ZEYTİN YOLU

Kuşçular-Yağcılar-Demircili Zeytin Rotası

ETAP 3: URLA

Parkur 3: Kuşcular - Yağcılar - Demircili

 

Parkur başlangıcına ulaşım: Özel araç ile İzmir - Çeşme otobanının Urla kavşağından çıkıp ilçe merkezine varın. Merkezden geçerek Kuşçular köyü yoluna girin. Toplu ulaşım araçları için metro veya belediye otobüsleri ile Fahrettin Altay aktarma merkezine gelin. Buradan 725 numaralı belediye otobüsü ile Urla merkezine ulaşın. Buradan Kuşcular'a özel araç veya minibüs ile ulaşabilirsiniz.

Kuşçular köyü Helvacılar bölgesinde, yolun sol tarafındaki bahçelerde yaşları 300 ile 1500 arasında değişen çok sayıda zeytin ağacı görülebilir. Antik Dönem'den beri tarım yapılan bölgede yol boyunca zeytin ağaçları bulunuyor.

Yağcılar köyünde köylülerin “Kilise Tepesi” dediği özel araziye, engebeli ve toprak bir yoldan yürünebilir. Ancak bu yol kış aylarından oldukça bozuk. Yağcılar köyü meydanından toprak ve rampalı bir yol ile Kilise Tepesi'ne ulaşılabilir. Yağcılar köy kahvesinden sola dönün. 0040-71'-787"D 0420-35'-142"K rakım: 197 m ayrımından sağa sapın. 0040-70'-989" D 0420-34'-328"K Rakım: 265 m ayrımından sağa dönün ve yukarı dümdüz çıkın. Yol burada hafif rampalı. Toprak yol olduğundan kış aylarında ulaşım zor olabilir.

Köyün merkezindeki Urla Bağ Evi adlı konaklama tesisinin bahçesinde 300 yıllık bir zeytin ağacı ile 2500 yıllık bir amfora bulunuyor. Kadınlar, yaptıkları ekmek gibi ev yapımı ürünleri, hafta sonları köydeki küçük tezgâhlarında satıyor.

Yağcılar içinden geçilip Demircili sapağına varılınca hafif rampalı yol takip edilir ve Yukarı Demircili köyü sapağına varılır. Demircili köyünden Yağhane Boğazı ve Ada (Airai) ayrımında, Airai yönüne toprak yol, Yağhane Boğazı yönüne asfalt yol uzanıyor.

Demircili köyü için sağa dönebilirsiniz. Sağa dönüldüğünde, toprak yoldan Demircili köyü sahiline (Yağhane Boğazı) varılır. Burası kamp için uygun bir alan.

Sapaktan sola dönüldüğünde, yerleşimin 7 - 8. yüzyıllarda başladığı Airai kentine ulaşılır. Airai, antik Teos kenti kuzey limanının (Sığacık Körfezi) kuzey kıyısındaki Demircili köyünde. Bu bölge eski bir nekropol üzerine kuruludur. Kamp için son derece uygun.

 

En yakın sağlık birimi:

Urla Devlet Hastanesi: 0 232 7521004

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Urla İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 7541030

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.