ZEYTİN YOLU

Zeytinler-Birgi-Barbaros-Kadıovacık_Ildırı Zeytin Rotası

ETAP 2: ÇEŞME-URLA

Parkur 2: Zeytinler - Birgi - Barbaros - Kadıovacık - Ildırı

 

Parkur başlangıcına ulaşım: Konak'a ile 61 km mesafedeki Zeytinler köyüne gitmek için İzmir - Çeşme otobanında Zeytinler'den çıkın. İzmir - Çeşme karayolunda Çeşme yönüne dönün ve hemen Zeytinler sapağından köy merkezine ulaşın. Otoban yerine Narlıdere - Urla İçmeler - İYTE kavşağı - Çeşme yolunu takip ederek de Zeytinler”˜e varabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarıyla ulaşım için otobüs veya metroyla Fahrettin Altay (Üçkuyular) istasyonuna gelin. Buradaki semt garajından Çeşme otobüslerine binin, Zeytinler sapağında inin.

F. Altay'dan 725 numaralı otobüs ile Urla merkezine varın. Burada bineceğiniz 760 numaralı Çeşme otobüsü ile Zeytinler sapağına ulaşın.

Zeytinler köyünde kontinü sistemle çalışan bir zeytinyağı fabrikası bulunmaktadır. Bölgede eski sisteme sahip zeytinyağı işliği kalıntısına rastlanmamıştır ancak köyün içinde mortar* görülebilir. Bölge aynı zamanda yaşlı zeytin ağaçları bakımından son derece zengin.

Birgi köyünde ise çok güzel bir manzaraya hâkim tepede, üç yeldeğirmeni bulunuyor. Barbaros - Birgi yolundaki Kocagöl'ün kıyısında dinlenebilirsiniz.

Barbaros köyünde yerleşimin, Neolitik Dönem'e kadar uzandığı söylenebilir. Bölgede Roma tipi üç mortar, öğütme taşı parçaları, Roma ev kompleksi kalıntılarına rastlanmış. Ayrıca 100 - 150 yıllık olduğu tahmin edilen bir su değirmeni de var.

Barbaros köyü otlar bakımından oldukça zengin. Yabani kuşkonmaz, yabani kereviz, radika ve yabani turp otu bunlardan birkaçı.

Barbaros - Kadıovacık yolunda bir yatay milli yeldeğirmeni görülebilir. Yol üzerinde yılan bıçağı, yabani kereviz gibi otlara da rastlanabilir.

Kadıovacık'ta eski sistemle çalışan iki işlik bulunuyor. Bunlardan biri, şu an içi saman dolu olan makineleri satılmış, eski zeytinyağı işliği binası. Ayrıca bir eski sistem işlik daha bulunuyor. Ildırı'da 1901 yılında faaliyete geçmiş ve günümüzde restore edilmiş eski bir işlik görebilirsiniz. Ayrıca bir hamam da bulunuyor.

Ildırı'nın Antik Dönem'deki adı Erythrai'nin, Yunanca “kırmızı” anlamına gelen Erythros'tan türediği sanılıyor. Kentin adının, kırmızı toprağından dolayı “kızıl kent” anlamında kullanıldığı tahmin ediliyor. Arkeolojik kazı alanı ziyaret edilebilir.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Uzunkuyu Sağlık Ocağı: 0 232 762 63 33

Uzunkuyu İdil Eczanesi: 0 232 762 62 99

Urla Devlet Hastanesi: 0 232 735 44 44 - 0 232 752 10 04

Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi: 0 232 712 07 77 -78

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Uzunkuyu Jandarma Karakolu: 0 232 762 62 71

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

*Mortar: Mortarium. Havan, ezme kabı. Farklı şekil ve büyüklükte olabilir.

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.