ZEYTİN YOLU

Yeni Liman-Hasseki-Sarpıncık-Parlak-Salman Zeytin Rotası

ETAP 1: KARABURUN

Parkur 4: Yeni Liman- Hasseki - Sarpıncık - Parlak - Salman

 

Parkur başlangıcına ulaşım: Konak'a 113 km mesafedeki Yeniliman”˜a özel araçla ulaşım için İzmir - Çeşme otobanı Karaburun kavşağından çıkın. İzmir - Çeşme karayolunu Çeşme yönünde takip edin. İYTE kavşağından sağa Gülbahçe yönüne dönün. Hemen sonrasındaki kavşaktan Balıklıova - Mordoğan - Karaburun - Yeniliman istikametini izleyin.

Toplu taşıma araçlarını kullanmak için önce otobüs veya metroyla Fahrettin Altay (Üçkuyular)  istasyonuna gelin. Buradaki semt garajından Karaburun otobüsleriyle merkeze, oradan da Karaburun Belediyesi'nin otobüsleriyle Yeniliman'a ulaşın. Bir başka yol, F. Altay'dan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 725 numaralı otobüsüyle Urla'ya gitmek; oradan da 761 numaralı otobüsle Karaburun'a ulaşmak. Buradan köy minibüsleri veya özel imkânlarla parkur başlangıcı olan Yeniliman'a varabilir, oradan da düz devam ederek Hasseki köyüne ulaşabilirsiniz.

Hasseki köyündeki eski zeytinyağı işliği günümüzde ahır olarak kullanılıyor ve işliğin taban taşı, binanın dışında duruyor.  

Köyün içindeki tabelaları takip ederek Sarpıncık köyüne ulaşabilirsiniz.  Sarpıncık köyünün camisi 1837 yılında yapılmış. Caminin önünde, dört taşlı sistem olduğu tahmin edilen eski bir zeytinyağı işliğinin kalıntıları bulunuyor.

Köyde dört taşlı sistem ile çalışan bir başka terk edilmiş zeytinyağı işliği daha var. Bu işlik iki katlı olması, üst katından zeytinlerin ezme taşına döküldüğü yerin de görülebilmesi bakımından dikkat çekici. Köydeki zeytinyağı işliklerinin 1980 sonrasında kapandığını söyleyebiliriz.

Sarpıncık köyünden çıkıp düz devam ederek Parlak köyüne varabilirsiniz. Bu köyde terk edilmiş, çatısı yıkık, dört taşla çalışan iki zeytinyağı işliğini görebilirsiniz. Parlak köyü merkezindeki caminin minaresinin II. Abdülhamit döneminden kaldığı tahmin ediliyor. Ayrıca Parlak'ta kalıntılarını görebileceğiniz terk edilmiş bir Rum köyü (Sazak) var.

Parlak'tan düz devam ederek Salman köyüne varabilirsiniz. Salman'da yağhane bulunmamakta ancak yöresel ev yemekleri yapan yerler için bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Karaburun Sağlık Grup Başkanlığı: 0 232 731 39 39

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Karaburun İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 731 28 60 - 731 30 16

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.