ZEYTİN YOLU

Eski Mordoğan-Eğlenhoca-Kösedere-İnecik-Kaynakpınar-Boyabağ Zeytin Rotası

ETAP 1: KARABURUN

Parkur 2: Eski Mordoğan- Eğlenhoca - Kösedere - İnecik - Kaynarpınar - Boyabağ

 

Parkur başlangıcına ulaşım: Konak'a 83 km mesafedeki Mordoğan”˜a özel araçla ulaşım için İzmir - Çeşme otobanının Karaburun kavşağından çıkın. İzmir - Çeşme karayolunu Çeşme yönünde takip edin. İYTE kavşağından sağa, Gülbahçe yönüne dönün. Hemen sonrasındaki kavşaktan Balıklıova - Mordoğan istikametini izleyerek parkur başlangıcına ulaşın. 

Toplu ulaşım araçlarını kullanırsanız aktarmalı ulaşım yapmalısınız. Otobüs veya metroyla önce Fahrettin Altay (Üçkuyular) istasyonuna gelin. Buradaki aktarma merkezinden İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 725 numaralı otobüsüyle Urla'ya ulaşın. Oradan 761 numaralı Urla - Karaburun otobüsüyle ilçe merkezine geçin ve Karaburun - Mordoğan dolmuşlarıyla Parkur başlangıcına varın. Mordoğan'a,

Üçkuyular'daki semt garajından hareket eden minibüslerle direkt de ulaşabilirsiniz.

Karaburun Yarımadası'nın en yoğun zeytinyağı işliklerinin bulunduğu bu rotada Eğlenhoca köyünde beş, Kösedere köyünde ise altı işliği ziyaret edebilirsiniz.

Eğlenhoca'da dördü terk edilmiş, biri faal toplam beş kontinü sistem zeytinyağı işliği bulabilirsiniz. Köyün meydanındaki terk edilmiş işliklerden biri, köy tarihi hakkında görsel malzemenin toplandığı bir müze şeklinde düzenlenmiş ancak resmi olarak düzenli bir çalışma saati bulunmuyor. Terk edilmiş diğer üç işlikten biri dört taşlı, diğer ikisi ise iki taşlı sisteme sahip. Köyün içinden geçerek İnecik ve Kösedere köylerine doğru devam ederseniz sol tarafta kontinü sistem ile üretime devam eden bir yağ fabrikası göreceksiniz.

Köy meydanında bulunan cami 1902 yılında yapılmış, daha sonra çeşitli vakıflar tarafından restore edilmiş. Caminin özelliği minare taşlarının Mora Yarımadası'ndan getirtilmiş olması.

Kontinü sistem yağ fabrikasını geçtikten sonra sağda İnecik sapağı yer alıyor. İnecik köyü merkezinde caminin önünde zeytin ezme taşlarını görebilirsiniz. Caminin alt tarafında bulunan terk edilmiş ilkokulun bahçesinde ise bir zeytin presi halen duruyor. Köyde ayrıca Osmanlı döneminden kalma bir tarihi çeşme de var.

Geldiğiniz yoldan İnecik sapağına geri dönüp sağa yönelerek Kösedere köyüne ulaşabilirsiniz. Yol boyunca yaşlı zeytin ağaçlarını görebilirsiniz.

Kösedere köyünün içinden aşağı devam ederseniz sağlı sollu terk edilmiş zeytinyağı işliklerinin arasından geçebilirsiniz. Sol taraftaki iki yağ fabrikası, yakın bir zamanda faaliyetlerini durdurmuş. Sağdakiler ise çatıları yıkılmış, iki ve dört taşlı sistemle çalışan zeytinyağı işlikleri. Yoldan devam ederseniz anayola çıkabilirsiniz, sağa Mordoğan yönüne saptığınızda yaklaşık 500 m sonra solda Boyabağ sapağını göreceksiniz. Yaklaşık 1 km sonra arabanızı bırakıp yürüyerek devam etmeniz gerekiyor. Sola devam ederseniz Yukarı Boyabağ, güzel koyu ve mağaraları ile görmeye değer bir yer. Sağa saptığınızda ise mağaralar ile Roma villaları olduğu düşünülen kalıntıların bulunduğu Aşağı Boyabağ Koyu'na gidebilirsiniz.

Anayola dönüp sola, Mordoğan yönüne dönün;  Kösedere - Eğlenhoca - İnecik sapağından Mordoğan yönüne yaklaşık 1.5 km ilerleyin. Soldaki Kaynarpınar sapağından içeri girdiğinizde Yarımada'da ender bulunan, buharla çalışan zeytinyağı fabrikasının günümüze kalmış tek parçası olan bacayı görebilirsiniz.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Karaburun Sağlık Grup Başkanlığı: 0 232 731 39 39

Mordoğan Sağlık Ocağı: 0 232 737 82 38

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Karaburun İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 731 28 60 - 731 30 16

Mordoğan Jandarma Karakolu: 0 232 737 80 29

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.