YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Turgut-İhsaniye-Ovacık Parkuru

ETAP : 3

Rota 3: Turgut- İhsaniye- Ovacık

 

Mesafe: 5 km

Süre: 1 saat 30 dakika

Başlangıç yüksekliği: 45 m

En yüksek yeri: 174 m

Bitiş noktası yüksekliği: 174 m

Zorluk derecesi: 1

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:   38°15'30.99”K / 26°48'24.99”D

Zirve noktası GPS:          38°17'12.19”K / 26°47'31.52”D

Bitiş noktası GPS:           38°17'12.19”K / 26°47'31.52”D

 

Parkura ulaşım: Konaktan hareket edecek araç, sahil yolunu takip ederek Güzelbahçe veya otoban üzerinden gidebilir. Seferihisar yönünde Bademler köyüne girip köyün içinden  parkur başlangıcı olan Turgut köyüne varılır. Konak -Turgut köyü mesafesi 41 km.

Toplu ulaşım için önce belediye otobüsü, metro ya da feribotla Üçkuyular'daki Fahrettin Altay aktarma merkezine ulaşın. Üçkuyular semt garajından 730 numaralı Seferihisar - F. Altay belediye otobüsleri ile Seferihisar ilçe merkezine, buradan da 732 numaralı Urla - Seferihisar belediye otobüsüne aktarma yaparak Turgut köy merkezine ulaşabilirsiniz.

 

Parkurun yapısı: Parkur çoğunlukla patika olmakla birlikte traktör yolu, orman yolu ve kısmen asfalt yoldan oluşuyor. Bahçeler ve tarlalar arasından ve ormanlık alandan ilerleyen rotanın hemen hemen ortasında İhsaniye köy merkezi bulunuyor. Parkur her mevsim yürünebilecek niteliğe sahip.

 

Parkurun ayrıntıları: Turgut köyünden başlayan parkur; İhsaniye -Bademler asfalt yolunu takip ederek 250 m sonra yolun solundaki mezarlığın sağından toprak yola giriyor. Yol bir süre sonra belirgin patikaya dönüyor. Patika parkur başlangıcından yaklaşık 900 m sonra tekrar toprak yola giriyor ve sola kuzey yönünde devam ediyor. Toprak yolun üzerinde antik dönemde çıkarılmış, işlenmemiş taşlar bulunuyor. Toprak yol traktör yolu / geniş patika niteliğinde devam ederek çam ormanlarının kenarında ve yolun hemen bitişiğinde antik dönemde kullanılan ve halk arasında Kesikkaya denen taş ocağından geçiyor.

Taş ocağından devam eden yol, tarlaların kenarından ve ormanın içinden kuzeyde uzanarak İhsaniye köyünün antik köprüsüne bağlanıyor ve köyün içine giriyor. Antik köprünün üzeri beton ile kaplandığından dikkatli bakılmadıkça belli olmuyor. İhsaniye köy merkezindeki piknik alanında mola verilebilir. Köyün piknik alanından kuzeybatıya devam eden taş kaplama yol, 200 m sonra Balıklı Dere üzerine geliyor ve ikiye ayrılıyor.

Sola giden birinci yol, araç yolu. Toprak yolla Ovacık köyüne bağlanıyor. 3200 m olan parkur, bisiklet yolu olarak da kullanılabilir.                                                                                                                                                   

İkinci yol, derenin sağından giden ince patika”¦ Dere kenarından ve eski bir su kanalının üzerinden geçerek tel çitin kenarına geliyor. Tel çitin sağından ve orman içinden devam eden ince patika, ormanın bitiminden sonra toprak arazi yoluna bağlanıyor. Arazi yolu tarlalar arasından geçip köy yerleşiminin başladığı taş döşeli yola bağlandıktan sonra Ovacık köyü ilkokulunun önünde son buluyor.

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: Parkur güney yönünde Azmak - Turgut, kuzey yönünde ise Ovacık - Klazomenia parkurlarına bağlanıyor.

 

Su kaynakları: Turgut, İhsaniye ve Ovacık köylerinden su temin edilebilir. Rota üzerinde su temin edilecek Çeşme ve kuyu bulunmuyor.

 

Kamp yeri: Turgut köy kahvesinin yanında çadır kurmak için uygun alan bulunuyor. İhsaniye köyünde piknik alanında kamp kurulabilir. Ovacık köyü okulunun bahçesi, çadır yeri olarak kullanılmaya uygun. Ancak her üç durumda da ilgili muhtarlığı bilgilendirmek gerekiyor.

 

Alışveriş ve konaklama: Turgut köyünde alışveriş yapılabilir. En yakın konaklama mekanları, Sığacık ve Urla merkezindeki otel ve pansiyonlar.

 

Doğal ve tarihi değerler:

 

Turgut köyünün içinde taş ocağından çıkarılıp işlenmiş Dor düzeninde yapılmış yivli sütunlar bulunuyor. Turgut köyü ile İhsaniye köyü arasında antik dönemde taşların çıkarıldığı ve yöre halkının Kesikkaya olarak isimlendirdiği antik taş ocağı bulunuyor.

İhsaniye köyünde eski cami harap durumda olsa da görülmeye değer”¦

 

En yakın sağlık birimi:

Bademler köyü sağlık ocağı: 0 232 776 64 61

Urla Devlet Hastanesi: 0 232 7521004

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Urla İlçe Jandarma Komutanlığı: 232 7541030

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.