YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Klaros-Ahmetbeyli-Çile-Değirmendere (Kolophon) Parkuru

ETAP : 1

Rota 11: Klaros - Ahmetbeyli - Çile - Değirmendere (Kolophon)

 

Mesafe: 19.5 km

Ortalama süre: 7 saat

Başlangıç yüksekliği: 9 m

En yüksek yeri: 468 m

Bitiş noktası yüksekliği: 154 m

Zorluk derecesi: 3

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS: 38000'14.24”K / 27011'33.27”D

Zirve noktası GPS:         38005'10.02”K / 27009'06.90”D

Bitiş noktası GPS:          38006'50.86”K / 27008'22.07”D

 

Parkura ulaşım: Özel araç ile Konak - Havaalanı - Menderes - Ahmetbeyli - Özdere karayolunu kullanarak Ahmetbeyli sahiline varmadan 2 km önce soldaki yol ayrımından, parkurun başladığı Klaros'a ulaşılabilir. Toplu taşıma araçları ile Cumaovası aktarma istasyonuna İZBAN ile ulaşıp ESHOT'un 775 numaralı Cumaovası - Özdere otobüsü ile Ahmetbeyli'ye varın. Buradan Klaros'a yürüyebilirsiniz.

 

Parkurun yapısı: Parkur bahçeler arası yollar, orman yolları, patikalar, köy içi yollarından, ormanlık ve makilik alanlar ile Ataköy Göleti'nden geçiyor. Antik Kolophon kentine ulaşıp buradan Değirmendere yerleşim merkezine varıyor. Parkur her mevsim rahatlıkla yürünebilecek niteliktedir.

 

Parkurun ayrıntıları: Antik Klaros kehanet merkezinden başlayan parkur, kuzeyde mandalina bahçeleri arasından geçiyor. Dere yatağının paralelindeki yolu takip ederek İzmir - Özdere karayolunu kesiyor, Ahmetbeyli köy merkezine ulaşıyor. Köy merkezinden kuzey istikametinde sırtta yükselip toprak yola giriyor. Rotamız toprak yolu takip ediyor. Yolun solunda makilik ve ormanlık alanlar, sağında ise tarla ve bahçe sınırları var. Parkur ortalama kuzey yönünde yol alıyor ve aynı zamanda karayoluna paralel devam ederek Çile köyüne varıyor.

Çile köyünde kuzeydeki yamaçta patikaya giren parkur, makilik ve ormanlık alanlardan kuzeybatıdaki orman yolunu geçiyor. Makiliklerin hâkim olduğu yatay sırt aşılıp düzlüğe, tarla sınırlarına iniliyor. Düzlüğü geçip tekrar kuzeybatıda yükselen yol; ormanlık alanlar, makilikler ve açık alanları takip ediyor. Parkur, orman yolları ve patikalardan Ataköy Göleti'nin sağ sahiline varıyor. Burada göl, orman ve ova manzaralı kamp kurulabilir. Fakat su kaynağı yok.

Göletin dolu savağını takiben dere yatağına inip sola devam eden yolu takip eden parkur, göletin sol sahiline çıkıyor. Orman yolunu batı yönünde takip ederek sürekli yükseliyor. Göletten yaklaşık 1300 m sonra küçük bir düzlük alana geliyor. Burada yoldan ayrılan parkur belirgin patikaya girerek ormanlık ve makilik alanlar içinden rotanın en yüksek noktasına (468 m) ulaşıyor. Bu noktadan manzarayı izlemek çok keyifli.

Bir süre sırtta patikadan devam edip sırtın batı yüzündeki vadiye, orman yoluna inen parkur, yolu vadiden aşağı takip ediyor; Çamönü köyünün batısından, yamaca paralel devam ederek buruna yükseliyor ve Karacadağ - Tahtalı - Lebedos rotası ayrımı noktasına varıyor. Buradan batıdaki vadiye inen orman yolu karşı yamaçta yükselirken parkur, sırt hattına varmadan sağa, kuzeydoğudaki patikaya giriyor, Kolophon akropolüne ulaşıyor. Antik kenti geçen patika, sırtta batı istikametinde inerek Değirmendere köyüne, buradan da yaklaşık 600 m sonra köy merkezine varıyor ve parkur sonlanıyor.

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: Parkur başlangıç noktasında; Zeytinköy - Notion - Klaros parkuruna, Çile köyünde Zeytinköy - Gölova - Çile parkuruna, bitiş bölümünde de Değirmendere (Kolophon) - Karacadağ- Tahtalı - Ãœrkmez (Lebedos) parkurlarına bağlanıyor.

 

Bisiklet ve zeytin yolları: Değirmendere - Çamönü - Ataköy Göleti - Karacadağ köyü - Klaros- Çile arasındaki toprak yollar, bisiklet rotası olarak kullanılabilir.

 

Su kaynakları: Parkur boyunca Çamönü - Kolophon arasında orman yolu üzerinde su kaynağı var. Bununla birlikte yol, yerleşim yerlerinden geçiyor.

 

Kamp yeri: Ahmetbeyli'de kamp yapmaya uygun yerler bulunuyor. Ataköy Göleti'nin kenarına kamp kurulabilir ancak su yok.

 

Alışveriş ve konaklama: Değirmendere, Ataköy, Çamönü ve Çile'de alışveriş yerleri bulunuyor. Ahmetbeyli sahilindeki pansiyonlardan, Özdere'deki pansiyon ve otellerden yararlanılabilir.

 

Doğal ve tarihi değerler:

 

Klaros: Antik Yunan'da kâhin tanrı Apollon'un en önemli kehanet merkezlerinden Klaros, Kolophon'a bağlı olarak kuruldu. Kolophon'un 13 km güneydoğusunda yer alan Klaros; dev heykelleri ve Antik Dönem'deki ziyaretçilerinin yazılarıyla görenleri büyülüyor. Klaros'ta ilk bilici bir kadındı ancak sonraki dönemlerde biliciler hep erkeklerden seçildi.

 

Kolophon: M. Ö. 9 - 8. yüzyılda kurulan antik kent, Menderes ilçesinde, Değirmendere ve Çamönü mahalleleri arasında bulunuyor. 1922' de yapılan kazılarda açığa çıkarılan mezar buluntuları, şehrin Genç Tunç Çağı'nda (yaklaşık M. Ö. 1500 - 1150) yaşam alanı olarak kullanıldığını gösteriyor.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Değirmendere Sağlık Ocağı: 0 232 784 30 07

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Menderes İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 782 14 79

Ahmetbeyli Jandarma Karakol Komutanlığı: 0 232 787 44 19

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.