YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Zeytineli Yalı-Alaçatı Parkuru

ETAP : 3

Rota 9: Zeytineli Yalı- Alaçatı

 

Mesafe: 20 km

Ortalama süre: 6 saat

Başlangıç yüksekliği: 4 m

En yüksek yeri: 69 m

Bitiş noktası yüksekliği: 20 m

Zorluk derecesi: 3

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:  38011'50.92”K / 26029'23.63”D

Zirve noktası GPS:          38014'01.94”K / 26026'18,52”D     

Bitiş noktası GPS:           38017'04.26”K / 26022'08,19”D     

 

Parkura ulaşım: Özel araçla Konak - Zeytinler köyü arasındaki mesafe, İzmir - Çeşme otobanını takiben 54 km. Otobanın Zeytinler çıkışından Zeytineli köyü Yalı mevkii 14 km sürüyor. Toplu ulaşım araçlarıyla gelmek için birkaç seçenek var. Metroyla Fahrettin Altay'a gelin, buradaki aktarma merkezinden 725 numaralı belediye otobüsüyle Urla'ya gidin. Burada 760 numaralı Çeşme - Urla otobüsüne binip Uzunkuyu durağında inebilirsiniz. İkinci alternatif olarak F. Altay aktarma merkezinin yanındaki semt garajından Çeşme otobüslerine binilebilir. Otobüsten Zeytinler çıkışından sonra Uzunkuyu durağında inin. Bu noktadan sonra parkur başlangıcına, özel imkanlarla gidebilirsiniz.

 

Parkurun yapısı: Parkurun tamamı çıplak araziden oluşuyor. Kıyıya paralel küçük iniş ve çıkışlarla çoğunlukla kuzey istikametinde uzanan rotada, koyların serinliği ve güzelliği solunuzda kalırken sağınızda görünen rüzgar gülleri yazın sıcağında serinlemeye yetmiyor. Belli belirsiz patika ile başlayan rota, daha sonra koylardaki balık çiftliklerine, rüzgar güllerine ve havaalanına ulaşan stabilize yolları takip ettiğinden ve son 1500 m'sini de asfalt olarak kat ettiğinden çok sıcak günler dışında rahat yürünüyor.

 

Parkurun ayrıntıları: Zeytineli Yalısında azmak köprüsünü geçtikten sonra başlayan parkur, güneybatıda kıyıya paralel, daha sonra da ortalama kuzey yönünde devam ediyor; kumsalı olan koya varılıyor. Koyun çıkışında yol başlıyor. Koydan önce ve sonra balık çiftlikleri görülebilir. Parkur, yolu takip ederek burun yapan sırta çıkıp yolun çatallandığı noktadan sağa, kuzeye ve yamaca paralel devam ederek yeni bir üç yol kavşağına varıyor. Solda yine Mersin Körfezi'nin bir başka koyu var ve balık çiftlikleri görülüyor. Rota kavşak noktasından direkt karşıya, vadi içine belirgin olmayan patika ile iniyor, tekrar vadinin karşı yamacından yukarı yükselerek stabilize yola çıkıyor. Yol, balık çiftliklerinin yanı sıra rüzgâr santrallerine ulaşıyor ve Zeytineli - Uzunkuyu köy yolu asfaltına bağlanıyor.

Parkur, stabilize yolda sola, kuzeye yönelerek dört yol bölgesine geldiğinde yine direkt karşıya, belirgin olmayan patikayı takip ederek vadiye iniyor. Karşı yamacı çıkarak tekrar stabilize yolla buluşuyor. Sola Mersin Körfezi'nin kuzey sınırına giden yol, Azmak bölgesinin yakınından geçerek kuzeybatıya devam ediyor. Sağdaki havaalanı yol ayrımını doğru geçip Alaçatı Körfezi kıyısına paralel devam ediyor; Azmak köprüsünü geçip asfalt yola bağlanıyor. Asfaltta kuzey istikametinde devam ederek otobanın altından geçen parkur 2 km sonunda Alaçatı merkezine, futbol sahasının bulunduğu dört yol kavşağına vararak tamamlanıyor.

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: Parkur Alaçatı'da Alaçatı ”“ Germiyan; Zeytineli Yalı da ise Zeytineli ”“ Gökliman (Kokar) parkurlarına bağlanıyor.

 

Su kaynakları: Parkur üzerinde su kaynağı bulunmuyor.

 

Kamp yerleri: Parkur üzerinde kamp için uygun alanlar bulunmuyor.

 

Alışveriş ve konaklama: Parkur başlangıcında bölgedeki tek yerleşim yeri, Zeytineli köyü ancak ihtiyaçların karşılanması konusunda yetersiz kalabilir. Bu nedenle ihtiyaçların Urla merkezden temin edilmesi önerilir. Konaklama için Çeşme ve Alaçatı'da çok sayıda otel, pansiyon vb. bulunuyor.

 

Doğal ve tarihi değerler: Alaçatı'nın tarihi yel değirmenleri, taş evleri, otantik sokakları ve Ege Bölgesi'nin yerel ürünlerinin satıldığı pazaryeri ziyaret edilebilir. Rüzgâr sörfünün Türkiye'deki sayılı merkezlerinden Alaçatı, bu alandaki okullara ve uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca parkur boyunca bölgenin bakir koyları ve eşsiz deniz manzaraları farklı güzellikler sunuyor.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi:  0 232 712 07 77 

Alaçatı Sağlık Ocağı:  0 232 716 80 08

Alaçatı'da özel hastane ve poliklinikler bulunuyor.

 

En yakın güvenlik birimi:

Çeşme İlçe Emniyet Müdürlüğü: 0 232 723 09 19

Alaçatı İlçe Jandarma Karakol Komutanlığı: 0 232 716 80 11

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.