YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Değirmendere (Kolophon)-Orhanlı Parkuru

ETAP 5: MENDERES- SELÇUK

Parkur 1: Değirmendere (Kolophon) - Orhanlı (EMY 13)

 

Antik iyon kenti Kolophon'dan başlayan Efes - Mimas bisiklet rotamız 5. etap 1. parkurun toplam uzunluğu 43 km'dir. Rota Değirmendere'den (Kolophon) başlar, Menderes ilçe merkezinden geçerek Orhanlı'da son bulur. Rota boyunca en yüksek nokta olarak 226 m rakımından geçilir.

Değirmendere'de asfalt köy yolu ile başlayan rota, Menderes - Kuşadası karayolundan ve Tahtalı Barajı sahilinden giderek Menderes'e ulaşır. Menderes'ten Orhanlı - Ürkmez köy yoluna giren rota Dereköy, Çatalca ve Yeniköy'den geçerek Orhanlı'da son bulur.

İzmir'in önemli tarım alanlarından olan Tahtalı Havzası'ndan geçen rota, yaygın sera alanları ve İzmir'e içme suyu sağlayan Tahtalı Barajı'nın görsel güzelliğine sahiptir. Dereköy, Çatalca, Yeniköy ve Orhanlı bölümünde orman örtüsünün yanı sıra zeytinlikler, bağ alanları ve meyvelikler de yaygındır. Çatalca'nın batısındaki Sandi Dere Göleti ile Yeniköy'ün kuzeybatısındaki Balabandere göletlerinin çevresi, doğal kamp alanı olarak uygundur. Orhanlı köyünün önceki yerleşimi Eski Orhanlı'da, “Doğayı aracı kullanmadan okumanın ve çoğaltmanın” peşinde faaliyet gösteren Doğa Okulu ziyaret edilebilir.

Rota, Değirmendere'de EMY 14 numaralı rotaya, Orhanlı'da ise EMY 12 rotasına bağlanır. Rota boyunca çok sayıda yeme içme mekanı bulunur. Menderes, Özdere ve Gaziemir'deki konaklama mekanlarından yararlanılabilir. 

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.