YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Selçuk-Efes-Pamucak Parkuru

ETAP : 1

Rota 7: Selçuk - Efes - Pamucak

 

Mesafe: 12 km

Ortalama süre: 6 saat 30 dakika

Başlangıç yüksekliği: 8 m                 

En yüksek yeri: 340 m           

Bitiş noktası yüksekliği: 1 m              

 Zorluk derecesi: 3

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:          37056'56.07”K / 27021'48.59”D

Zirve noktası GPS :                37055'56.14”K / 27020'15.66”D

Bitiş noktası GPS:                  37056'32.91”K / 27016'19.80”D

 

Parkura ulaşım: Konak ilçe merkezine 86 km mesafedeki Selçuk'a, İzmir - Aydın otobanı ile ulaşılıyor. Otobanın Selçuk - Efes - Kuşadası ayrımından çıkın, Selçuk - Kuşadası yönüne devam edin. Yaklaşık 16 km sonra ilçe merkezine varabilirsiniz.

Toplu ulaşım araçlarını kullanmak isteyenler için düzenli otobüs ve tren seferleri mevcut. İzmir Basmane Garı'ndan hareket edip Aydın yönüne giden TCDD treni ile Selçuk'a gelebilirsiniz. İzmir Banliyösü (İZBAN) ile Cumaovası aktarma istasyonuna gelip ESHOT'un 718 numaralı Torbalı otobüsüne, oradan da 770 numaralı Selçuk otobüsüne binebilirsiniz. Bir seçenek de İzmir şehirlerarası otobüs terminalinden Selçuk veya Kuşadası otobüslerine binmek olabilir.

 

Parkurun yapısı: Artemis Tapınağı önünden başlayan parkur, Efes surlarının başlangıcına kadar toprak yol ve karayolunun kenarından devam ediyor. Çoğu zaman surları sağa alan yol, kimi kapalı makilik alanlarda ise sur üzerinden devam ediyor. Surların takip edildiği sırt hattını tamamlayıp düze indikten sonra çoğunlukla arazi yolları ve orman yolunu takip ederek Pamucak'a varıyorsunuz. Her mevsim rahatlıkla yürünebilen parkur üzerinde bir engel bulunmuyor.

 

Parkurun ayrıntıları:

Artemis Tapınağı'nın önünden başlayan parkur, kısa bir süre ağaçlı yolu takip edip solunuzda devam eden Selçuk - Kuşadası karayolunda karşıya geçiyor. Karşıda mezarlık içi yoldan geçip meyve bahçeleri arasına giriyor. Buradan Yedi Uyurlar Mağarası'na giden karayoluna ulaşıyor ve oradan sola devam ederek önce Yedi Uyurlar'a, sonra da Efes'in güney kapısına varıyor. Asfalt yolu takip eden rota, Meryem Ana Evi yolu üzerindeki Meryem Ana heykelinden sonra, sağda küçük bir kemer köprü kalıntısının bulunduğu dik vadiye girip kent surlarına çıkıyor; surların sağından devam ediyor. Çok sık makilik alanlarda ise surların üzerine çıkıyor. Sırt boyunca rota Efes antik kenti, antik liman sokağı ve liman azmağının yanı sıra Küçük Menderes deltasından inanılmaz görüntüler sunuyor. Surlar bitince düzlükte toprak yola ulaşıyor. Efes'ten gelen yola varan parkur sola dönerek deniz yönünde ilerliyor. Eski Kuşadası karayoluna çıkıp güneye doğru kısa süre ilerledikten sonra sağda, bahçeler arasındaki yolu takip ediyor. Kuşadası - Selçuk karayolunu dik geçip önce arazi yolunu, sonra orman yolunu takip ederek geleneksel deve güreşlerinin yapıldığı alana, ardından da Pamucak sahiline ulaşıyor.

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: Bu parkur, Yedi Uyurlar yoluna çıktıktan sonra sağa dönerek antik Efes kentine, kuzey girişinden ulaşabilir. Kuretler Caddesi üzerinden de Efes'i geçerek güney girişe gelebilir. Oradan da kent surlarına geçilebilir. Ayrıca parkur Pamucak - Zeytinköy ve Meryem Ana - Efes rotalarına da bağlantı sağlıyor.

