YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Zeytinköy-Notion-Klaros Parkuru

ETAP : 1

Rota 10: Zeytinköy - Notion - Klaros

 

Mesafe: 12 km

Ortalama süre: 4 saat

Başlangıç yüksekliği: 11 m                

En yüksek yeri: 232 m           

Bitiş noktası yüksekliği: 12 m 

Zorluk derecesi: 2

         

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS: 37059'27.89''K /  27016'56.72''D

Zirve noktası GPS:        38000'00.70''K / 27013'15.82''D

Bitiş noktası GPS:         38000'17.58''K/ 27011'31.46''D

 

Parkura ulaşım:

İzmir Konak'a 86 km mesafedeki Selçuk'a karayoluyla, İzmir - Aydın otobanından ulaşılıyor. Demiryoluyla gelmek için İzmir Basmane'den hareket eden Aydın trenine binmek gerekiyor. İzmir Banliyösü (İZBAN) ile Cumaovası aktarma istasyonuna gelip 718 numaralı Torbalı otobüsüne, oradan da 770 numaralı Selçuk otobüsüne binebilirsiniz. Bir başka seçenek, İzmir şehirlerarası otobüs terminalinden Selçuk otobüsüne binmek. Selçuk'tan iseZeytinköy'e düzenli dolmuş seferleri var.

 

Parkurun yapısı:

Her mevsim rahatlıkla yürünebilen parkur, Zeytinköy'de asfalt köy yolu ile başlayıp traktör yolu, patikalar ve Selçuk - Menderes karayolunu geçiyor; Yoncaköy Sitesi üzerinden Notion'a ve Klaros'a ulaşıyor. Yoncaköy'deki su deposu üzerinden sırta çıkan rota, yoğun bir makilik alanla kaplı. Sırtta patikaya ulaşan yol Notion'a varıyor. Sonrasında yine traktör yolu ile Klaros'a ulaşıyor.

 

Parkurun ayrıntıları:

Zeytinköy merkezinden batıya doğru yaklaşık 1 km sonra sağa, traktör yolu ile meyve bahçeleri arasına giriliyor. Zeytinliklerden sonra güzel bir patika üzerinde ve Pamucak manzarası eşliğinde Yoncaköy girişine ulaşılıyor. Yoncaköy'ü karayolu kenarından takip eden parkur, karayolundan ayrılıp su deposu üzerinden sırttaki patikaya çıkıyor. Güzel manzaralar eşliğinde yürünen patika bir kez daha karayolunu keserek Notion kentine varıyor. Notion baştan sona geçiliyor ve Ahmetbeyli'ye ulaşılıyor. Buradan karayolu kuzey yönünde tekrar geçilerek dere kenarından, mandalina bahçeleri arasından toprak yol ile Klaros'a geliniyor. Bölgede çok uzun bir süredir hayvancılık yapılmadığı için makiler çok sık ve patika yollar belirsiz. Ancak su deposu üzerinden yükselerek devam eden parkur, etkileyici ve güzel.

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: Parkur; Pamucak - Zeytinköy, Barutçu - Zeytinköy, Klaros - Ahmetbeyli - Çile - Değirmendere (Kolophon) ve Zeytinköy - Gölova - Çile parkurlarına bağlanıyor. Ayrıca Gölova üzerinden gelen ve Notion'a inen iki güzel rota ile de buluşabilir.

 

Bisiklet yolu: Zeytinköy - Gölova - Çile - Klaros, güzel bir bisiklet parkuru niteliğinde.

 

Su kaynakları: Gözlenmedi.

 

Kamp yerleri: Ahmetbeyli'de kamping alanı var.

 

Alışveriş ve konaklama imkanları:

Yaz aylarında Ahmetbeyli'de konaklama imkanı var. Zeytinköy ve Ahmetbeyli'de alışveriş yerleri mevcut.

 

Doğal ve tarihi değerler: Yoncaköy'de yükselen rota Kuşadası, Efes, Pamucak ve Samos manzarası eşliğinde sürüyor.

 

Antik Notion kenti: Kolophon'a 15 km mesafede, Menderes Ahmetbeyli'deki antik kent, M. Ö. 5. yüzyılda Kolophon'un limanı olarak kurulmuş. Tarihsel süreçte özerk bir kent olan Notion'un akropolisi, Kuşadası - Seferihisar sahil yolunun 40. km'sinde yer alıyor. Akropolü çevreleyen Helenistik sur ile akropolün batısındaki Tanrıça Athena Pollias Tapınağı görülebilir.

 

Klaros: 12 İyon kentinden biri olan Kolophon'un kehanet merkezi. Kâhin tanrı Apollon'un, Anadolu'da Didim ile birlikte iki kehanet merkezinden biri kabul ediliyor. M. Ö. 12. yüzyıl başlarında kurulan Klaros'un kâhini, Büyük İskender'in İzmir'in kuruluşuna dair rüyasını yorumlayınca merkez daha da ün kazanmış.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Gaziemir Devlet Hastanesi: 0 232 290 93 01 - 03 - 04 

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Ahmetbeyli Jandarma Karakol Komutanlığı: 0 232 787 44 19

Jandarma İmdat:156

 

En yakın arama - kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.