ZEYTİN YOLU

Seferihisar-Kavakdere-Orhanlı-Beyler Zeytin Rotası

ETAP 4: SEFERİHİSAR

Parkur 1: Seferihisar - Kavakdere - Orhanlı - Beyler

 

Parkur başlangıcına ulaşım: Konak yönünden sahil yolunu kullanarak Güzelbahçe'ye ulaşın. Seferihisar - Güzelbahçe yol ayrımından Seferihisar yönüne dönün. İlçe merkezine otobandan ulaşmak için Seferihisar kavşağından çıkın.

Toplu ulaşım için önce, belediye otobüsü veya metroyla Üçkuyular'daki Fahrettin Altay aktarma merkezine ulaşın. Üçkuyular semt garajından 730 numaralı belediye otobüsleri ile Seferihisar ilçe merkezine kadar ulaşım mevcut. Her iki yöntemde de ilçe merkezinden Kavakdere rota başlangıcına özel araç ile eski Ürkmez yolunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Seferihisar ilçesi sınırlarında en eski yerleşim yeri Teos'tur. M. Ö. 2000 yıllarında Akalardan kaçan Giritliler tarafından kurulduğu ve Karya kenti olduğu biliniyor. Böylece yörede dört bin yıldan bu yana yerleşimin var olduğu söylenebilir. (http://seferihisar.bel.tr/tr/c8omponent/content/article.html?id=1624) Seferihisar ilçesi, Türkiye'nin uluslararası Cittaslow (Sakin Şehir) ağına katılan ilk şehri.

Sığacık Mahallesi'nde yer alan antik liman kenti Teos, İzmir'in yaklaşık 60 km güneybatısında yer alıyor. Kent, Isthmos adı verilen küçük bir yarımada üzerinde kurulup gelişmiş. Yarımada'nın ortasında yer alan Kocakır Tepesi üzerinde kentin akropolü yükseliyor. Akropolün kuzey ve güneyinde birer limanı bulunan Teos, akropol ile güney liman arasında gelişmiş. Bu alanı, çok iyi korunmuş olan ve yaklaşık 6 km uzunluğundaki Hellenistik Dönem kent suru çevriliyor. Sur dışında kalan akropolün kuzeybatısındaki sırtlar Geometrik ve Arkaik dönemlerde; güney ve güneybatısındaki sırtlar ise Hellenistik ve Roma dönemlerinde nekropol (mezarlık) olarak kullanılmış. (http://www.teosarkeoloji.com/index.php/tr/teos/konum)

Seferihisar'ın 17 km güneydoğusundaki Kavakdere köyü yakınında bulunan Karakoç Kaplıcası'nın sularında bol miktarda karbondioksit, sodyumklorür ve bikarbonat bulunduğu; romatizma, cilt ve raşitizm hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu düşünülüyor.

Orhanlı köyünün Eski Orhanlı olarak bilinen bölgesinde 1950'lerden kalan ve halen faaliyet gösteren bir taş baskı zeytinyağı fabrikası bulunuyor. Ayrıca bir adet de kontinü sistem zeytinyağı fabrikası var. Eski Orhanlı'nın içinden geçtiğinizde göreceğiniz üç köprüden biri tarihidir. Bölgede çok sayıda yaşlı zeytin ağacı bulunuyor.

Orhanlı - Beyler yolu üzerinde bir gölet ve baraj gölü vardır. Beyler'e giderken içinden geçtiğiniz Kavakdere, son derece dağınık bir yerleşim alanı. Bu nedenle herhangi bir merkez tanımlanamıyor.

Beyler'de dar sokaklardan geçerek ulaştığınız köy kahvesinde mola verebilirsiniz. Köy merkezine yakın, taş baskı sıkım yapan bir fabrika bulunuyor. Ayrıca köyde kontinü sistem ile çalışan iki zeytinyağı fabrikası da var.

En yakın sağlık kuruluşu:

Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi: 0 232 743 48 06

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Seferihisar Jandarma Karakolu: 0 232 743 57 01

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.