YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Demircili (Airai)-Eski Söğüt-Zeytinler Parkuru

ETAP : 3

Rota 6: Demircili (Airai) - Eski Söğüt - Zeytinler

 

Mesafe: 22 km.

Ortalama süre: 8 saat

Başlangıç yüksekliği: 2 m

En yüksek nokta: 242 m

Bitiş noktası yüksekliği: 154 m

Zorluk derecesi: 4

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:  38012'42.81”K / 26040'53.47”D

Zirve noktası GPS:         38014'04.25”K / 26038'04.20”D

Bitiş noktası GPS:          38017'02.43”K / 26033'44.97”D

 

Parkura ulaşım: Özel araç ile İzmir - Çeşme otobanında Urla kavşağından çıkıp Urla merkeze varın. Buradan Kuşçular köyü yoluna girin, asfalt yolda tabelaları takip ederek Demircili köy merkezine ve sahile ulaşın. Urla merkezinden Demircili sahili 17 km sürüyor.

Toplu ulaşım araçları için feribot, metro veya belediye otobüsleri ile Fahrettin Altay aktarma merkezine gelin. Buradan 725 numaralı belediye otobüsü ile Urla merkezine ulaşın. Demircili'ye varmak için özel araç veya köy minibüslerini kullanmanız gerekir.

 

Parkurun yapısı: Sahilde plajdan başlayan parkur, makilikler arasından geniş patikayı ve koyları takip ediyor. Ümit koyundan sonra orman yolu, geniş patikalar ve stabilize yolların kullanıldığı parkurda sahilden yükseldikçe ve uzaklaştıkça çam ormanları artıyor. Yazın sıcağı koylarda telafi edilirse parkur her mevsim yürünebilecek nitelikte.           

 

Parkurun ayrıntıları: Airai antik kenti kalıntılarının bulunduğu yarımadanın batısındaki koydan, plajdan başlayan parkur, kuzeybatı istikametinde yükselen toprak yolu takiben vadiye giriyor. Vadinin sonuna doğru yol bitiyor ve batıda karşı yamaçtan, sırtın boyun yaptığı bölgeden geniş patika ile güneybatıya yöneliyor, sahile paralel makilikler arasından devam ederek Sarıkaya plajına, sonra da Kızıl Burun sırtını aşarak Kapıkaya Plajı'na ulaşıyor. Kıyıyı takip eden patika, Ümit Koyu Plajı'nda bitiyor.

Buradan sonra Papaz Boğazı'nda ve kuzeybatı yönünde toprak yolu takip ederek vadinin bittiği boyuna ulaşıyor. Boyunu aşıp düzlüğe vardığınızda yeni bir vadi yatağına varıyorsunuz. Küçük düzlükte toprak yol kuzeye devam ederken parkur yoldan ayrılıyor; solda, batı istikametinde devam eden belirgin patikaya giriyor. Makilikler arasından yükselerek kuzey - güney doğrultusunda uzanan geniş sırtı aşıyor. Sırtın batı yüzü bittiğinde geniş vadi, düzlük alanlar ve çam ormanları başlıyor.

Geniş vadinin ortasından, düzlük alandan toprak yola girerek kuzey yönünde vadinin boğaz yaptığı bölgeye varıyor. Burada yaklaşık 250 m sağda mağaraların bulunduğu dik kayalıklar var (38014'46.72”K / 26037'54.15”D).

Parkurun geldiği vadinin bitiminden sonra Eski Söğüt köyü kalıntıları başlıyor. Burada kamp kurulabilir ancak su problemi göz önünde bulundurulmalı. Köye girmeden sola, güneybatı yönündeki patikaya giriliyor, orman içinden yaklaşık 750 m sonra geniş orman yoluna geçiliyor. Orman yolu, çam ormanları arasından batıya devam ediyor, yangın havuzu yanından stabilize yola bağlanıyor. Geniş stabilize yol, ormanlık alanlar ve düzlüklerin içinden kuzeye devam ederek İzmir - Çeşme otobanını geçiyor. Otobana paralel, batı istikametinde devam ederek otobanın Zeytinler çıkışının altından geçen parkur, Zeytinler köy merkezinde son buluyor.

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: Parkur, başlangıçta doğu yönündeki Azmak ”“ Demircili (Airai) parkuruna, bitim yönünde ise Gökliman ”“ Zeytinler ve Zeytineli - Ulaştıran Tepe ”“ Zeytinler - Birgi rotalarına bağlanıyor.

 

Su kaynakları: Parkur üzerinde su kaynağına rastlanmadı.

 

Kamp yeri: Demircili plajında kamp ve tesis imkânı var. Eski Söğüt köyünde kamp kurulabilir ancak alışveriş imkânı ve su yok.

 

Alışveriş ve konaklama: İhtiyaçlar Urla merkezinden sağlanabilir. En yakın yerleşim yeri Demircili köyünde de bazı ihtiyaç maddeleri temin edilebilir. Urla merkezindeki veya İskele'deki otel ve pansiyonlardan yararlanılabilir.

 

Doğal ve tarihi değerler: Bakir ve temiz koylar ile orman içi rotaların yanı sıra Eski Söğüt köyü kalıntıları ve yakınındaki mağaralarda (38014'46.72”K / 26037'54.15”D) bulunan tarihi izler, parkurun görülmeye değer varlıklarını oluşturuyor.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Uzunkuyu köyünün sağlık ocağı devamlı açık: 0 232 762 63 33

Urla Devlet Hastanesi: 0 232 735 44 44 ”“ 0 232 752 10 04

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Uzunkuyu Jandarma Karakolu: 0 232 762 62 71

Urla İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 754 10 30

Jandarma İmdat:  156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.