ZEYTİN YOLU

Çeşme-Çiftlik-Ovacık-Alaçatı Zeytin Rotası

ETAP 2: ÇEŞME-URLA

Parkur 1: Çeşme - Çiftlik - Ovacık - Alaçatı

 

Parkur başlangıcına ulaşım: Özel araç ile İzmir - Çeşme otobanından Alaçatı kavşağından çıkıp Alaçatı merkezine varın. Toplu ulaşım araçları için metro veya belediye otobüsleri ile Fahrettin Altay (Üçkuyular) aktarma merkezine gelin, 725 numaralı otobüs ile Urla merkezine ulaşın. Oradan da 760 numaralı Çeşme otobüsü ile Alaçatı'ya varabilirsiniz. Ayrıca Üçkuyular'dan kalkan minibüsler veya İzmir otogarından kalkan otobüsle ile de Alaçatı'ya seyahat edilebilir.

Çeşme ilçesinin görülmeye değer tarihi ve kültürel değerlerinden biri Çeşme Kalesi. Kale, Sultan II. Bayezid döneminde 1508 yılında inşa edilmiştir. Aydın Valisi Mir Haydar tarafından Mimar Ahmet oğlu Mehmet'e yaptırılmıştır. Çeşme Arkeoloji Müzesi'ni de barındıran kalenin içinde, zeytinyağı pres taşı yer alıyor.

Çeşme Ovacık'ın Ballıdağ mevkiinde halen özel mülk olarak faaliyet gösteren ve cam bir odanın içinde duran süper pres zeytinyağı işliği görülebilir.

Alaçatı, İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalle. Tarihi taş evleri ve rüzgâr sörfüne elverişli plajları ile Ege Bölgesi'nin en önemli turistik merkezlerinden biri haline geldi. Alaçatı sokaklarında dolaşarak çok sayıda taş evin tarihi dokusunu hissedebilirsiniz. Alaçatı'da bir restoranın bahçesinde üç taşlı ve 1990'lı yıllara kadar çuval baskı yöntemi ile sıkım yapmış bir işlikte kullanılan parçalar, dekoratif amaçlı sergileniyor.

Alaçatı merkeze yaklaşık 7 km uzaklıkta çok sayıda sörf okulu bulunuyor. Geniş bir alanda faaliyet gösteren Alaçatı Antika Pazarı adlı dükkanda, çok sayıda zeytinyağı ve un değirmeni için pres, sonsuz vida ağırlık taşı ve mortar* görülebilir.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi:  0 232 712 07 77 

Alaçatı Sağlık Ocağı:  0 232 716 80 08

Ayrıca Alaçatı'da özel hastane ve poliklinikler bulunuyor.

 

En yakın güvenlik birimi:

Çeşme İlçe Emniyet Müdürlüğü: 0 232 723 09 19

Alaçatı İlçe Jandarma Karakol Komutanlığı: 0 232 716 80 11

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

*Mortar: Mortarium. Havan, ezme kabı. Farklı şekil ve büyüklükte olabilir.

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.