YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Sığacık Kalesi-Karagöl-Azmak Parkuru

ETAP : 3

Rota 1: Sığacık Kalesi - Karagöl - Azmak

 

Mesafe: 8 km

Süre: 2 saat 30 dakika

Başlangıç yüksekliği: 1 m     

En yüksek yeri: 66 m

Bitiş noktası yüksekliği: 5 m

Zorluk derecesi: 1

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:   38°11'28.55”K / 26°47'11.40”D

Zirve noktası GPS:          38°12'54.82”K / 26°46'31.71”D

Bitiş noktası GPS:           38°13'06.28”K / 26°46'23.69”D

 

Parkura ulaşım:

Konak'tan hareket eden araçla, sahil yolundan Güzelbahçe'ye ulaşıp Seferihisar - Güzelbahçe yol ayrımından Seferihisar yönüne dönün. Ya da otobandan gidip Seferihisar çıkışına sapın. İlçe merkezinden 5 km ötedeki Sığacık'a minibüs seferleri bulunuyor.

Toplu ulaşım için önce belediye otobüsü, metro ya da feribotla Üçkuyular'daki Fahrettin Altay aktarma merkezine ulaşın. Üçkuyular semt garajından 730 numaralı belediye otobüsleri ile Seferihisar ilçe merkezine kadar ulaşım mevcut. Buradan minibüsler ile veya özel araçla Sığacık'a ulaşabilirsiniz.

 

Parkurun yapısı:

Sığacık Kalesi güney kapısından başlayan parkur, mezarlığa kadar asfalt olarak devam ediyor. Mezarlıktan sonra Cambaz Koyu'na ve ağıllara kadar patika olarak uzanıyor. Ağıllardan Azmak yol ayrımına kadar toprak araç yolu bulunuyor.

 

Parkurun ayrıntıları:

Sığacık Kalesi güney kapısından başlayan rota doğuya doğru, Seferihisar yönünde asfalt yolu takip ederek 1.5 km sonra Karagöl yolu ayrımına geliyor. Yol kuzeye devam edildiğinde 500 m sonra antik dönemde taş ocağı olarak kullanılan, biriken sularla günümüzde Karagöl adını alan mevkiye ulaşıyor. Karagöl'ün güneyinden güneybatı yönündeki yol takip edilince sahile varılıyor. Üç yol kavşağından solda, güneybatı yönünde sahili takip eden parkur Sığacık mezarlığına varıyor. Mezarlığın sağından ilerleyerek batıdaki İncirli Koy'a ulaşıyor. Koydaki büyük palamut ağacının altından geçen yol sağa dönüyor. Minaretaşı tepesinin sağından devam eden yol, Cambaz Tepesi boynundan kuzeybatıya devam ederek Cambaz Koyu'na ulaşıyor. Cambaz yolundan devam eden patika yol, Kokurdak Koyu'nun girişine ulaşıyor. Eskiden ağıl olarak kullanılan yıkık binaların sağından araçların geçebileceği toprak yola bağlanılıyor. Yol azmak tepe boynuna kadar gidiyor; burada ikiye ayrılıyor. Batıya dönen yol, Azmaktepe'de son buluyor. Kuzeye giden yol, zeytinliklerin içine giriyor. Bu noktadan batıya dönerek Azmak - Turgut yol ayrımına ulaşılıyor.       

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar:

Sığacık Kalesi - Azmak parkuru güneye gidildiğinde Teos antik kenti parkuruna, Azmak'tan kuzeydoğuya gidildiğinde ise Azmak - Turgut - İhsaniye -Klazomenai parkurlarına bağlanıyor.

 

Su kaynakları:

Sığacık mezarlığından su temin edilebilir. Azmak Koyu'na kadar herhangi bir su kaynağı bulunmuyor.

 

Kamp yeri:

Cambaz Koyu'nda 20 çadır kapasiteli kamp yeri bulunuyor. Ancak su yok.

 

Alışveriş ve konaklama:

Sığacık Kaleiçi'nde pek çok ev pansiyonu, butik otel ve kafeterya yer alıyor. Pazar günleri Kaleiçi'nde kurulan Sığacık Üretici Pazarı'ndan, reçel, tarhana, erişte, turşu gibi ev yapımı ürünlerin yanı sıra bölgede yetiştirilen ürünler satın alınabilir.

 

Doğal ve tarihi değerler:

Teos: Seferihisar'a 5, Sığacık Mahallesi'ne 1 km mesafedeki antik kent, M. Ö. 1050 - 1000 yıllarında kuruldu. Yunan mitolojisinde şarap tanrısı Dionysos'un kenti olarak bilinen kentte, antik dünyanın en büyük Dionysos tağınağı yer alıyor. Tarihteki ilk oyuncular birliğinin kurulduğu Teos, aynı zamanda sanatçılar kentiydi. Helenistik dönemde sanatçıların özerk yaşadığı tek kent olan Teos'ta 17 bin kişilik tiyatro ile konser alanı (odeon) bulunuyor. Kazılarda agora, surlar ve liman kalıntılarına da ulaşıldı.

 

Sığacık Kalesi: Seferihisar'a 5 km mesafedeki Sığacık'ın Selçuklu Dönemi kalesi, ilkin Aydınoğulları Beyliği döneminde onarıldı. 1521 - 1522'de ise Rodos seferine hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle Teos'un antik taşları kullanılarak son halini aldı.

 

Kaleiçi Mahallesi: Sığacık'ın en eski mahallesindeki 284 ev, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Seferihisar Belediyesi ortaklığında yenilenerek turizmin hizmetine açıldı.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Sığacık Sağlık Ocağı: 0 232 745 72 72

Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi: 0 232 743 48 06

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Sığacık Polis Karakolu: 0 232 745 70 77

Seferihisar Jandarma Karakolu: 0 232 743 57 01

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama - kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.