ZEYTİN YOLU

Balıklıova-Eğriliman-Küçükbahçe-Yaylaköy-Karaburun Merkez Zeytin Rotası

ETAP 1: KARABURUN

Parkur 5:  Balıklıova - Eğriliman - Küçükbahçe - Yaylaköy - Karaburun Merkez

 

Parkur başlangıcına ulaşım: Konak'a 69 km mesafedeki Balıklıova'ya ulaşmak için İzmir - Çeşme otobanı Karaburun kavşağından çıkın. İzmir - Çeşme karayolunu Çeşme yönünde takip edin. İYTE kavşağından sağa, Gülbahçe yönüne dönün. Hemen sonrasında yer alan kavşaktan Balıklıova'ya ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarıyla ulaşım için otobüs veya metroyla Fahrettin Altay'a (Üçkuyular) gelin. Buradaki semt garajından Balıklıova minibüslerine ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 735 numaralı Balıklıova otobüsüne binebilirsiniz.

Balıklıova'da terk edilmiş dört işlik ile Bizans Dönemine ait bir işliğin kalıntıları bulunuyor. Terk edilmiş dört işlikten “Balıklıova yağhanesi”'nin çatısı yıkılmış ancak zeytin ezmede kullanılan iki taşı, presi ve çanağı duruyor. Bahçesinde görebileceğiniz taşlar, işlikte daha önce kullanılmış olanlar. Diğer üç işlikte ise sadece kırılmış taban taşları, mortarlar* görülebilir.

Bölgedeki Bizans Dönemi işliğinin çevresinde Bizans seramikleri de bulunuyor. Eşek ile döndürüldüğü düşünülen, tek taşlı sisteme sahip bu antik işliğin, yerel taşlardan yapıldığı tahmin edilen taban taşı ve ezme taşı halen duruyor.

Balıklıova'dan Karaburun Yarımadası'nın batı kıyısına geçerek kuzeye devam ederseniz Eğriliman'a varabilirsiniz. Bölgede küçük balıkçı tekneleri ve Roma Dönemi'ne ait çatı kiremitleri, Horasan küp parçaları gibi tarihi zenginliklere rastlayabilirsiniz.

Anayola döndükten sonra sola devam edince Küçükbahçe Karaburun - Yaylaköy sapağında Sakız Adası'nın eşsiz manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz bir seyirlik alana varacaksınız. Eski Küçükbahçe tabelalarını takip ederek Eski Küçükbahçe köyüne ulaşabilirsiniz. Burada terk edilmiş bir zeytinyağı işliği bulunuyor. Dört taşlı ezme sistemiyle çalışan bu işliğin içinde, 1884 tarihli bir pres duruyor. Köyün Aşağı Mahalle olarak bilinen bölgesinde ise terk edilmiş bir zeytinyağı işliği daha görebilirsiniz. İşliğe inen eğimli yolun üzerinde tarihi bir çeşme de var.

Anayola dönerek sağa ilerlemeye devam ederseniz Küçükbahçe Karaburun - Yaylaköy sapağından sola dönüp Yaylaköy'e ulaşabilirsiniz. Yaylaköy girişindeki asırlık çınarı selamlayarak yanındaki çeşmenin başında soluklanabilir, çeşmenin yanındaki zeytin ezme düzeneği ve mortarı görebilirsiniz.

Yaylaköy, No:129 adresinde, önce tek taşlı iken dört taşlı sisteme çevrilen, zeytinyağı ve un değirmeni olarak çalışmış binayı görebilirsiniz. 2 km ileride Büyükdere Vadisi'nin Yaylaköy bitiş noktasında dinlenebilir, 1955 tarihli hayratından su içebilirsiniz. Bu yolu takip etiğinizde Karaburun merkeze ulaşabilirsiniz. Bölgede çok sayıda yaşlı zeytin ağacı ve iğnelik, anemon ve mis otu var.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Karaburun Sağlık Grup Başkanlığı: 0 232 731 39 39

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Karaburun İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 731 28 60 - 731 30 16

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

 

*Mortar: Mortarium. Havan, ezme kabı. Farklı şekil ve büyüklükte olabilir.

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.