ZEYTİN YOLU

Selçuk-Şirince Zeytin Rotası

ETAP 7: SELÇUK

Parkur 1: Selçuk - Şirince

 

Parkura ulaşım: Konak ilçe merkezine 86 km mesafedeki Selçuk'a, İzmir - Aydın otobanı ile ulaşılıyor. Otobanın Selçuk - Efes - Kuşadası ayrımından çıkın ve Selçuk - Kuşadası yönünde devam edin. Yaklaşık 16 km sonra ilçe merkezine varabilirsiniz. Toplu ulaşım araçlarını kullanmak isteyenler için düzenli otobüs ve tren seferleri mevcut. İzmir Basmane Garı'den hareket edip Aydın yönüne giden TCDD treni ile Selçuk'a gelebilirsiniz. İzmir Banliyösü (İZBAN) ile Cumaovası aktarma istasyonuna gelip 718 numaralı Torbalı otobüsüne, oradan da 770 numaralı Selçuk otobüsüne binebilirsiniz. Bir seçenek de İzmir şehirlerarası otobüs terminalinden Selçuk veya Kuşadası otobüslerine binmek olabilir.

Gezinize Selçuk - Efes Kent Belleği”ni ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Sonrasında St. Jean Kilisesi içinde St. Jean Anıtı'nda bulunan iki zeytin ezme yerini görebilirsiniz. Roma Dönemi'ne ait zeytin ezme yerlerinden birinde taş yok, diğerinde var. Aynı şekilde St. Jean Anıtı içinde bir zemin taşı bulunuyor. Kazı alanının farklı yerlerinden çıkarılan taşlar bir araya getirilip sarnıç içinde sergileniyor.

Selçuk'taki Roma Dönemi'ne ait Pollio Su Kemeri de ziyaret edilmeye değer yerlerden biri. Antik kervan yolu, Efes ile Büyük Menderes magnezyası arasında alıyor. Su hattı, Tire Küçükkale'den başlamaktadır. Kemer, Pollio ailesi tarafından Marnas Çayı'nı geçmek amacıyla yapılmış.

Bu gezinin ardından Şirince köyünü ziyaret edebilirsiniz. Köyde yedi zeytin ezme taşı*, bir ezme zemini, bir un değirmeni ve iki eski zeytinyağı işliği bulunuyor. Zeytin ezme taşlarından ikisi, Şirince merkezde bulunan Çınaraltı Aile Çay Bahçesi'nin içinde yer alıyor. Diğer ikisi ise, sadece dış duvarları kalmış olan eski işlik yerinde bulunuyor.

46/A numaralı adreste yer alan, 1980'den sonra kapatılan eski zeytinyağı işliğinin dışında da iki zeytin ezme taşı var. Buradan köy mezarlığına ilerlerseniz mezarlığın önünde yaklaşık 600 yıllık ve 500 - 600 yıllık iki zeytin ağacı ile çeşmeyi görebilirsiniz.

 

Şirince'de 2007 yılında sadece üniversite öğrencilerini hedefleyerek kurulan Matematik Köyü, yoğun talep karşısında bir yıl sonra kapılarını, ilkokuldan lise ve üniversiteye kadar her seviyede öğrenciye açtı. Ayrıca Matematik Köyü'nün hemen yanındaki 6 dönümlük araziye konumlandırılan Tiyatro Medresesi de ziyaret edilmeye değer.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Selçuk Devlet Hastanesi: 0 232 892 70 36

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Selçuk İlçe Emniyet Müdürlüğü: 0 232 892 60 04

Selçuk İlçe Jandarma Karakolu: 0 232 892 64 14 

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

 

 

 

*Zeytin ezme taşı: Zeytin ezme zeminin üzerinde zeytinleri hamur haline getiren silindir formunda taştan araç. Döküm olanları da bulunur.

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.