve üst taştan oluşur.

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.