YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Belevi-KeçiKalesi-Barutçu Parkuru

ETAP : 1

Rota 5: Belevi - Keçi Kalesi - Barutçu

 

Mesafe: 26 km

Ortalama süre: 8 saat 30 dakika

Başlangıç yüksekliği: 17 m               

En yüksek yeri: 582 m          

Bitiş noktası yüksekliği: 37 m

Zorluk derecesi: 4

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:   38000'50.62”K /  27026'55.33”D

Zirve noktası GPS:          38001'49.55”K /  27024'00.79”D    

Bitiş noktası GPS:           38000'42.62”K /  27019'36.32”D

 

Parkura ulaşım: Konak ilçe merkezine 76 km mesafedeki Belevi'ye özel araçla Aydın otobanından ulaşılabilir. İzmir - Aydın otobanından, Selçuk - Efes ayrımından çıkın. Karayolu başlangıcındaki ilk kavşağın solunda Belevi'yi göreceksiniz. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu ulaşım araçlarıyla Selçuk'a varmak için önce İZBAN treniyle Cumaovası aktarma istasyonuna gelmek gerekiyor. Buradan 718 numaralı ESHOT otobüsüyle Torbalı'ya gidin; oradan da 770 numaralı Selçuk otobüsüne binin. Selçuk yönünde otoban üst geçidinden sonra Belevi sapağında inin. Belevi yaklaşık 1 km. Merkeze yürüyün veya sapaktan Belevi yönünde 200 m sonra rotaya girin. İzmir otogarından Selçuk veya Kuşadası otobüsleri ile de ilçeye ulaşabilirsiniz. İlçe merkezinden Belevi'ye dolmuş ile gidebilirsiniz.

Parkurun yapısı: Parkur uzun olduğundan her karakterde yol ile karşılaşılabiliyor. Keçi Kalesi'nin bulunduğu tepenin doğusunda, dip noktaya kadar Belevi merkezinden geçen asfalt yol ile geliniyor. Buradan kaleye, yaklaşık 1 - 1.5 metre genişliğinde, 2 km uzunluğunda taş döşemeli tarihi Kral Yolu'ndan çıkılıyor. Topografik eğim oldukça dik fakat antik yol traverslerle rotayı rahatlatıyor. Sırtta kaleden kuzeye doğru, seyrek makilerle kaplı, çok belirgin olmayan tarihi patikadan devam ediliyor. 2 km sonra güneybatıya dönünce aynı patikanın devamında, parkurun ilk kamp alanına ulaşılıyor. Güneybatıya doğru ilerlediğiniz traktör yolu, ikinci kamp alanından itibaren aşağıya iniyor. Vadi inişinin ortalarından itibaren zeytinlikler başlıyor. Vadinin daha alt kotlarında, düz alanlarda ise narenciye bahçeleri hâkim. Zeytinliklerin ve narenciye bahçelerinin yoğunluğu rotaya ayrı bir güzellik katıyor.

Parkurun ayrıntıları: Belevi köyünün merkezindeki asfalt yoldan başlayan parkur, kuzeybatıda devam ediyor. Karayolu köprüsü altından ve Küçük Menderes köprüsünden geçiliyor; başlangıçtan yaklaşık 2.5 km sonra Keçi Kalesi'nin doğusundaki dip noktaya ulaşılıyor. Güneybatıda varyant şeklinde çıkılan, 2 km uzunluğunda, yürüyüş için dik olan Kral Yolu'ndan kaleye varılıyor. Keçi Kalesi'nin batısındaki tarihi patikaya giriliyor. Sırt üstünde seyrek makilikler arasında batıya doğru yaklaşık 400 m yürüyünce yol, yine sırt üstünde kuzeye devam ediyor. Yaklaşık 1.7 km sonra soldaki vadinin başladığı en yüksek noktadan güneybatıya doğru, patika üzerinden dönüş yapılıyor. Patikada, vadinin başındaki dönüş noktasından güneybatıya yaklaşık 1.2 km devam edilince ilk kamp alanına varılıyor. Güneybatıda sırt boyunca devam eden bir traktör yolu başlıyor. Bu yol vadi inişine geçmeden yaklaşık 2 km devam ediyor ve sonunda ikinci kamp alanına geliniyor.

Buradan inişe geçen traktör yolunun 2. km'sinde zeytin bahçeleri başlıyor. Bu inişte havzayı ve Selçuk'u izlemek için ideal bir seyir noktası var. Zeytin bahçeleriyle buluşan iniş yolu, bu noktadan itibaren vadi ağzının güneyindeki narenciye bahçelerine kadar yaklaşık 2 km devam ediyor. Ardından narenciye bahçeleri başlıyor. Köy yolu, güneybatıda bahçelerin sınırları boyunca devam ediyor. Yolun başında öndeki tepenin kenarından 140 metre sonra dikdörtgen şeklindeki bahçenin köşesine geliniyor. Sağdan 100 metre gidince 90 derece sola dönülüyor ve bu yol dümdüz 400 metre devam ediyor. Demir bahçe kapısı ile son bulan yola, bahçe içinden devam edilebilir. Bahçe yolu, kapının önünden güneybatıya 400 m yürüyünce stabilize arazi yoluna çıkıyor. Güneybatıda yaklaşık 650 m sonra ikiye ayrılan yol sağa, vadiye doğru devam ediyor. 300 m batı yönünde yürüyünce sola devam eden köy yoluna giriliyor.

