YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Zeytineli-Ulaştıran Tepe-Zeytinler-Birgi Parkuru

ETAP : 3

Rota 10: Zeytineli - Ulaştıran Tepe - Zeytinler - Birgi

 

Mesafe: 19 km

Ortalama süre: 6 saat

Başlangıç yüksekliği: 71 m

En yüksek nokta: 496 m

Bitiş noktası yüksekliği: 202 m

Zorluk derecesi: 3

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:  38014'10.73”K / 26030'18.08”D

Zirve noktası GPS:         38014'57.61”K / 26034'26.02”D

Bitiş noktası GPS:          38018'08.39”K / 26033'16.01”D

 

Parkura ulaşım: Özel araçla Konak - Zeytinler köyü arasındaki mesafe, İzmir - Çeşme otobanını takiben 54 km. Otobanın Zeytinler çıkışından Zeytineli köyü 9 km sürüyor. Toplu ulaşım araçlarıyla gelmek için birkaç seçenek var. Metroyla Fahrettin Altay'a gelin, buradaki aktarma merkezinden 725 numaralı belediye otobüsüyle Urla'ya gidin. Burada 760 numaralı Çeşme - Urla otobüsüne binip Uzunkuyu durağında inebilirsiniz. İkinci alternatif olarak F. Altay aktarma merkezinin yanındaki semt garajından Çeşme otobüslerine binilebilir. Zeytinler çıkışından sonra Uzunkuyu durağında otobüsten inin. Bu noktadan sonra parkur başlangıcına, özel imkanlarla gidebilirsiniz.

 

Parkurun yapısı: Zeytineli köy merkezinde asfalt köy yolu ile başlayan parkur, patika ile yoldan ayrılıp yükselirken arazi yolları, orman yollar, geniş patikalar, yangın şeritleri ile devam ediyor; stabilize yoldan sonra yine asfalt  köy yolu ile Birgi'de son buluyor. Makilik alanlar, çam ormanları, ekili alanlar ve kaya zeminli patikalar içeren parkur her mevsim yürünebilecek nitelikte.

 

Parkurun ayrıntıları: Zeytineli köy kahvesinde son hazırlıklar tamamlandıktan sonra rota asfalt köy yolu ile kuzeye doğru, Urla yönünde başlıyor. Yaklaşık 1300 m sonra sağa, doğuya traktör yoluna giriliyor. 150 m sonra çatallanan traktör yolunda sola girip doğuya 50 m yürünüp belirgin patikaya giriliyor. Patika makilikler arasında yamaçta yükselerek açık bir alana, kısmen düzlüğe ulaşıyor. Burası, muhtemelen eski bir yerleşim yeri.

Açık alanın kuzeydoğusunda ve solunuzda küçük bir gölet ile etrafında oyulmuş ve çanak şekli verilmiş kayalar var. Göletten itibaren güneye yönelen rota, karşı tepenin kuzey eteğinden doğuya devam ederek ikinci düzlüğe çıkıyor. Yaşlı zeytin ağaçlarının bulunduğu düzlükte patika doğu istikametinde takip edilerek stabilize yola ulaşılıyor. Stabilize yolun çatal noktasından kuzeydoğuda ormana giren yol takip ediliyor; ekim dikim yapılan üçüncü düzlüğe, Dağovacık mevkiine varılıyor. Düzlük bitmeden stabilize yoldan ayrılan rota, orman içinden güneydoğuya devam edip kesim yapılan ormanlık alana çıkınca kuzeydoğu istikametinde makilikler arasından vadiye giriyor.

Ulaştıran Tepe solda kalacak şekilde vadiyi sırta kadar sonlandıran patika, rotanın en yüksek noktasına (496 m) çıkıyor. Buradan ters istikamette sandal ağaçları arasından belirgin patika ve traktör yolunu takip ederek aşağı iniyor. Parkur düzlüğe indiğinde Gökliman - Zeytinler rotasının da geçtiği stabilize yola bağlanıyor. Stabilize yolda kuzey istikametinde devam eden rota İzmir - Çeşme otobanını ve otobanın zeytinler çıkışını alttan geçerek Zeytinler köy merkezine varıyor.

Köy meydanında çay molası verilebilir. Ardından asfalt yol kuzeyde takip edilerek İzmir - Çeşme karayolunun karşısına geçiliyor. Bahçeler arasındaki yol yaklaşık 1 km yürünüyor ve Birgi köyü yoluna bağlanıyor. Asfalt yolda 350 m'lik yürüyüşün ardından Birgi köy merkezine varıldığında parkur tamamlanmış oluyor.

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar:

1. Zeytineli - Gökliman (Kokar)

2. Demircili (Airai) - Eski Söğüt - Zeytinler

3. Gökliman - Zeytinler

4. Germiyan - Nohutalan - Birgi - Barbaros

 

Su kaynakları: Parkur üzerinde su kaynağı bulunmuyor.

 

Kamp yeri: Parkur üzerinde uygun alan bulunmuyor.

 

Alışveriş ve konaklama: Parkur başlangıcındaki Zeytineli köyü, ihtiyaçların karşılanması konusunda yetersiz kalabilir. Bu nedenle alışverişin Urla merkezinden yapılması ve konaklama için de Urla'daki otel ve pansiyonlardan yararlanılması uygun olur. Ayrıca Birgi'ye 3 km uzaklıktaki Barbaros köyünde bulunan Emek Kültür ve Sanat Evi bungalovları da tercih edilebilir.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Uzunkuyu Sağlık Ocağı: 0 232 762 63 33

Uzunkuyu İdil Eczanesi: 0 232 762 62 99

Urla Devlet Hastanesi: 0 232 735 44 44 - 0 232 752 10 04

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Uzunkuyu Jandarma Karakolu: 0 232 762 62 71

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.