YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Denizgiren-Karareis Parkuru

ETAP : 4

Rota 8: Denizgiren - Karareis

 

Mesafe: 14.5 km

Ortalama süre: 5 saat

Başlangıç yüksekliği: 13 m  

En yüksek yeri: 381 m           

Bitiş noktası yüksekliği: 20 m

Zorluk derecesi: 3

 

Koordinatlar:                                        

Başlangıç noktası GPS:     38°33'42.85”K / 26°22'23.47”D

Zirve noktası GPS:             38°32'18.86”K / 26°24'47.65”D

Bitiş noktası GPS:              38°29'34.45”K / 26°25'15.00”D

 

Parkura ulaşım: Özel araçla İzmir - Çeşme otobanından Karaburun 106 km sürüyor. Karaburun sapağında otobandan çıkın; yeni veya eski yoldan ilçeye ulaşın. Otoban dışında diğer seçenek, Narlıdere - Güzelbahçe - Urla - Karaburun istikametindeki eski yol.

Toplu ulaşım için belediye otobüsü, metro veya feribotla Fahrettin Altay (Üçkuyular) aktarma merkezine ulaşın. Aktarma merkezinin yanındaki semt garajından düzenli olarak Karaburun dolmuşları kalkıyor. İlçeye belediye otobüsleri ile Fahrettin Altay aktarma merkezinden, önce 725 numaralı otobüse binilerek Urla'ya, ardından 761 numaralı otobüsle gidilebilir. Karaburun merkezinden köy minibüsleri ile veya özel imkanlarla Denizgiren'e ulaşın.

Ancak ilçe merkezi, parkur başlangıcına uzak düşer. Bu nedenle Karaburun'a giden herhangi bir ulaşım aracından Balıklıova'da inin. Buradan özel araç ile parkur başlangıcı olan Denizgiren'e varın. Balıklıova - Denizgiren mesafesi 35 km.

 

Parkurun yapısı: Denizgiren'de mandalina bahçeleri arasından geçen parkur, çoğunlukla çam ormanlarını ve bodur makilikleri takip ederek Küçükbahçe ve Meli yerleşimlerinden geçiyor. Asfalt yolla başlayan parkurun önemli kısmı orman yangın önleme şeritlerinden ve orman yollarından geçmekle birlikte köy içi yollar, dere boyu patikalar ve kısmen asfalt yolları da içeriyor. Hayvancılığın yaygın olduğu bölgede çoban köpekleri ile karşılaşmak mümkün. Haziran - eylül ayları dışında keyifle yürünebilecek bir parkur.

 

Parkurun ayrıntıları: Parkur Denizgiren köy kahvesinden başlıyor. Kahvenin önünden geçen asfalt yol, anayol kavşağına kadar takip ediliyor. Anayola gelindiğinde sola sapılıyor ve yaklaşık 100 m sonra parkur asfalt yoldan ayrılıp sağa doğru, patikayla bir su kanalı geçen köprünün solundan devam ediyor. Su kanalının sonuna kadar gidiliyor. Sonra derenin sol sahilinden vadiye yukarı devam ediliyor. Toprak yola giren parkur, yamacı çıkıyor, Küçükbahçe'nin kuzeyinden geçip Çukurköy'e varıyor.  Çukurköy'ün arka tarafındaki bir patikadan çıkılıyor ve bir ağılın yanından geçilerek Yaylaköy asfaltına geliniyor. Asfalt yolda sola sapılıyor ve yaklaşık 200 m sonra sola uzanan bir toprak yol sapağına gelindiğinde anayolun sağ tarafından giden patikaya giriliyor. Tekrar asfalt yola gelindiğinde ilk sağa sapan orman yoluna giriliyor. O yoldan devam ediliyor ve 6. orman yangın şeridine gelindiğinde soldaki şeridi takiben, orman yangını gözetleme kulesine çıkılıyor. Kuleden sonra güneye doğru sırttaki yangın şeridi takip ediliyor. Yangın şeridi sırtta orman yolunu kestikten hemen sonra sola, doğu yönünde yükselen başka bir yangın şeridine giriliyor ve bir sırta çıkılıyor. Sırtta artı işareti yapan kavşakta yine doğu yönünde, bu kez yamaçtan aşağı stabilize yola iniliyor. Stabilize yolda sağa sapılıyor ve yaklaşık 1400 m sonra sağdaki orman yoluna giriliyor. Makilikler arasından sırtı takip eden orman yolunda yaklaşık 1800 m ilerleyince tekrar stabilize yola iniliyor. Sağa güney yönünde yaklaşık 600 m ilerleyip sağa ayrılan orman yoluna giriliyor, Meli köyüne varılıyor. Köyün doğu yakasından ovaya iniliyor. Patika takip edilerek Balıklıova - Küçükbahçe köy yolu asfaltındaki Karareis sapağına varılarak parkur sonlandırılıyor. Bu noktanın Karareis sahiline uzaklığı 2 km.  

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: Parkur; Badembükü - Denizgiren ve Karareis - Yukarıovacık- Aşağıovacık rotalarına bağlanıyor. Parkurun önemli bir kısmı bisikletle de geçilebilir.

 

Su kaynakları: Parkur üzerinde; eski Çukurköy'deki çeşme akıyor. Koordinatları: 38°33'42.00”K / 26°23'36.23”D   

 

Kamp yerleri:

1. Denizgiren Tolos mevkii: 38°33'41.17”K / 26°22'07.78” D. Su ve bakkal var.

2. Eski Meli köyü: 38°30'07.18”K / 26°25'27.35”D. Su var

3. Karareis Mercan koyu: 38°28'38.97”K / 26°25'35.34”D. Su ve bakkal var.

Alışveriş ve konaklama: Denizgiren ve Karareis'te alışveriş etme imkânı var. Denizgiren'de kısıtlı da olsa pansiyon yer alıyor. Bölgeye en yakın konaklama mekânları ise Balıklıova ve Ildırı'da.

 

Doğal ve tarihi değerler: Eylül - haziran ayları arasında yürüyüşe uygun olan parkur, Ege Bölgesi'nin doğal bitki örtüsü ile kaplı. Özellikle kır çiçekleri açısından zengin.

Bağlarında mandalina ve enginar yetişen Denizgiren Mahallesi'nin güzel bir plajı var. Burada ev pansiyonculuğu yapılıyor. Meli köyü mübadelede terk edilen ve görülmeye değer yerlerden. Köydeki bazı evler düzenlenerek yeniden yaşama açılmış durumda. Parkurun zirve noktası Pirendağı tepesindeki yangın gözetleme kulesi, tüm bölgeye hâkim konumuyla çok güzel bir panoramik görüntü sunuyor.

En yakın sağlık kuruluşu:

Karaburun Sağlık Grup Başkanlığı: 0 232 731 39 39

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Karaburun İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 731 28 60 - 731 30 16

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.