YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

İçmeler-Klazomenai (İskele) Parkuru

ETAP : 3

Rota 17: İçmeler - Klazomenai (İskele)

 

Mesafe: 17.5 km

Ortalama süre: 5 saat 30 dakika

Başlangıç yüksekliği: 3 m

En yüksek yeri: 198 m

Bitiş noktası yüksekliği: 6 m

Zorluk derecesi: 3

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:     38°18”35.93”K / 26°40'45.43D

Zirve noktası GPS:            38°21”48.14”K / 26°44'46.10”D

Bitiş noktası GPS:             38°21”40.49”K / 26°46'12.75”D

 

Parkura ulaşım:

İzmir - Çeşme otobanından İçmeler - Karaburun kavşağından çıkın ve İçmeler'e dönün. Konak'ın 47 km ötesindeki İçmeler'in Urla'ya mesafesi ise 12 km. Toplu ulaşım araçlarını kullanırsanız metroyla önce Fahrettin Altay istasyonuna gelin. Buradaki aktarma merkezinden 735 numaralı Balıklıova - F. Altay belediye otobüsü ile İçmeler'e ulaşabilirsiniz. F. Altay'dan kalkan 736 numaralı İYTE belediye otobüsü ile de parkur başlangıcına varılabilir. Ayrıca F. Altay'dan 45 dakikada bir kalkan Gülbahçe ve Balıklıova minibüsleri de İçmeler'den geçiyor. Urla'dan hareket eden 737 numaralı Barbaros otobüsü de İçmeler'den geçiyor. Bir seçenek de Urla'dan Gülbahçe minibüsüne binmek.

 

Parkurun yapısı: Fazla zor olmayan bir parkur. İçmeler ve Özbek'ten sonraki kısa sapmalar dışında tamamen asfalt yoldan gidiliyor. Geri kalanı traktör yolu, patika, geniş patika ve stabilize yoldan oluşuyor. Arazi yapısı yüzey suyunu aşağı geçirmediğinden Ilıca - Özbek arasında yağışlı havalarda yer yer sulak bölümler var. Yarısı düz araziden, yarısı sırttan geçen parkurun büyük bölümü makilik. Bir iki yerde çam ormanı ve zeytinlikler mevcut. Deniz kıyısından başlayan parkurda İçmeler - Özbek arasında tarlalar zeytinlikler ve yazlık evler var. Fazla gölgelik olmadığından yazın yürümek zorlayabilir.

 

Parkurun ayrıntıları:

İçmelerde marketin önünden başlayan parkur solda deniz olacak şekilde sahil boyunca yürünebileceği gibi eski İzmir - Çeşme karayolunu takiben de yürünebilir. Solda sahilde eski köprü kalıntısını, sağda yazlıkları görebilirsiniz.

Parkur başlangıçtan yaklaşık 1.5 km sonra sola, sahile asfalt yol ayrılıyor. Yolun devamında sağda Göztepe tesislerinin karşısındaki yoldan sol tarafta sahile çıkılıyor. Sahil takip edilerek siteler geçilince sağa asfalta çıkılıyor, yine sahile paralel yürünüyor. Köprüyü geçtikten yaklaşık 300 m sonra yoldan ayrılıyoruz. Yine sahilden plaja geçip topografyanın biraz yükseldiği makilik ve zeytinliklerin olduğu geniş patikaya giriyoruz. Patikanın asfalt yola bağlandığı noktadan kuzeye devam ediyoruz. Yaklaşık 300 m sonra kıyıdan ayrılıp bahçeler arasından devam eden asfalt yolu takip ediyoruz. Asfalt yol, terk edilmiş tavuk çiftliğinin yanından geçip doğruca Özbek köyünün merkezine ulaşıyor.

Köy meydanında çay molası verilebilir. Alışveriş imkanı da var. Meydandan kuzeydoğu istikametinde stabilize yola girilerek parkura devam ediliyor. Geniş stabilize yol yaklaşık 1100 m devam edince ikiye ayrılıyor. Ayrım noktasının hemen yanında yaz kış akan çeşme var. Çeşmenin üstünde, zeytinlikler arasında kamp kurulabilir. Çeşmenin karşısında keçi ağılları bulunuyor. Çeşmeden hemen önce geniş stabilize yoldan ayrılıp sağdaki yola giriliyor. Yol, ormana sınır olarak güneye devam ediyor. İlerledikçe daralan ve traktör yoluna dönüşen parkur, zeytinlikler ve orman arasından devam ediyor, sırtın güney yamaca geçiyor. Yamaca paralel doğu yönünde yükselerek devam eden rota, başlangıçtan yaklaşık 15 km sonra parkurun en yüksek noktası olan 195 m rakımına ulaşıyor. Su basman inşaatları bitmiş eski bir sitenin ve metruk durumda olan kaba inşaatı bitmiş binanın yanında geniş stabilize yola çıkılıyor. Buradan sonra artık inişe geçiliyor. Sağdan takip edilen stabilize yol 300 m sonra asfaltla kesişiyor. Asfalt yol sağda, doğu istikametinde takip edilerek sitenin önünden geçiliyor. Sitenin önünde asfalt bitiyor. Sonrasında orman yolu doğu yönünde sırta paralel devam edip sırtı aşıyor. Buradan Urla İskele, Çeşmealtı ve Karantina Adası seyrediliyor.