Zeytinlikler arasında devam eden arazi yolu batıya doğru gidince 80 m sonra sağda, 20 m içeride Ali Nizam Çeşmesi'ne varıyor. Buradan kuzeybatıya 250 m yürüyünce güneybatıdan yukarı varyant şeklinde devam eden ve gittikçe daralan köy yoluna çıkılıyor. Bahçe sınırlarından çıkılan yol batıda, sırtta yine zeytin bahçeleri arasından geçen traktör yoluyla buluşuyor. Sağa dönüp batıda yaklaşık 600 m ilerleyince yol çatallanıyor. Burada güneye devam eden traktör yolu tercih edilmeli. Zeytin bahçeleri arasından, sırttan ve sağlı sollu manzara seyrederek yürünen bu yol, havzadan geçen Selçuk - Barutçu asfaltına kadar yaklaşık 3 km uzunluğunda. Tepeden itibaren devam eden traktör yolu Selçuk - Barutçu yoluna kavuşuyor. Yaklaşık 5 km sonra Barutçu köyü merkezine ulaşılıyor.

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: 

Parkur, Barutçu - Zeytinköy ve Belevi - Mozelium - Şirince rotalarına bağlanıyor.

Su kaynakları: Başlangıç rotasına 15, bitiş noktasına 9 km uzaklıkta, 1960 yapımı Ali Nizam Çeşmesi yer alıyor. Keçi Kalesi'nden batıya yaklaşık 8 km ilerleyip vadiye inince meyve bahçelerine ulaşıyorsunuz. Bahçeler içinde güneybatıya yaklaşık 2.5 km ilerleyince sağdaki ilk vadiden toprak köy yoluna dönüyorsunuz. Yaklaşık 350 m sonra, sağda 10 m içeride yer alan çeşme yaz kış akıyor. Her tarafı zeytin bahçesi olduğundan kamp imkânı yok.

Kamp yerleri:

1. Rota başlangıcına 8 km mesafedeki kamp alanı, Keçi Kalesi'nden itibaren kuzeybatı yönünde 3.5 km ileride, patikanın sonlandığı, traktör yolunun başladığı sırtta yer alıyor. 60 çadırlık kamp yerinde su kaynağı yok. Yaklaşık 570 m yükseklikte, hemen hemen 10 dönümlük yeşillik alanın çevresi seyrek makiliklerle kaplı. Kamp yerinin GPS verileri: 38001'44.03”K /  27023'53.42”D

2. Rota başlangıcına 10 km mesafede, ilk kamp yerinin güneybatısında ve 2 km ilerisinde yer alıyor. İlk kamp yeri tarifindeki sırtın sonlandığı, traktör yolunun vadi inişine başlamadan son bulduğu nokta. 40 çadırlık alanda su kaynağı yok. Yaklaşık 470 m yükseklikte, 5 - 6 dönümlük yeşil alanın çevresinde birkaç çam ağacı ve seyrek makilik mevcut. Ãœç tarihi mezarın bulunduğu kamp yerinin batısından traktör yolu ile vadiye inerken zeytin bahçeleri arasından geçiliyor. Kamp yerinin GPS verileri: 38001'03.45”K /  27023'12.78”D

 

Alışveriş ve konaklama: Parkurda alışveriş merkezi yok. Alışveriş, Belevi köy merkezindeki küçük marketlerden yapılabilir. Selçuk'ta pansiyon ve oteller bulunuyor.

 

Doğal ve tarihi değerler:

Keçi Kalesi: Selçuk'a 9, Belevi'ye 2 km mesafedeki kalenin, Helenistik Dönem'de (M. Ö. 300-- M. S. 20) Sardes yolunu gözlemek ve Selçuk Kalesi'ni korumak amacıyla yapıldığı; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar tarafından da kullanıldığı biliniyor.

Kral Yolu: Pers İmparatorluğu kralı 1. Darius tarafından M. Ö. 5. yüzyılda onarılıp yenilen antik anayol, Efes'ten Persepolis'e ulaşımı hızlandırmak amacıyla yapmış. Yürüyüşçüleri keçi kalesine ulaştıran antik yol, tarihiyle olduğu kadar sunduğu güzel manzarasıyla da dikkate değer.

Belevi Mozolesi: Belevi köyünün 2 km doğusunda, Aydın yolu üzerindeki tarihi mozole (anıt mezar), Büyük İskender'in komutanlarından Lysimachos tarafından yaptırılmış. Ancak buraya, Selevkos İmparatorluğu'nun kurucusu I. Seleucus Nicator'un torunu olan II. Antiochus Theos gömülmüş.

En yakın sağlık kuruluşu:

Belevi Sağlık Ocağı: 0 232 897 83 36

Cankurtaran: 112

En yakın güvenlik birimi:  

Selçuk İlçe Jandarma Karakolu: 0 232 892 64 14

Jandarma İmdat: 156

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.