BAĞ YOLU

Payamlı-Kavacık-Efemçukuru-Çamtepe-Gödence Parkuru

 

ETAP 4

Parkur 1: Payamlı - Kavacık - Efemçukuru - Çamtepe -- Gödence

 

Seferihisar, Güzelbahçe, Menderes, Karabağlar ve Konak ilçeleri sınırlarında bulunan parkur boyunca, mahalleleri birbirine bağlayan güzergâhta yerel üreticilerin yetiştirdiği münferit üzüm bağları görülmektedir. Üzüm bağlarının sofralık üzüm türleri olan alphonse lavallee ve razakidir. Şaraplık üzüm türleri ise cabernet Sauvignon, merlottur. Yarımada Projesi kapsamında bulunan “Efes - Mimas Yürüyüş Yolu”nda yer alan Beyler - Gödence ve Gödence - Kavacık - Payamlı parkurları, bağların arasından yürünerek geçilebilmektedir.  Bağlar yamaçlarda kuruludur, yamaç eğimleri yer yer 60 dereceleri bulmaktadır. Bağlar arası, haftanın her günü yürünebilir. Zaman zaman orman ile sınır olan bağlar, bölgenin kırıklı topografik yapısından kaynaklanan eşsiz görüntüler sunmaktadır. Parkur mesafesi 28 km'dir. Parkur içi ulaşım yürüyüş, bisiklet ve araç seçenekleri ile sağlanabilir. Efemçukuru'ndan bağlantı yolu ile 5 numaralı parkura, Yeniköy'den bağlanabilirsiniz. Aynı şekilde Gödence'den Beyler Barajı sahilini dolaşan bağlantı yolu ile 5 numaralı parkura bağlanabilirsiniz. Kavacık Bağbozumu Şenlikleri her yıl eylül ayının üçüncü hafta sonunda yapılmaktadır.

           

Ulaşım: Parkur içinde yer alan mahallelere ulaşım ESHOT'un 28 numaralı Güzelbahçe - Payamlı, 24 numaralı Kavacık - Fahrettin Altay, 804 numaralı Efemçukuru- Cumaovası Aktarma, 739 numaralı Beyler - Seferihisar, 731 numaralı Çamtepe - Seferihisar otobüsleri ile sağlanabilmektedir. Üçkuyular aktarma merkezinden hareket eden 732 numaralı Seferihisar otobüsü ve Üçkuyular semt garajından kalkan Seferihisar dolmuşları ile İlçe merkezine ulaşım sağlanabilmektedir.

           

Alışveriş ve konaklama: Üçkuyular, Güzelbahçe ve Seferihisar merkezlerinde alışveriş imkânı bulunmaktadır. Güzelbahçe, Seferihisar ve Sığacık merkezlerindeki otel ve pansiyonlardan yararlanılabilir.

           

Sağlık birimleri:

Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi: 0 232 412 2222            

Seferihisar Devlet Hastanesi: 0232 743 2010          

Cankurtaran: 112

 

Güvenlik birimleri:

Seferihisar İlçe Emniyet Müdürlüğü: 0 232 743 5791         

Güzelbahçe İlçe Emniyet Müdürlüğü: 0 232 234 5057       

Seferihisar İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 743 5701     

Güzelbahçe İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 234 21 47  

Jandarma İmdat: 156

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.