ZEYTİN YOLU

Urla Merkez Zeytin Rotası

ETAP 3: URLA

Parkur 1: Urla Merkez

 

Parkur başlangıcına ulaşım: Özel araç ile İzmir - Çeşme otobanının Urla kavşağından çıkın, ilçe merkezine varın. Toplu ulaşım araçları için metro veya belediye otobüsleri ile Fahrettin Altay aktarma merkezine gelin. Buradan 725 numaralı otobüs ile Urla merkezine ulaşın. Ayrıca Fahrettin Altay semt garajından Urla Çeşmealtı'na düzenli dolmuş seferleri de yapılıyor.

Urla'nın merkezi, hem tarihi değerleri hem zeytinyağı işlikleri hem de kadim zeytin ağaçları bakımından son derece zengin. Urla bölgesinde terk edilmiş yedi işlik ve çalışır durumda üç kontinü sistem zeytinyağı fabrikası bulunuyor.

Urla merkezde bulunan Zeytinyağı, un ve şarap fabrikası binası ise Rumlardan kalan tescilli bir yapı. 16 dönüm alana kurulu bu fabrikanın, mazotlu motor ile çalıştığı, binanın inşasında 100 at arabası taş çekildiği söyleniyor.

Ayrıca Kütük Minare Camisi ile caminin karşısında yer alan, 15. yüzyıldan kalma tarihi çeşme görülmeye değer. Bellek Sokağı'nın köşe başında kalan 1083 tarihli çeşme ise bir başka tarihi değer olarak karşınıza çıkacak. İbrahim Alga Sokağı'nda yer alan 16. yüzyıldan kalma Fatih İbrahim Bey Camisi ile 16. yüzyıldan kalan Hacı Turan Kapan Camisi görülmeye değer. Kapan Camii Sokağı'na girdiğinizde bir sıbyan mektebi ile de karşılaşacaksınız. Mustafakemalpaşa Caddesi üzerinde Herekezade Ahmed Paşa Hamamını görebilirsiniz.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Urla Devlet Hastanesi: 0 232 735 44 44 - 0 232 752 10 04

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Urla İlçe Emniyet Müdürlüğü: 0 232 754 14 65

Polis imdat: 155

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.