ZEYTİN YOLU

Urla-İskele-Burgaz-Özbek-Yuvaca Zeytin Rotası

ETAP 3: URLA

Parkur 2: Urla İskele - Burgaz - Özbek - Yuvaca

 

Parkur başlangıcına ulaşım: Özel araç ile İzmir - Çeşme otobanında Urla kavşağından çıkın, İskele Mahallesi'ne varın. Toplu ulaşım araçları için metro veya belediye otobüsleri ile Fahrettin Altay aktarma merkezine gelin. Buradan 725 numaralı Urla otobüsü ile İskele'ye ulaşın. Fahrettin Altay semt garajından düzenli aralıklarla hareket eden Urla Çeşmealtı dolmuşları da İskele'den geçiyor.

Klazomenai, İzmir Körfezi'nin güney sahil şeridi üzerinde, İzmir'in 38 km batısında, Urla sınırlarında bulunan antik İyonya kenti. Zeytinyağı ticaretiyle ünlü olan Klazomenai'de M. Ö. 6. yüzyıla tarihlenen zeytinyağı işliğinin kalıntılarına ulaşılmış, uzun süren çalışmalar sonucunda işlik, orijinaline uygun olarak ayağa kaldırılmıştı. Bugünkü zeytinyağı çıkarma sisteminin atası niteliğindeki işlik ve antik kent, ziyarete açık.

Urla İskele'den itibaren tabelaları takip ederek Burgaz köyüne ulaşabilirsiniz. Yol boyunca birkaç seyirlik alan bulunuyor. Bu noktalarda hem kısa bir mola verebilir hem de Hekim Adası, Uzunada ve Çiçek Adası'nı seyredebilirsiniz. Bir başka seyirlik noktadan da Karantina Adası'nı izleyebilirsiniz. Burgaz köyü, kadim zeytin ağaçları bakımından son derece zengin. Yine tabelaları takip ederek Özbek köyüne ulaşabilirsiniz.

Özbek'te terk edilmiş üç değirmen ve bir kontinü sistem zeytinyağı fabrikası bulunuyor. Eşrefoğlu Ahmet Zeytinyağı İşliği'nin bahçesinde tescilli bir kara selvi ağacı yer alıyor. Ayrıca bu bölgede tescilli bir tarihi yapı olan hamam, Osmanlı Dönemi'nden kalma köprü ve çeşme, Roma Dönemi'ne ait çamaşırhane görülebilir. Özbek köyü de Burgaz gibi yaşlı zeytin ağaçları bakımından çok zengin.

Özbek - Yuvaca yolu üzerinde de çok sayıda kadim zeytin ağacı görülebilir. Yuvaca mevkiinde zeytinyağı işliği yok; bölgedeki çeşmenin etrafında çok sayıda yaşlı zeytin ağacı bulunuyor.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Urla Devlet Hastanesi: 0 232 735 44 44 - 0 232 752 10 04

İskele'de eczaneler var.

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik kuruluşu:

İskele polis karakolu: 0 232 752 13 70

Urla İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 754 10 30

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.