YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Antikliman-Teos-Sığacık Parkuru

ETAP : 2

Rota 7: Antik Liman - Teos - Sığacık

 

Mesafe: 4.6 km

Süre: 1 saat 30 dakika

Başlangıç yüksekliği: 0

En yüksek yeri: 27 m

Bitiş noktası yüksekliği: 0

Zorluk derecesi: 1

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:   38°10'18.56” K / 26°47'24.18” D

Zirve noktası GPS:          38°10'48.82” K / 26°44'00.47” D

Bitiş noktası GPS:           38°11'28.55” K / 26°47'11.40” D

 

Parkura ulaşım:

Konak'a 61 km uzaklıktaki Teos antik kentine özel araçla ulaşmak için İzmir - Çeşme otobanının Seferihisar kavşağından çıkın. Seferihisar- Güzelbahçe yol ayrımından Seferihisar yönüne dönün. İlçe merkezinde Teos antik kenti levhalarını takip edin. Sığacık'a ulaştıktan sonra asfalt yolu takip ederek Teos orman piknik alanından geçin. Antik kentteki kazı evinin önünde asfalt son buluyor. Güney yönündeki toprak yol kullanılarak antik Teos Limanı'na ulaşabilirsiniz.

Toplu ulaşım için önce belediye otobüsü, metro ya da feribotla Üçkuyular'daki Fahrettin Altay aktarma merkezine ulaşın. Üçkuyular semt garajından 730 numaralı belediye otobüsü ile Seferihisar ilçe merkezine kadar ulaşım mevcut. Buradan minibüs veya özel araçla Sığacık'a ve Teos antik kentine ulaşabilirsiniz. Seferihisar - Teos mesafesi 9 km.

 

Parkurun yapısı:

Sahilde antik liman kalıntılarından başlayan parkur, Teos antik kenti kalıntıları ve bahçeler arasındaki toprak yolları takip ederek asfalt yol ile Sığacık merkezine bağlanıyor. Önemli yükseltilerin olmadığı, düz bir alanda yol alan rota, her mevsim yürünebilir.

 

Parkurun ayrıntıları:

Antik limandan kuzeye devam eden toprak yol, yer yer gözüken şehir surlarının sağından devam ediyor. 750 metre sonra Agora Limanı ve Agora'ya varılıyor; limanın yıkık binaları görünüyor. Agora limanından devam eden yol, Sığacık'a kadar antik kentin duvarının sağından gidiyor. Teos antik kentini çevreleyen yerleri görmek için Agora'dan 270 derece sola dönüldüğünde Agora ve Agora Tapınağı görülüyor. Bu noktanın kuzeybatısında antik meclis binası bulunuyor. Meclis binasından sonra yol ikiye ayrılıyor. Güneybatıya, antik sarnıca 300 m uzaklıkta. Antik sarnıçtan şarap tanrısı Dionysos'un tapınağına gidiliyor. Kuzeye giden yol ve şehir meclisinden kuzeybatıya giden yol, antik tiyatronun önünde birleşiyor. Antik sarnıç ve antik tiyatro arasındaki mesafe, 440 m. Tiyatrodan kuzeybatıya devam eden yol, kazı evine ulaşıyor. Kazı evinde yol ikiye ayrılıyor. Güneye giden yol, bekçi kulübesinin önünde, şehir surlarının kuzeyinden antik limana ulaşıyor.  Kuzeye giden yol ise Sığacık'a varıyor. Ana yola çıkıldığında kuzeydoğu yönüne devam eden parkur, Kaleiçi girişinde son buluyor.   

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar:

Kuzeye gidildiğinde Sığacık - Azmak parkuruna; doğuda ise Seferihisar'dan gelen Kavakdere parkuruna bağlanıyor.

 

Su kaynakları: Teos antik kentinin içinde üç kuyu olmasına rağmen parkurda kullanılabilir su bulunmuyor.

 

Kamp alanları:

İki kamp alanı var: Antik limanın batısında Özcan'ın Yeri olarak bilinen (38°10'17.01” K / 26°47'20.40” D) alan ve Teos ormanı piknik alanı, kamp için uygun.

 

Alışveriş ve konaklama imkanları:

Parkur için alışveriş yapılacak en uygun yer, antik limana 5 km uzaklıktaki Sığacık. Kaleiçi'nde pek çok ev pansiyonu, butik otel ve kafeterya yer alıyor. Pazar günleri Kaleiçi'nde kurulan Sığacık Üretici Pazarı'ndan reçel, tarhana, erişte, turşu gibi ev yapımı ürünlerin yanı sıra bölgede yetiştirilen ürünler satın alınabilir.

 

Doğal ve tarihi değerler:

 

Teos: Seferihisar'a 9, Sığacık Mahallesi'ne 5 km mesafedeki antik kent, M. Ö. 1050 - 1000 yıllarında kuruldu. Yunan mitolojisinde şarap tanrısı Dionysos'un kenti olarak biliniyor. Antik dünyanın en büyük Dionysos tağınağı burada yer alıyor. Tarihteki ilk oyuncular birliğinin kurulduğu Teos, aynı zamanda sanatçılar kentidir. Helenistik dönemde sanatçıların özerk yaşarığı tek kent olan Teos'ta 17 bin kişilik tiyatro ile konser alanı (odeon) bulundu. Kazılarda ortaya çıkarılan agora, suralar ve liman kalıntıları da görülebilir.

 

Sığacık Kalesi: Seferihisar'a 5 km mesafedeki Sığacık'ın Selçuklu Dönemi kalesi, ilkin Aydınoğulları Beyliği döneminde onarıldı. 1521 - 1522'de ise Rodos seferine hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle Teos'un antik taşları kullanılarak son halini aldı.

 

Kaleiçi Mahallesi: Sığacık'ın en eski mahallesindeki 284 ev, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Seferihisar Belediyesi ortaklığında yenilenerek turizmin hizmetine açıldı.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Sığacık Sağlık Ocağı: 0 232 745 72 72

Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi: 0 232 743 48 06

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Sığacık Polis Karakolu: 0 232 745 70 77

Seferihisar Jandarma Karakolu: 0 232 743 57 01

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama - kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.