YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Azmak-Demircili (Airai) Parkuru

ETAP : 3

Rota 5: Azmak -- Demircili (Airai)

 

Mesafe:11 km

Süre: 4 saat 30 dakika

Başlangıç yüksekliği: 6 m

En yüksek yeri: 59 m

Bitiş noktası yüksekliği: 2 m

Zorluk derecesi: 3

 

Koordinatlar:

Başlangıç GPS:              38°13'24.55” K/ 26 45'35.48”D

Bitiş noktası GPS:          38°12'42.81”K/ 26 40'53.47”D

En yüksek noktası GPS: 38°12'58.75”K/ 26 43'23.16”D

 

Parkura ulaşım: Konak'tan hareket eden araç, sahil yolunu takip ederek Güzelbahçe'den veya otobandan gidebilir. Seferihisar yönünde Ulamış köyünü geçince sağa dönen yol, 1400 m sonra Turgut köyü ve Düzce köyü yol ayrımına geliyor. Sağdaki yol Turgut köyüne, soldaki ise Düzce köyüne gidiyor. Turgut'a devam eden yol 380 m sonra ikiye ayrılıyor. Sağdaki yol Turgut'a, soldaki Azmak mevkiine gidiyor. Yol ayrımından itibaren parkur başlangıcı olan Azmak - Demirköprü arası 5200 m.

Toplu ulaşım için önce belediye otobüsü, metro ya da feribotla Üçkuyular'daki Fahrettin Altay aktarma merkezine ulaşın. Üçkuyular semt garajından 730 numaralı belediye otobüsü ile Seferihisar ilçe merkezine, buradan 732 numaralı belediye otobüsü ile Turgut'a ulaşım mevcut. Turgut köyü - Azmak arası 5000 m. Araç yolu var ancak servis yok. Ulaşım, özel araçla veya yaya olarak yapılabilir.

 

Parkurun yapısı: Parkur, makilik ve küçük kayalıkların bolca olduğu bir bölgede bulunuyor. Zemin yapısı sağlam kayalık veya yayılmış çarşak dolu. Her mevsim geçit veren bir parkur ancak sıcaklıktan ötürü yürümek için yaz mevsimi uygun bir zaman değil. Dere geçişleri mevcut. Şubat ayından itibaren Altınkoy hariç diğer dereler geçit veriyor. Şahıs arazisi geçişi var, çit ve engel yok.

 

Parkurun ayrıntıları: Başlangıç noktası olan deniz kenarından 300 m ilerleniyor. Araç yolunu 200 m takip ettikten sonra solda patika başlıyor. Yolun sağında göçük bir kanal ve çevresinde enginar bahçeleri bulunuyor. Patikaya girildiğinde makilik alan başlıyor. Patika geniş ve keçi yolu olarak kullanılıyor. Yükselerek devam eden patika ikiye ayrılıyor. Soldan devam ediliyor. Bu noktadan sonra traktör yolu başlıyor ve yol ikiye ayrılıyor. Sağa yükselerek devam eden yol, sola sahile iniyor. Deniz 400 m mesafede kalıyor.

Sahile inen yoldan dere yatağına, sağa dönerek patikaya giriliyor. Sağda sık makilik bulunuyor. Traktör yolunun bulunduğu kavşağın tam karşısında bir yol bulunuyor. 20 m yükselince kayalar ve makilik arasında patika kapanıyor.

Başlangıç noktasından 1850 m sonra sağda makilerle kapanmış kuru dere yatağı bulunuyor. Çevrede tek tek çam ağaçları görülüyor. Patika, sağdaki kuru derenin başlangıç noktası olan açıklık bir alana ulaşıyor. Burası, mola için uygun bir yer. Açık alandan sola dönülüyor ve 20 m'lik kapalı makilik geçilip patikaya ulaşılıyor. Tepenin üzerindeki düzlüğe çıkılıyor. Karşıda Altınkoy görülüyor. Solda 2 baz istasyonunun direği var. Altınkoy'a doğru patika takip ediliyor. Altınkoy küme evleri yanındaki asfalt yola iniliyor. Önce dere üzerindeki köprü, sonra sahile inen yoldaki demir kapıdan geçiliyor; solda deniz kalacak şekilde sahildeki traktör yolundan ilerleniyor. Traktör yolu sona erince dikkatle inilmesi gereken, kayalıklarla dolu 20 metrelik patika başlıyor. Kuru dere yatağı ve sık makilik geçilerek düz alana çıkılıyor. Kayalardan dikkatli geçilmesi gerekiyor. Solda falezlerin üzerindeki açıklık alandan burun dolaşılarak sonraki ilk koya ulaşılabilir. Başlangıç noktasından 7450 m sonra makilik ve çarşak kayalık, aralıklı patikalar bulunuyor. 350 m sonra vadi tabanına doğru sık çoban yastığı ve aralıklı dikenli otlarla dolu patika takip edilerek vadinin denizle buluştuğu noktaya ulaşılıyor. Buruna doğru patikada ilerleniyor. Uç burunda Airai kentçiğinin kalıntıları görülüyor. Koy içinde Yıldız Kamping Alanı bulunuyor. Ardında enginar bahçeleri var. Enginar bahçeleri sağda kalacak şekilde stabilize araç yolu izleniyor. Karşıda balıkçı barınağı yer alıyor. Küçük bir dere geçilip Demircili sahiline ulaşılıyor.

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar:

1. Azmak - Turgut

2. Sığacık Kalesi - Karagöl - Azmak

3. Demircili (Airai) - Eski Söğüt - Zeytinler

 

Su kaynakları: Parkur üzerinde su kaynağı bulunmuyor.

 

Kamp yeri: Demircili Plajı'nın ücretli kamp alanı kullanılabilir. 

 

Alışveriş ve konaklama: Parkura en yakın yerleşim birimi olan Demircili köyünden ihtiyaçlar temin edilebilir. Parkur üzerinde konaklama imkanı bulunmuyor. En yakın konaklama yerleri, Urla ilçe merkezi veya Ä°skele Mahallesi'ndeki otel ve pansiyonlar.

 

Doğal ve tarihi değerler:

 

Airai (Erai) kentçiği: Antik Teos kentinin kuzey limanının yani bugünkü Sığacık Körfezi'nin kuzey kıyısındaki Demircili köyünün yakınında yer alıyor. ”œAda” üzerinde görülebilen ilkçağ kenti kalıntıları, yalnızca bazı temel kalıntıları ile üç beş mimarlık yapıtı parçasından ve her yere yayılmış çanak çömlek kırıntılarından ibaret. Airai kalıntılarının, Demircili köyü kurulmadan çok önce, deniz yolundan taşına taşına yok edildiği anlaşılıyor. Parkurun bize sunduğu bakir koylar, temiz deniz ve eşsiz manzara en büyük değerler...

 

En yakın sağlık birimi:

Urla Devlet Hastanesi: 0232 7521004

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Urla Ä°lçe Jandarma Komutanlığı: 232 7541030

Jandarma Ä°mdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

Ä°zmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.