ZEYTİN YOLU

Güzelbahçe-Yelki-Çamlı-Bademler-Ulamış Zeytin Rotası

ETAP 5:  GÜZELBAHÇE-SEFERİHİSAR

Parkur 3: Güzelbahçe - Yelki - Çamlı - Bademler - Ulamış

 

Parkur başlangıcına ulaşım: Metro ya da otobüsle Fahrettin Altay (Üçkuyular) aktarma merkezine ulaştıktan sonra, 8 numaralı belediye otobüsü ile Güzelbahçe'ye gidebilirsiniz. Ayrıca Üçkuyular semt garajından 730 numaralı belediye otobüsü ile rota üzerindeki yerleşimlerden geçerek Seferihisar ilçe merkezine kadar ulaşabilirsiniz. Fahrettin Altay semt garajından düzenli minibüs seferleride var. Payamlı'ya özel araçla Konak yönünden otoban ya da sahil yolu kullanılarak ulaşılabilir. Otobandan Güzelbahçe'ye ulaşmak için Seferihisar kavşağından çıkmanız gerekiyor.

Güzelbahçe merkezinde iki zeytiyağı işliği bulunmaktadır. Güzelbahçe Düğün Salonu bahçesinde zeytin pres taşı, dört taşlı sistemin üç taşı ve aksamı, dekoratif amaçlı kullanılıyor. Güzelbahçe'de 1000 ve 1500 yaşlarının üzerinde zeytin ağaçlarını görmeniz mümkün.

Yelki'de iki zeytinyağı işliği bulunuyor. Önder Zeytinyağı Fabrikası iki taşlı, taş baskı yöntemi ile çalışıyor. 1938 yılında kurulan işlik üç nesildir kullanılıyor. Diğer zeytinyağı işliği ise Coşkun Zeytinyağı Fabrikası. Aynı zamanda Yelki'de, 1700 - 1800 ve 1500 - 1600 yaşlarında zeytin ağaçları bulunuyor. 

Tabelaları takip ederek ulaşabileceğiniz Çamlı köy meydanında bir mortar* görebilirsiniz. Ayrıca Çamlı'da un ve yağ değirmen taşı bulunuyor. 1927 - 1977 yılları arasında çalışmış değirmen, dört taşlı sisteme sahip.

Buradan sonra uğrayabileceğiniz Bademler köyünde Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne ait bir zeytinyağı işliği bulunuyor. 1962 yılında kurulan işlikte sulu pres, taş baskı yöntemiyle üretim yapılıyor. Yakın zamanda organik sertifikalı üretim başladı. Kooperatifin 50 dönüm organik sertifikalı zeytinliği var.

Bademler köyü, İzmir'in batısında Güzelbahçe ve Seferihisar ilçeleri arasındaki boğazın ortasında yer alıyor. Pazar günleri köy meydanında kurulan pazarda, her türlü el yapımı ve doğal ürünler ile yöresel yemekleri bulmak mümkün. Köyün 10 km güneybatısında yer alan, temiz denizi ve kamp alanıyla ünlü Azmak Plajı ise yaz aylarında kamp için uygun.

 

Ulamış köyünde üç zeytinyağı işliği bulunmaktadır. Bunların ilki olan Sözer Zeytinyağı Fabrikası'nda 2003 yılı öncesine kadar, iki taşlı sistemle taş baskı yöntemi kullanılmış. Ulamış'taki ikinci zeytinyağı işliği ise Ulamış Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne ait. 1972 yılında iki taşlı süperpres sistem ile kooperatife ait zeytinyağı işliği olarak çalışmaya başlamış. Bu kooperatifte dönemsel olarak enginar, domates konservesi ve zeytinyağı satın alabilirsiniz.  Köyde elektrikle çalışan ve çuval baskı sistemi ile sıkım yapan bir başka işliğin kalıntılarına rastlayabilirsiniz.

Bu rotadaki Ovacık köyü üzerinden, Urla merkez rotasına geçiş yapabilirsiniz.

Yol boyunca yiyecek içecek alışverişi yapabileceğiniz çok sayıda bakkal ve market bulunuyor.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Yelki Sağlık Ocağı: 0 232 2367753

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Güzelbahçe İlçe Emniyet Müdürlüğü: 0 232 234 50 57

Güzelbahçe İlçe Jandarma Karakolu: 0 232 2342147

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

 

*Mortar: Mortarium. Havan, ezme kabı. Farklı şekil ve büyüklükte olabilir.

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.