YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Kavakdere-Teos Parkuru

ETAP : 2

Rota 6: Kavakdere - Teos

 

Mesafe: 13 km

Ortalama süre: 4 saat 20 dakika

Başlangıç yüksekliği: 71 m   

En yüksek nokta: 163 m

Bitiş noktası yüksekliği: 18 m

Zorluk derecesi: 2

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:   38°09'50.02”K / 26°50'37.49”D

Zirve noktası GPS:          38°09'44.57”K / 26°53'12.91”D

Bitiş noktası GPS:           38°10'27.70”K / 26°46'41.64”D

 

Parkura ulaşım:

Parkur başlangıcına özel araçla ulaşmak için İzmir - Çeşme otobanının Seferihisar kavşağından çıkın. Seferihisar - Güzelbahçe yol ayrımından Seferihisar'a dönün. İlçe merkezinden Karakoç kaplıcalarına giden eski karayolunu takip ederek Kavakdere'ye ulaşabilirsiniz. Seferihisar - Kavakdere arası 11 km.

Toplu ulaşım için önce, belediye otobüsü, metro ya da feribotla Üçkuyular'daki Fahrettin Altay aktarma merkezine ulaşın. Üçkuyular semt garajından 730 numaralı belediye otobüsü ile Seferihisar ilçe merkezine kadar ulaşabilirsiniz. Buradan minibüs veya özel araçla Kavakdere'ye varabilirsiniz. İkinci seçenek, İZBAN Cumaovası aktarma merkezinden 829 numaralı Cumaovası - Seferihisar belediye otobüsüne binmek ve Ilıca sapağında inip Kavakdere'ye ulaşmak. Ilıca sapağı - Kavakdere arası 5 km.

 

Parkurun yapısı:

Parkur tamamen açık alandan, tarla ve bahçeler arasından geçiyor. Seferihisar - Doğanbey yolunu geçtikten sonra sahile kadar asfalt yoldan devam ediyor.

 

Parkurun ayrıntıları:

Başlangıç noktasının sağında Kavakdere Barajı ve barajın tel çitleri bulunuyor. Çitlerin kenarından blok halindeki kayalara doğru çıkılıyor. Karşıda yel değirmenleri var. Çitlerin kenarından çam ağaçlarının içine giriliyor ve aşağıdaki küçük dere geçiliyor. 50 m sonra ikiye ayrılan yoldan sağa dönülüyor. 500 m sonra soldaki yüksek gerilim hattı takip ediliyor; tepede teraslı bölgenin altından sola dönen yola giriliyor. Yeni kurulan zeytin bahçesi sağda kalacak şekilde devam ediliyor ve soldaki yola giriliyor. Aşağıdaki dere geçilerek tepeye çıkılıyor.

Meşeliğin bulunduğu noktanın tam karşısında yer alan stabilize yoldan aşağı iniliyor. Sağda mandalina bahçeleri var. Tel ile çevrilmiş geniş bir alana ulaşılıyor. Solda kayalık, sağda çiftlik var. Eski yol takip edilerek yeşil çatılı binaların sağından ana yola çıkılıyor. Sağa dönülürse Seferihisar'a, sola dönülürse Karakoç kaplıcalarına ulaşılıyor. Asfalt yoldan 150 m kuzeye devam edip sola, ara yola giriliyor. Buradan yaklaşık 600 m sonra yeni yola çıkılıyor. Asfalt yolu 200 m güneye devam edip soldaki benzin istasyonunun tam karşısındaki arazi yoluna, sağa giriliyor. Arazi yolu 1 km güneybatı yönünde takip edildiğinde üç yol kavşağına varılıyor. Buradan sağa, batıya devam edip sitelerin kuzeyindeki yol yürünüyor. Son sitenin sınırından güneye yürünerek sahile iniliyor. Sahilde batı yönünde dereyi geçip arazi yollarını takip ederek Teos antik kenti bölgesine giriyorsunuz. Parkur, kazı evine ulaşan asfalt yolda son buluyor.

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar:  Parkur üç ayrı rotaya bağlanıyor.

1. Ürkmez (Lebedos) - Kavakdere

2. Kavakdere - Beyler - Gödence

3. Antik Liman - Teos - Sığacık

 

Su kaynakları: Parkur üzerinde su kaynağı bulunmuyor.

 

Kamp yeri: Başlangıç noktasındaki Kavakdere köyünde kullanılmayan ilkokulun bahçesi değerlendirilebilir. Köyün merası da kamp kurmak için ideal bir alan.

 

Alışveriş ve konaklama imkanları: Sığacık Kaleiçi'nde pek çok ev pansiyonu, butik otel ve kafeterya yer alıyor. Pazar günleri Kaleiçi'nde kurulan Sığacık Üretici Pazarı'ndan reçel, tarhana, erişte, turşu gibi ev yapımı ürünlerin yanı sıra bölgede yetiştirilen ürünler satın alınabilir.

 

Doğal ve tarihi değerler:

 

Teos: Seferihisar'a 9, Sığacık Mahallesi'ne 4 km mesafedeki antik kent, M. Ö. 1050 - 1000 yıllarında kuruldu. Yunan mitolojisinde şarap tanrısı Dionysos'un kenti olarak bilinen Teos'ta, antik dünyanın en büyük Dionysos tağınağı yer alıyor. Tarihteki ilk oyuncular birliğinin kurulduğu Teos, aynı zamanda sanatçılar kentiydi. Helenistik Dönem'de sanatçıların özerk yaşadığı tek kent olan Teos'ta 17 bin kişilik tiyatro ile konser alanı (odeon) bulunuyor. Kazılarda agora, surlar ve liman kalıntılarına da ulaşıldı.

 

Sığacık Kalesi: Seferihisar'a 5 km mesafedeki Sığacık'ın Selçuklu Dönemi kalesi, ilkin Aydınoğulları Beyliği döneminde onarıldı. 1521 - 1522'de ise Rodos seferine hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle Teos'un antik taşları kullanılarak son halini aldı.

 

Kaleiçi Mahallesi: Sığacık'ın en eski mahallesindeki 284 ev, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Seferihisar Belediyesi ortaklığında yenilenerek turizmin hizmetine açıldı.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Sığacık Sağlık Ocağı: 0 232 745 72 72

Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi: 0 232 743 48 06

Cankurtaran :112

 

En yakın güvenlik birimi:

Sığacık Polis Karakolu: 0 232 745 70 77

Seferihisar Jandarma Karakolu: 0 232 743 57 01

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama - kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.