YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Eski Mordoğan-Eğlenhoca-İnecik-Kösedere Parkuru

ETAP 4: ESKİ MORDOĞAN - EŞELENHOCA - İNECİK - KÖSEDERE

Parkur 2: 

Parkura Ulaşım: Konak'a 86 km mesafedeki Eski Mordoğan'a, İzmir - Çeşme otobanından ulaşılıyor. Özel araçla otobanın Karaburun kavşağından çıkıp, İzmir - Çeşme karayolunu Çeşme yönünde takip edin. İYTE kavşağından sağa, Gülbahçe yönüne dönün. Hemen sonrasındaki kavşaktan Blıklıova - Mordoğan- Karaburun karayolunu takip edin. Toplu taşıma araçlarıyla ulaşım için metroyla Fahrettin Altay'a gelin. Buradaki semt garajından Mordoğan minibüslerine binebilirsiniz. Ayrıca  yaz aylarında (haziran - eylül) Foça - Mordoğan iskeleleri arasında deniz seferleri mevcut. 

Parkurun Yapısı: Parkur; köy içi yolları, zeytinlikler, yağışlarla zemini kaygan olan patika, toprak ve stabilize yol ile yüksek makiliklerden oluşuyor. Parkur iklim koşulları nedeniyle, haziran ve aylül ayları arasında yürüyüşe uygun değil.

Parkurun Ayrıntıları: Parkur, Eski Mordoğan Köy merkezinde başlıyor. Zeytinliklerden geçen traktör yolunu takip ederek makilik bölgeden geçen patikaya bağlanıyor. Yüksek makilikler arasından geçen patika yağışlı havalarda kaygan zeminli olabiliyor. Patika bittiğinde sırtta RES'leri görüyoruz ve onların bağlantı yoluna giriyoruz. Yaklaşık  300 m sonra RES yolundan ayrılıp makilik alandaki patikayı takip ederek sırttan güneybatı istikametinde inip, ekili alanlara ulaşan traktör yoluna giriliyor. Traktör yolu Eğlenhoca Göleti sağ sahiline kadar ulaşıyor. Buradan stabilize olan yol, Eğlenhoca Göleti'nden sonra dereyi geçip, gölet servis yoluna bağlanıyor. Servis yolunda doğru istikametinde yaklaşık 1300 m ilerleniyor, sola ayrılan yola girilip Eğlenhoca köy merkezine varılıyor. Köyden sonra eski patikadan İnecik Köyü'ne varılıyor. Buradan İnecik mezarlığının karşısındaki eski patika takipe edilerek Kösedere'ye ulaşılıyor.  

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.