YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Seferihisar-Orhanlı-Gödence-Seferihisar Parkuru

ETAP 4: URLA- SEFERİHİSAR

Parkur 3: Seferihisar - Orhanlı - Gödence - Seferihisar (EMY 12)

 

Efes - Mimas bisiklet yollarından 4. etap 3. parkurun toplam uzunluğu 86.5 km'dir. Zorluk derecesi 4 olan rotamızın en yüksek noktasında rakım 500 m'dir.

Seferihisar'da başlayan rota, kaplıca bölgesinden Kocaçay Vadisi'nden ve Beyler Barajı'nı besleyen vadilerden geçerek Gödence'de yükselir. Batıya yönelip irtifa kaybederek Bademler üzerinden ve mandalina bahçeleri arasından Düzce köyüne, ardından da Seferihisar'a bağlanır.

Seferihisar'dan Ürkmez yönünde başlayan rota, trafiğin daha az olduğu eski Ürkmez asfalt yolunu, Karakoç Kaplıcaları tabelası yönünde takip eder. Kavaklıdere köyüne ve Kocaçay'ı geçerek Orhanlı - Ürkmez köy yoluna bağlanır. Menderes'e uzanan asfalt yoldan ayrılarak eski Orhanlı, Beyler köyü ve Beyler Barajı kıyısından geçip Gödence köyüne ulaşır. Gödence'de Kızıldağlar'ın güzelliğini yaşayıp aşağı inerek Güzelbahçe - Seferihisar karayolunu geçer. Bademler'den Turgut ve Düzce köylerini geçerek Seferihisar'da tamamlanır.

Rotanın geçtiği bölge, tarımsal üretim çeşitliliğine sahiptir ve organik ürünler konusunda İzmir'deki en üretken bölgedir. Zeytinlikleri, üzüm bağları, seraları ve narenciye bahçeleri ürün deseninin en önemli figürleridir. Bölgedeki köklü tarımsal kalkınma kooperatifleri etkin bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Hafta sonu köylerde kurulan üretici pazarlarında köylünün ve kooperatiflerin sunduğu ürünler mutlaka görülmeye değerdir. Orhanlı köyünün önceki yerleşimi Eski Orhanlı'da, “Doğayı aracı kullanmadan okumanın ve çoğaltmanın” peşinde faaliyet gösteren Doğa Okulu ziyaret edilebilir.

EMY 12 rotası Gödence ve Bademler köylerinde EMY 11'e bağlanırken Düzce'de EMY 2 rotasına bağlantı sağlar. Konaklama ve yeme içme konusunda Seferihisar merkezi ve Sığacık tercih edilebilir. Gödence ve Bademler'de ev pansiyonculuğu faaliyetleri başlamıştır.

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.