YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Bademler-Gödence Parkuru

ETAP 4: URLA- SEFERİHİSAR

Parkur 2: Bademler - Gödence (EMY 11)

 

Efes - Mimas bisiklet rotalarımızdan 4. etap 2. parkurun toplam uzunluğu 58.2 km. dir. Bademler köyünden başlayan rotamız Yelki - Güzelbahçe ilçe merkezi ile Küçükkaya ve Efemçukuru köylerinden Gödence'ye bağlanır. Rotada ulaşılan en yüksek nokta 961 m. ile radar mevkiidir.

Bademler'de köy içi yollar ile başlayan rota, Güzelbahçe - Seferihisar karayolunda çift şerit olmakla birlikte, yoğun trafik içinde Çamlı ve Yelki'den geçerek Güzelbahçe ilçe merkezine bağlanır. Buraya kadar rahat olan rota Küçükkaya köy yoluna girerek Kızıldağlar'a tırmanmaya başlar. Kırıklı topografyası ve sahip olduğu orman örtüsü ile eşsiz görüntüler sunan coğrafyada asfalt köy yollarını izleyen rota, Payamlı ve Kavacık köylerinden sonra en yüksek noktası olan radarlar bölgesine çıkar. Buradan sonra yine inişli çıkışlı asfalt köy yolları takip edilir. Efemçukuru ve Çamtepe köylerinden geçen rota, Gödence köy merkezinde son bulur. Efes - Mimas bisiklet rotaları içinde en zorlusudur. Zorluk derecesi 5'tir.

Kızıldağlar bölgesi orman örtüsünün yanında tarımsal üretimiyle de önemli bir bölgedir. Payamlı'nın bardacık inciri, Kavacık ve Efemçukuru'nun sofralık üzümleri, Gödence'nin sofralık ve şaraplık üzüm bağları ile zeytinlik alanlar, Kızıldağlar'da farklı desenler sunar. Bu güzelliklerin yanında Efemçukuru bölgesindeki altın madeni işletmesinin İzmir'in akciğerlerinde ve su havzasında faaliyet göstermesi, geleceğimiz için önemli bir olumsuzluktur.

Bademler, hem hafta sonları kurulan üretici pazarı hem de kesme çiçek üretimi ile önemli bir kırsal merkezdir. Köyde faaliyet gösteren Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Türkiye'de ki ilk kooperatifçilik örneklerindendir. Payamlı Köyü Bardacık Festivali, Kavacık Köyü Bağbozumu Festivali, bölgenin görülmeye değer etkinlikleridir. Gödence köy meydanındaki üretici pazarından ve Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin satış noktasından bölgeye özgü ürünler temin edilebilir.

Rotamız Gödence'de EMY 12 rotasına bağlanır. Konaklama ve yeme içme mekanları Güzelbahçe, Seferihisar ve Sığacık'ta mevcuttur. Yeme içme konusunda Kızıldağlar bölgesinde imkan azdır.

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.