 

Bisiklet yolu: Efes kentinin güney girişi - Yedi Uyurlar -  Efes'in kuzey girişi - antik Efes limanı - Pamucak güzergâhını izleyen güzel bir bisiklet rotası var.

 

Su kaynakları: Parkur üzerinde su kaynağına rastlanmadı.

 

Kamp yerleri: Selçuk'a 8 km mesafedeki Pamucak'ta kamping alanları mevcut.

 

Alışveriş ve konaklama: Selçuk - Efes - Pamucak arasında birçok alışveriş ve yeme içme yeri bulunuyor. Selçuk ve Pamucak'ta birçok otel ve pansiyon var.

 

Doğal ve tarihi değerler:

 

Efes (Ephesus): Parkurun başlangıcındaki antik Efes kentine güney tarafından girebilirsiniz. M. Ö. 10. yüzyılda kurulduğu sanılan antik kent, Helenistik Dönem'de yükselmeye başlar. M. Ö. 1050 yıllarında Yunanistan göçmenlerinin yerleştiği Efes, M. Ö. 560'ta Artemis Tapınağı çevresine taşınır. Bugün gezilen Efes ise Büyük İskender'in generallerinden Lysimakhos tarafından M. Ö. 300'lerde kurulmuştur. En görkemli devrini Roma Dönemi'nde yaşayan kent, Asya eyaletine başkentlik yapmış, limanı sayesinde Küçük Asya'nın dış dünyayla köprüsü olmuştur. Hıristiyanlığın başlangıç döneminin önemli olaylarına sahne olan kent, kutsal bir nitelik de taşır. Efes ve antik surlar üzerinden geçen rota, nefes kesen manzaralara sahip.

Efes Arkeoloji Müzesi: Selçuk'ta 1929'da kurulan müzede, yüz yılı aşkın zamandır kazılan Efes'ten çıkarılan eserler sergileniyor. En eskisi M. Ö. 4. bin yıla giden eserler Prehistorik, Miken, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait. Müze, arkeoloji ve etnografya (arasta) olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor.

 

St. Jean Kilisesi: İncil'in ilk dört yazarından biri olan St. Jean adına M. S. 4. yüzyılda yaptırılan kilise bölgede yer alıyor.

 

İsa Bey Camisi: Artemis Tapınağı ile St. Jean Kilisesi arasındaki cami, 1375'te Aydınoğlu İsa Bey tarafından yaptırılmış. Türk mimarlık tarihinin Anadolu Beylikleri dönemine ait en eski ve gösterişli eserlerinden olan cami, 19. yüzyılda kervansaray olarak da kullanılmış.

 

Artemis Tapınağı: Tanrıça Artemis'e adanmış yapı, Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri. Geçmişi M. Ö. 8. yüzyıla giden yapının tamamlanması M. Ö. 6. yüzyılı bulmuş. M. Ö. 356'da Herostratus adlı kişinin, ”œadını sonsuza dek yaşatma” amacıyla yaktığı tapınak, 22 yıl sonra daha görkemli şekilde yapılmış. M. Ö. 263'te Gothların yıktığı yapıdan günümüze boş temel çukuru, bir sütun ve bazı heykel parçaları kalmış.

 

Yedi Uyurlar Mağarası: Efsane'ye göre 250 yıllarında yedi Hıristiyan genç, Pagan inançlarına kurban edilmekten korkarak yaşadıkları yerin yakınlarındaki bir mağaraya sığınır. Ãœzerleri kapatılan gençler orada mucizevi bir uykuya dalar ve Hıristiyanlıkta aziz kabul edilirler. Yedi Uyurlar'ın uyuduğuna inanılan yerlerden biri de Efes yakınlarındaki bu yerdir.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Selçuk Devlet Hastanesi: 0 232 892 70 36

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Selçuk İlçe Emniyet Müdürlüğü: 0 232 892 60 04

Selçuk İlçe Jandarma Karakolu: 0 232 892 64 14 

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.