YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Badembükü-Denizgiren Parkuru

ETAP : 4

Rota 7: Badembükü - Denizgiren

 

Mesafe: 11 km

Ortalama süre: 4 saat 20 dakika

Başlangıç yüksekliği: 3 m                 

En yüksek yeri: 143 m           

Bitiş noktası yüksekliği: 16 m

Zorluk derecesi: 2

 

Koordinatlar:                                       

Başlangıç noktası GPS:    38°37'02.64”K / 26°21'28.87”D

Zirve noktası GPS:             38°35'20.61”K / 26°22'29.46”D

Bitiş noktası GPS:              38°33'51.36”K / 26°22'24.88”D

 

Parkura ulaşım: Konak'a 113 km mesafedeki Badembükü'ne ulaşmak için İzmir - Çeşme otobanı Karaburun kavşağından çıkın. İzmir - Çeşme karayolunu Çeşme yönünde takip edin. İYTE kavşağından sağa, Gülbahçe yönüne dönün. Hemen sonrasındaki kavşaktan Balıklıova - Mordoğan - Karaburun - Yeniliman - Haseki- Sarpıncık - Parlak - Badembükü istikametini izleyin. Balıklıova'dan Karareis - Küçükbahçe - Salman - Parlak köy yolunu takip ederek de Badembükü'ne vara bilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarını kullanmak için önce metroyla Fahrettin Altay (Üçkuyular)  istasyonuna gelin. Buradaki semt garajından Karaburun otobüsleriyle ilçe merkezine gidebilirsiniz. İlçe merkezine ulaşmak için bir başka yol da F. Altay'dan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 725 numaralı otobüsüyle Urla'ya gitmek; oradan da 761 numaralı otobüsle Karaburun'a geçmek. Karaburun merkezinden köy minibüsleri ile Parlak köyüne, buradan yürüyerek veya özel araçla sahildeki Badembükü'ne inebilirsiniz.

 

Parkurun yapısı: Deniz kenarından giden parkur, toprak ve stabilize yoldan oluşuyor. Bodur makilerle çevrili güzergâh boyunca çoban köpekleri ile karşılaşabilirsiniz.

 

Parkurun ayrıntıları: Bazı bölümleri bisiklet için uygun olan parkur, Badembükü köy kahvesinde başlıyor. Kahvenin yanından kuzeybatıya giden patika takip edilerek plaja geliniyor. Plajın güneybatısındaki Maza Dağı'na çıkılıyor. Kavaklı Koyu'ndan geçilerek Çullu Dağı'na çıkılıyor. Oradan Çullu Plajına iniliyor. Plajın sonundaki bir prefabrik evin yanından, güneydoğudaki kısa toprak yoldan sonra geniş stabilize bir yola geliniyor. Sağa sapılarak bu yoldan devam ediliyor. 5.5 km kadar sonra Salman köyündeki ilginç kil ocaklarına varılıyor. Bu yola devam edilip anayola gelindiğinde yolun karşı tarafında yer alan, telle çevrilmiş zeytinliğin kenarından su deposuna kadar devam ediliyor. Depoyu geçince tekrar anayola çıkılıyor ve yolun karşısına geçilerek tepenin sırtından devam ediliyor. Yer yer patika belirginleşiyor. Denizgiren'in ilk koyuna geliniyor. Koyda küçük bir iskele var. Güneye devam ediliyor. Kalaycı Tepesi geçiliyor ve Denizgiren'in uzun Tolos Plajı'na geliniyor. Plajda azmağı da geçip yaklaşık 300 m sonra sola (doğuya) devam eden yola girilip Denizgiren meydanına varılıyor. Burada kahve ve konaklama yerleri var. 

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: Parkur; Sarpıncık - Badembükü ve Denizgiren- Karareis rotalarına bağlantı sağlıyor.

 

Su kaynakları: Parkur üzerinde su kaynağına rastlanmadı.

 

Kamp yerleri:

1. Badembükü'nde kamp kurulabilir. 38°37'02.64”K / 26°21'28.87”D

2. Denizgiren Tolos mevkiinde kamp kurulabilir. 38°33'41.17”K / 26°22'07.78”D

 

Alışveriş ve konaklama:

1. Badembükü'nde su temin edilebilir. Seyyar bakkal dükkânı ve plajın yer aldığı bölgeye köy otobüsü çalışıyor.

2. Denizgiren'de su temin edilebilir. Ev pansiyonculuğu yapılan; bakkal dükkânı, plaj ve restoran bulunan bölgeye köy otobüsü çalışıyor.

 

Doğal ve tarihi değerler: Eylül - haziran ayları arasında yürüyüşe uygun olan parkur, Ege Bölgesi'nin doğal bitki örtüsü ile kaplı. Özellikle kır çiçekleri açısından zengin.

Bağlarında mandalina ve enginar yetişen Badembükü ve Denizgiren mevkilerinde çok güzel plajlar var.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Karaburun Sağlık Grup Başkanlığı: 0 232 731 39 39

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Karaburun İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 731 28 60 - 731 30 16

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.