ZEYTİN YOLU

Zeytinler-Uzunkuyu-Nohutalan-Germiyan Zeytin Rotası

ETAP 2: ÇEŞME-URLA

Parkur 3: Zeytinler - Uzunkuyu - Nohutalan - Germiyan

 

Parkur başlangıcına ulaşım: Konak'a ile 61 km mesafedeki Zeytinler köyüne gitmek için İzmir - Çeşme otobanında Zeytinler'den çıkın. İzmir - Çeşme karayolunda Çeşme yönüne dönün ve hemen Zeytinler sapağından köy merkezine ulaşın. Otoban yerine Narlıdere - Urla İçmeler - İYTE kavşağı - Çeşme yolunu takip ederek de Zeytinler”˜e varabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarıyla ulaşım için otobüs veya metroyla Fahrettin Altay'a (Üçkuyular) ulaşın. Buradaki semt garajından Çeşme otobüslerine binin. Zeytinler sapağında inin.

F. Altay'dan 725 numaralı otobüs ile Urla merkezine varın. Burada bineceğiniz 760 numaralı Çeşme otobüsü ile Zeytinler sapağına ulaşın.

Zeytinler köyünde kontinü sistemle çalışan bir zeytinyağı fabrikası bulunuyor. Bölgede eski sistem ile çalışan zeytinyağı işliği kalıntısına rastlanmamış ancak köyün içinde mortar* görülebilir. Bölge aynı zamanda yaşlı zeytin ağaçları bakımından oldukça zengin”¦

Zeytinler köyünde görülmesi gereken yerlerden biri, dünyanın en büyük zeytinyağı müzesi olmayı hedefleyen, yapım aşamasındaki “Köstem Zeytinyağı Müzesi”.  Ekim 2015'te ziyaretçilere açılması planlanan müzede, en ilkelinden en modern düzeye kadar zeytinyağı elde etme teknolojisinin evrimini görebileceksiniz. Ayrıca ilerleyen dönemde müzede sabun atölyesi bölümü ve çocuk oyun parkının da faaliyete geçmesi için çalışmalara başlanmış durumda.

Uzunkuyu köyünde kontinü sistemle çalışan bir zeytinyağı fabrikası görülebilir.

Urla'ya bağlı Nohutalan köyü 1940 yılında kurulmuş. Köy nüfusunun tamamını Balkan coğrafyasından göç eden Boşnakların torunları olduğundan halk arasında Boşnak köyü olarak biliniyor. (http://nohutalan.org/) Bölgede eski yıkık bir kilise bulunuyor.

Germiyan'da ise eski sistemle çalışan, terk edilmiş işlik ile bir kontinü sistem zeytinyağı fabrikası yer alıyor. Köyün çeşitli bölgelerinde zeytin ezmede kullanılan ağırlık taşları** görülebilir.

Rota, konaklama, dinlenme, yeme içme mekân ve seçenekleri bakımından son derece zengin.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Uzunkuyu Sağlık Ocağı: 0 232 762 63 33

Uzunkuyu İdil Eczanesi: 0 232 762 62 99

Urla Devlet Hastanesi: 0 232 735 44 44 - 0 232 752 10 04

Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi: 0 232 712 07 77 -78

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Uzunkuyu Jandarma Karakolu: 0 232 762 62 71

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

*Mortar: Mortarium. Havan, ezme kabı. Farklı şekil ve büyüklükte olabilir.

** Ağırlık taşı: 1- Ahşap sonsuz vidanın altına montajı yapılan taş.

2- Pres koluna bağlanarak kullanılan taş.

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.