Sırtı aşınca aşağı doğru, sahile stabilize yol takip ediliyor. Konutların başladığı alandan itibaren yol asfalta dönüyor. Devamında Çeşmealtı - İskele asfaltına çıkılıyor. Sağa, doğu yönünde yaklaşık 400 m yüründüğünde parkurun bitiş noktası olan Klazomenai kazı alanının girişine varılıyor.

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: 

Parkur, İçmeler'de Barbaros - İçmeler; İskele'de ise Ovacık - Klazomenai rotalarına bağlanıyor.

Su kaynakları: İçmeler'de de su mevcut. Torasan mevkiinin başlangıcından itibaren yazlık evler ve bazı tesisler olduğundan su ihtiyacı karşılanabilir. Özbek'te de su kaynağı var. İskele'de su mevcut. Çeşme yaz - kış akıyor. (38°22'30.36" K / 26°43'10.97"D) Geçilen bu yerleşim yerlerindeki camilerden de su temin edilebilir.

 

Kamp yerleri:

Eski İzmir - Çeşme yolundan ayrıldıktan hemen sonra sahildeki küçük park, çadır kurulabilecek bir alan. Torasan mevkiini geçince sahilde, yazın çalışan bir kamping var (38°20'00.10"K / 26°41'55.70"D). Özbek'in içindeki küçük park da çadır kurmaya uygun. Özbek'i çıkınca yaz kış akan çeşmenin (38°22'30.36"K / 26°43'10.97"D) başında, üst alanda çadırlı kamp alanı olabilir. İskele sahilinde plajlara yakın yerde çadır kurulabilir.

 

Alışveriş ve konaklama:

İçmeler kıyısında, yazın açık olan büyük tesiste bungalovlar mevcut. Yazın kalınabilecek küçük odaları olan başka bir tesis de var. Birer bakkal, fırın, balık lokantası olan İçmeler'in denizinden faydalanılabilir. Yerleşim yeri adını, şifalı suyundan alıyor.

Özbek'te üç bakkal, iki kahvehane, birer fırın, kasap, keşkek evi, köfteci ile kıyıda balık lokantaları var. Akkum mevkiinde her gün balık mezadı yapılıyor. Hayvancılık, zeytin, zeytinyağı üretimi yapılan Özbek'te denize girilebilir. Mart ayının üçüncü hafta sonu Mart Dokuzu Ot Festivali; haziranda bir pazar günü yemek festivali; eylülde bir pazar günü Deniz ve Deniz Ãœrünleri festivali düzenleniyor.

Turistik kıyı kasabası İskele'de pansiyonlar, her türlü alışveriş ve yeme içme imkanı ile plajlar var. Katmeri ve balık lokantaları meşhur olan İskele'de her gün balık mezadı, pazar günleri ise pazar kuruluyor.

 

Doğal ve tarihi değerler:

İçmeler sahilinde eski köprü (38°18'39.06"K / 26°41'12.70"D)

Özbek - Torasan arasında tarihi zeytin ağaçları.

Özbek'te; 6000 ile 6003 sokakların kesiştiği yerde eski çamaşırhane, eski çeşme ve eski köprü, eski hamam görülebilir.

 

Limantepe: İskele'deki dünyanın bilinen ilk limanı Limantepe'de yürütülen su altı arkeolojisi çalışmalarında çıkarılan çanak çömlekler, M. Ö. 4. binlere tarihleniyor. Klazomenai'de ilk yerleşimin başlangıç tarihi hakkında bilgi veriyor.

 

Klazomenai: 12 İyon kentinden biri olan antik kent M. Ö. 6. yüzyıldan kalan, dünyanın ilk zeytinyağı işliğine sahip.

 

Karantina Adası: M. Ö. 1200'lerde kurulan İyon kenti Klazomenai'nin kalıntılarına, İskele'nin karşısındaki Karantina Adası'nda da rastlandı. Adı, 9. yüzyılda salgın hastalıkların yayılmasını önlemeyi amaçlayan karantinalardan birinin burada kurulmasından geliyor. Tahaffuzhane binası (38°22'26.87"K / 26°47'9.69"D) 1865 yılında kurulmuş. Makedonyalı komutan Büyük İskender'in ada bağlantısı için yaptırdığı yolun kalıntıları, günümüzdeki beton yola paralel uzanıyor.

 

İskele'de;

15. yüzyıldan kalma Yahşi Bey Camisi

Şair Yorgo Seferis'in, otel olarak hizmet veren evi

Urla'ya giden yolun sağında Yıldıztepe Şehitliği

Deniz kıyısında otel ve restoran olarak hizmet verilen 1820 tarihli Batis'in Kahvesi

Deniz kıyısındaki parkta Tanju Okan heykeli görülebilir.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Özbek Sağlık Ocağı'na salı ve perşembe günleri doktor geliyor: 0 232 756 73 49

İskele'de eczaneler var.

Urla Devlet Hastanesi: 0 232 735 44 44 - 0 232 752 10 04

 

En yakın güvenlik kuruluşu:

İskele Polis Tarakolu: 0 232 752 13 70

Urla İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 754 10 30

Jandarma İmdat: 156

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.