YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Kavakdere-Beyler-Gödence Parkuru

ETAP : 2

Rota 3: Kavakdere - Beyler - Gödence

 

Mesafe: 19 km

Ortalama süre: 6 saat

Başlangıç yüksekliği: 67 m

En yüksek nokta: 441 m

Bitiş noktası yüksekliği: 441 m

Zorluk derecesi: 3

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:   38°09'27.35”K / 26°53'35.05”D

Zirve noktası GPS:          38°16'12.78”K / 26°55'05.95”D

Bitiş noktası GPS:           38°16'12.78”K / 26°55'05.95”D

 

Parkura ulaşım: Konak'tan hareket eden araçla, sahil yolundan Güzelbahçe'ye ulaşıp Seferihisar -Güzelbahçe yol ayrımından Seferihisar yönüne dönün. Ya da otobandan gidip Seferihisar çıkışına sapın ve ilçe merkezine ulaşın.

Toplu ulaşım için önce belediye otobüsü, metro ya da feribotla Üçkuyular'daki Fahrettin Altay aktarma merkezine ulaşın. Üçkuyular semt garajından 730 numaralı ESHOT otobüsüyle ile Seferihisar ilçe merkezine ulaşım mevcut. Her iki yöntemde de ilçe merkezinden Kavakdere parkur başlangıcına özel araç ile ulaşabilirsiniz.

 

Parkurun yapısı: Parkurun ilk 5.7 km'si köy yolu asfaltında ilerleniyor. Sonra hemen hemen yüzde 90'ı zeytinlikler arasından arazi yolu, traktör yolu ve oldukça belirgin patikaları takip ediyor. Her mevsim koşullarında yürünebilecek bir rota. Parkur, sürekli yükselen bir rotayı izliyor. Parkur ters istikamette yürünürse daha az yorucu olacaktır.

 

Parkurun ayrıntıları: Kavakdere köyü çok dağınık. Köy meydanı denecek bir alan yok. Evlerin en yoğun olduğu 38°09'29.39'' K 26°53'33.77' D koordinatlarında asfalt yoldan başlanıyor. Beyler köyüne giden asfalt yol kuzey yönünde takip ediliyor. Kavakdere Barajı gövdesinin altından dere yatağı köprü ile geçilerek asfalt yola devam ediliyor. Yan deredeki göletin gövdesi (aksı)  üzerinden geçen asfalt yol, Kavakdere Barajı'nın sol sahilini takip ederek baraj gölünün sonuna, dere yatağında ulaşıyor. Parkur dereyi köprü ile geçip hemen karşı yamaçtaki patikaya girerek asfalt yoldan ayrılıyor. Zeytinlikler arasından sırt hattını takip eden belirgin patika yükseldikçe traktör yoluna dönüyor. Parkur Beyler köyüne varmadan hemen önce tekrar Kavakdere - Beyler köy yolu asfaltına çıkıyor ve yaklaşık 700 m sonra köy merkezine varıyor. Eski bir köy yerleşimi olan Beyler'in kahvesinde soluklanıp çaylarınızı yudumlayabilirsiniz.

Beyler'den sonra parkur kuzeyde arazi yolundan ilerliyor. Yerleşim alanının kuzeyindeki dereyi geçip sırtın batı yamacına paralel ve sırtın ucundaki tek bina sağda kalacak şekilde yükseliyor. Sırt yamacından karşı boyuna ulaşıp dört yol kavşağına geliyor. Buradan kuzeydoğu istikametine devam eden yol, çanak içine devam ediyor. Çanağın bitiminden itibaren batıda yükselerek sırta çıkıyor. Sırtta üç yol kavşağı var. Kavşaktan güneybatıdaki yola girip 100 m sırtta devam ettikten sonra, sağdaki patikaya girip kuzeybatıdan vadiye iniliyor. Vadi, Beyler Barajı'nı besleyen derelerden biri.  Yağışlı dönemlerde dere geçişi önceden planlanmalı.

Rota dereyi geçip kuzeyde yükselen patika ile devam ediyor. Patika, kuzeydoğu - güneybatı uzanımlı sırtın doğu yamacına paralel zeytinlikler arasından yükseliyor. Sırt hattına varmadan tekrar traktör yoluna giriyor. Solda ormanlık tepe olacak şekilde yükselen yol, tepenin bitiminde solda, tek binanın olduğu noktada Seferihisar - Beyler köy yolu asfaltına çıkıyor. Asfalt yolda 1200 m yürünüyor ve parkurun bitiş noktası Gödence köy merkezine varılıyor. Köy meydanı, kahvehaneleri, zeytinyağı, işlikleri ve kooperatifçilik çalışmaları ile adından söz ettiren Gödence'de parkurun yorgunluğunu keyifle atabilirsiniz.

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar:

1. Ürkmez (Lebedos) - Kavakdere

2. Kavakdere - Teos

3. Gödence - Efemçukuru - Kavacık - Payamlı

 

Su kaynakları: Kavakdere - Beyler köyü arasında çeşmeler bulunuyor.

 

Kamp yeri: Kavakdere köyünde kamp alanı var. Gödence, tepe üstüne kurulan bir köy olmasına karşın alternatif kamp yerleri mevcut.

 

Alışveriş ve konaklama: Gödence ve Beyler, alışveriş yapmak için uygun. Köy meydanındaki Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin satış mağazasından bölgenin ünlü zeytini, zeytinyağının yanı sıra tarhana, mevsiminde bardacık, kurutulmuş domates, reçel ve bal alınabilir. Konaklama konusunda Gödence köyünde ev pansiyonculuğu eğitimleri tamamlandı. Girişimcilik eğitimlerinin ardından hedef, ev pansiyonculuğunu başlaması. Seferihisar ve Sığacık'taki otel ve pansiyonlardan yararlanılabilir.

 

Doğal ve tarihi değerler: Kavakdere Barajı boyunca ormana paralel yükselen rota, zeytinlikler arasından ilerliyor. Otantik yapısını koruyan Beyler köyü, Kızıldağların eski yerleşim alanlarından Gödence, Kızıldağların eşsiz coğrafyası ve bölgeye özgü üzüm bağları, parkurun görülmeye değer varlıklarını oluşturuyor.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi: 0 232 743 48 06

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Seferihisar Ä°lçe Jandarma Karakolu: 0 232 743 57 01

Jandarma Ä°mdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

Ä°zmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.