YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Gödence-Efemçukuru-Kavacık-Payamlı Parkuru

ETAP : 2

Rota 4: Gödence - Efemçukuru - Kavacık - Payamlı

 

Mesafe: 19 km

Ortalama süre: 6 saat 20 dakika

Başlangıç yüksekliği: 441 m

En yüksek nokta: 677 m

Bitiş noktası yüksekliği: 506 m

Zorluk derecesi: 3

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:   38°16'12.78”K / 26°55'05.95”D

Zirve noktası GPS:          38°17'34.28”K / 26°57'48.47”D

Bitiş noktası GPS:           38°18'58.76”K / 26°55'29.40”D

 

 

Parkura ulaşım: Konak'tan hareket eden araçla, sahil yolundan Güzelbahçe'ye ulaşıp Seferihisar - Güzelbahçe yol ayrımından Seferihisar yönüne dönün. Ya da otobandan gidip Seferihisar çıkışına sapın ve ilçe merkezine yol alın. Her iki durumda da Güzelbahçe - Seferihisar karayolunda Bademler sapağını geçtikten sonra soldaki Gödence sapağı ile karayolundan ayrılıp köy yoluna girin. 12 km sonra Gödence'desiniz.

Toplu ulaşım için önce belediye otobüsü, metro ya da feribotla Üçkuyular'daki Fahrettin Altay aktarma merkezine ulaşın. Üçkuyular semt garajından 730 numaralı belediye otobüsleri ile Seferihisar ilçe merkezine ulaşım mevcut. Buradan 731 numaralı belediye otobüsü ile köye varabilirsiniz. Ya da her iki yöntemde de Güzelbahçe - Seferihisar karayolunda, Gödence köy yolu ayrımında inin. Özel araçla veya 731 numaralı belediye otobüsü ile Gödence'ye ulaşabilirsiniz.

 

Parkurun yapısı: Gödence'de asfalt köy yolu ile başlayan parkur arazi yolları, orman yolları ve az miktarda belirgin patikaları izliyor. Ormanlık, bağlık ve zeytinlik alanlardan geçen parkur her mevsim yürünebilecek nitelikte. Parkur boyunca dört köy bulunuyor.

 

Parkurun ayrıntıları: Gödence merkezinden başlayan parkur, kuzeydoğuda Gölcük, Çamtepe köy yolu ile köy merkezinden ayrılıyor. Yaklaşık 600 m sonra asfalt köy yolu ikiye ayrılıyor. Rotamız doğudaki Çamtepe - Efemçukuru köy yolu ile devam ediyor. Bu ayrımdan 200 m sonra asfalt köy yolundan ayrılıp sağa, arazi yoluna giriyor. Güneydoğuda devam eden rota, soldaki sırtın batı yamacının bitiminde ikiye ayrılan yol ile sırtın güney yamacına paralel ve kısmen yükselerek devam ediyor. Sağa ve güneye yol ayrımları var. Bu yollara girmeden sürekli sol ve güney yamaca paralel yol takip ediliyor. Sırtın güney yamacının bitiminde, boyuna çıkmadan orman içine giren yol güneye dönüyor. Yaklaşık 300 m yürüdükten sonra tarlaların bulunduğu açık alana çıkılıyor. Sağa ayrılan yola girmeyip doğru devam ediyor. Ayrımdan 150 m sonra yol tekrar ikiye ayrılıyor. Bu kez sola girmeyip doğru devam eden rota 300 m sonra sola, patikaya giriyor, tarlaların yanından sırta çıkıyor. Tarlalardan sonra orman içine giren rota, doğuda vadiye girip karşı yamaca yükseliyor, orman yolunu keserek yamaca paralel devam ediyor. Parkur başlangıcından yaklaşık 7.5 km sonra tekrar asfalt köy yoluna çıkan rota 500 m sonra bu yoldan ayrılıp arazi yoluna geçiyor, Efemçukuru köy merkezine ulaşıyor. Köy kahvesinde mola verilebilir.

Köy merkezinden ayrılan rota köyün batı sınırını takiben kuzeyde ve yamaca paralel olarak arazi yolunu izliyor. Yamacın bitiminde orman içine ve patikaya giren rota vadiye iniyor. Vadinin hemen karşısından geçip yükselerek Kavacık köy merkezine varılıyor.

Kavacık'tan batıya uzanan vadinin sağ yamacını takip eden orman yoluna giren parkur, önce batıda, sonra vadinin çatallandığı noktadan kuzeyde yaklaşık 500 m sonra vadiyi karşıya geçip sırta çıkıyor. Sırtta kuzeybatı yönünde yükselip vadinin karşısından geçiyor: Yamaca paralel devam eden rota Payamlı köy merkezinde son buluyor.

 

Su kaynakları: Parkur üzerinde su kaynaklarına rastlanmadı. Ancak köy merkezlerinden bu ihtiyaç karşılanabilir.

 

Kamp yeri:

Yerleşim yerleri yakınında kamp için uygun bölgeler var. Muhtarlıkları bilgilendirmek gerekir.

 

Alışveriş ve konaklama: Ä°htiyaçlar, parkur üzerindeki köylerde bakkallardan temin edilebilir. Özellikle Gödence meydanındaki Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin satış mağazasından bölgenin ünlü zeytini ve zeytinyağı ile tarhana, mevsiminde bardacık, kurutulmuş domates, reçel ve bal alınabilir.  Gödence köyünde ev pansiyonculuğu eğitimleri tamamlandı, girişimcilik eğitimlerinin ardından ev pansiyonculuğunun uygulanması hedefleniyor. Seferihisar ve Sığacık'taki otel ve pansiyonlardan yararlanılabilir.

 

Doğal ve tarihi değerler: Kızıldağların eski yerleşimlerinden Gödence'den başlayan parkur, Kızıldağların kırıklı topografyasının kazandırdığı eşsiz coğrafyaya yayılmış ormanlarıyla, zeytin ve üzüm bağlarıyla, köyleriyle görülmeye değer varlıklar barındırıyor.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi: 0 232 743 48 06

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Seferihisar Ä°lçe Jandarma Karakolu: 0 232 743 57 01

Jandarma Ä°mdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

Ä°zmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.