YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Çamlık-Meryemana Parkuru

ETAP : 1

Rota 3: Çamlık - Meryem Ana

 

Mesafe: 7.5 km

Ortalama süre: 2 saat 30 dakika

Başlangıç yüksekliği: 235 m             

En yüksek yeri: 540 m          

Bitiş noktası yüksekliği: 404 m

Zorluk derecesi: 2

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:    37053'09,24”K / 27022'49,82”D

En yüksek noktası GPS:   37054'05,44”K / 27020'55,22”D

Bitiş noktası GPS:             37054'31,28”K / 27020'11,95”D

 

Parkura ulaşım:

Konak'a 89 km mesafedeki Çamlık'a özel araçla gitmek için Konak - Gaziemir yolunu izleyip İzmir - Aydın otobanına çıkın. Belevi kavşağında Selçuk yoluna sapın. İlçe merkezinden güney istikametinde yaklaşık 8 km sonra Çamlık'a varırsınız. Toplu ulaşım araçlarını tercih ederseniz önce İZBAN treni ile Cumaovası istasyonuna gelin. Buradaki aktarma merkezinden ESHOT'un 718 numaralı Torbalı otobüsüne binin. Torbalı'dan da 770 numaralı otobüs ile Selçuk'a gelin. Selçuk'a TCDD trenleri ile ulaşmak isterseniz Basmane Garı'ndan Aydın trenine binin. İlçe merkezinden Çamlık köyüne ise minibüsle ulaşabilirsiniz.

Parkurun yapısı: Başlangıçtaki zeytin yolundan sonra, orman içi patika ve orman yangın yolu ile devam eden rotada yazları kuruyan bir dere geçiliyor. Zeytin bahçeleri arasından devam eden traktör yolu Sultaniye köyü stabilize yolunu geçiyor; taş ocağı yoluna giriliyor. Yolun bitiminde kayalık yol ve onu takiben 3 - 4 metre genişliğindeki orman yolu ile Meryem Ana Evi'ne varılıyor.

Parkurun ayrıntıları: Parkur, Çamlık Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi'nin kapısı önünden 170 m sonra sağa dönülen noktada başlıyor. Yaklaşık 250 m zeytin yolu yürünüp ardından 250 m kadar orman içi patika devam ediyor. 4 metre genişliğinde yumuşak toprak zeminli yangın yoluna giriliyor. Bu yolun girişinde solda zeytin bahçesi var. 300 m çıkıp sola dönülüyor ve 400 m sonra sağa inen yangın yoluna giriliyor.

Yangın yolunun bitimindeki dere geçişinden sonra yol, yaklaşık 1.3 km boyunca zeytin bahçeleri arasında devam ediyor. Ardından başlayan toprak traktör yolu, yaklaşık 1.1 km sonra Sultaniye stabilize yoluna kavuşuyor. Buradan sağa dönüp 800 m ilerleyince soldan taş ocağı yoluna giriliyor.

Solunuzda zeytin bahçeleri, sağınızda taş ocağı olduğu halde yürüdüğünüz yol sizi, 450 m sonra Efes - Mimas Yolu karakteri taşıyan kayalık yola ulaştırıyor. 1 - 2 m genişliğindeki kayalık yol, yaklaşık 1.5 km uzunluğunda. Bunun yarısında toprak yol dikine geçiliyor. Sona doğru buluşulan, 3 - 4 m genişliğindeki toprak köy yolu, 390 m sonra başka bir toprak yola kavuşuyor. Sağdan 1.8 km gidince asfalt yola çıkılıyor. 260 m sonra Meryem Ana Evi'ne varılıyor. Toprak yolun solundan giderseniz ilk sağdan dönüp 300 m sonra tekrar en sağa dönünce, direkt Meryem Ana Evi'ne ulaşırsınız.

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: Yangın yolu - Sultaniye asfaltı - taş ocağı yoluna bağlanıyor. Yol, Çamlık'ın batısındaki tepenin en kuzeyinde yer alan yangın yolunun girişinden başlıyor. Doğu - batı yönünde 1.3 km sonra Sultaniye asfaltına giriliyor. 1.7 km sonra taş ocağına ulaşılıyor ve yol, ana rotaya bağlanıyor.

Bisiklet ve zeytin yolu: Parkurun başlangıcında 3 m genişliğinde, yaklaşık 250 m'lik toprak zeminli zeytin yolu var. Başlangıç ve bitiş noktaları arasında parkura paralel bisiklet yolu mevcut. Çamlık'tan başlayıp Sultaniye yoluna girince taş ocağına ulaşan bisiklet rotası, sağdaki yoldan devam ediyor, tepenin etrafını dolanıp ana rotanın Meryem Ana Evi'ne ulaşmak için ikiye ayrıldığı noktada ana rotayla birleşiyor.

Su kaynakları: Parkur üzerinde su kaynağı bulunmuyor.

 

Kamp yeri: Parkur üzerinde uygun kamp yeri bulunmuyor.

 

Alışveriş ve konaklama: Parkur üzerinde yerleşim yeri olmadığından ihtiyaçlar Çamlık köy merkezindeki marketlerden karşılanabilir. Selçuk'ta pansiyon ve oteller bulunuyor.

 

Doğal ve tarihi değerler:

Meryem Ana Evi: Parkur sonundaki Meryem Ana Evi, dünyanın en çok ziyaret edilen inanç turizmi merkezlerinden biri. Bülbül Dağı'ndaki kutsal yapının M. S. 4. yüzyılda inşa edildiği sanılıyor. Hz. İsa çarmıha gerildikten sonra Meryem Ana'nın Kudüs'te kalmasını sakıncalı bulan St. Jean'ın, onu buraya kaçırdığına inanılıyor. Ayrıca parkurun başladığı Çamlık köyünde, Çamlık Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi bulunuyor.

Çamlık Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi: Yapımına 1856'da başlanan, İzmir - Aydın demiryolu üzerinde Çamlık köyünde kurulu Türkiye'nin ilk ve tek demiryolu müzesi, parkur üzerinde yer alıyor. Selçuk'a 10 km mesafedeki müzede dünyada sadece iki örneği bulunan, odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotif ile Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 buharlı lokomotif sergileniyor.

En yakın sağlık kuruluşu:

Selçuk Devlet Hastanesi. 0 232 892 70 36

Cankurtaran: 112

En yakın güvenlik birimleri: 

Selçuk İlçe Jandarma Karakolu: 0 232 892 64 14

Selçuk İlçe Emniyet Müdürlüğü: 0 232 892 60 04

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.