YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Ildırı (Erythrai)-Gerence (İltur) Parkuru

ETAP : 3

Rota 13: Ildırı (Erythrai) - Gerence (İltur)

 

Mesafe: 8 km

Ortalama süre: 2 saat 40 dakika

Başlangıç yüksekliği: 38 m                 

En yüksek yeri: 77 m        

Bitiş noktası yüksekliği: 77 m (Parkur sonu)

Zorluk derecesi: 2

 

Koordinatlar :

Başlangıç noktası GPS:   38022'56,13”K / 26028'42,72”D

Zirve noktası GPS:          38025'54,12”K / 26031'22,35”D (Parkur sonu)    

Bitiş noktası GPS:           38025'54,12”K / 26031'22,35”D     

 

Parkura ulaşım:

Konak'a 80 km mesafedeki Ildırı'ya İzmir - Çeşme otobanından giderseniz Uzunkuyu çıkışından eski Çeşme yoluna girin. Germiyan köyünü geçip Ildırı tabelasını görene dek devam edin. Otoban yerine eski yolu tercih ederseniz Konak'tan Narlıdere - Urla İçmeler - Gülbahçe - İYTE kavşağını geçip manzara kahve yolunu izleyin. Buradan sağdaki Barbaros- Kadıovacık- Ildırı köy yolunu takip ederek sahile ulaşabilirsiniz. Sağa döndüğünüzde Ildırı merkez 1 km. Toplu ulaşım imkanlarından yararlanmayı tercih ederseniz Üçkuyular semt garajından Çeşme otobüsüyle ilçe merkezine gelip Ildırı minibüslerine binebilirsiniz.

 

Parkurun yapısı:

Toprak zeminli tarla ve orman yollarından geçen parkurun, sahile indiğinde patikalarla geçen bölümleri var. Parkur her mevsim yürüyüş ve bisiklet yolu olarak kullanılabilir.

 

Parkurun ayrıntıları:

Ildırı köyünde, antik Erythrai kentinin girişinden başlayan parkur doğu yönünde toprak stabilize yolu takip ediyor. 550 metre sonra üçe ayrılıyor. Kuzeyde İltur Sitesi'ne, güneyde Ildırı'ya gidiyor. Kuzeye dönen yola girip kale duvarlarının solundaki yolu takip edince 265 m sonra tekrar üç yol ayrımına geliniyor. Doğuya giden yol, bahçelerin arasından Kadıovacık - Ildırı asfaltına bağlanıyor. Kuzeye devam eden yola girmek gerekiyor. 500 m sonra yol ikiye ayrılıyor. Soldaki yol özel araziye çıkıyor. Sağa devam edince 390 m sonra yol tekrar ikiye ayrılıyor. Güneye giden toprak yol Kadıovacık - Ildırı asfaltına bağlanıyor. Kuzey yönündeki yola girince 1210 m sonra Ildırı -İltur asfaltına varılıyor. Yolun birleşim noktasında elektrik trafosu bulunuyor. Asfalt yolda 370 m yürüyüp sola devam eden stabilize yola girilmeli. 220 m sonra stabilize yol ikiye ayrılıyor:

1) Sola giden yol 175 m sonra çadır kurmak ve kamp yapmak için çok uygun bir alana varıyor. Buradan kuzeye devam eden patika, 120 m sonra denize ulaşıyor.

2) Kuzeydoğuya giden yol 285 m sonra tekrar ikiye ayrılıyor. Sola devam edince 300 m sonra deniz kenarına iniliyor. Bu yol, kayaların arasından ve deniz kenarından çok ince bir patikayla özel bir balıkçılık tesisine çıkıyor. Kayalık alandan sırt çantasıyla geçmek zor olabilir. Sağda kuzeye giden toprak yol 750 m sonra tekrar ikiye ayrılıyor. (Sola giden yol, 450 m sonra aynı özel balıkçılık tesisine ulaşıyor.) Sağa (kuzeydoğuya) giden yol 700 m sonra ikiye ayrılıyor. Sağa dönünce 1250 m sonra Ildırı -İltur- Balıklıova asfaltına bağlanıyor.

Kuzeye devam eden yol 500 m sonra Zeytinlik Koy'da, balık çiftliğinin bulunduğu alanda deniz kenarına iniyor. Buradaki özel arazi, çadırlı kamp kurmaya uygun.

Deniz kenarından ve taşlık alandan devam eden patika, 1000 m sonra tekrar deniz kenarına iniyor. Denizde tatlı - tuzlu karışımı sıcak su kaynağı var. Çadır kurmak için uygun alanların bulunduğu bölge, Gerence Koyu olarak isimlendiriliyor. Kamp alanından batıya doğru sahili takip ederseniz İltur Sitesi'ne ve iskelesine varırsınız. Veya kuzeye devam eden stabilize yolu takip ederseniz, 1300 m sonra Karaburun - Ildırı asfaltına çıkarsınız.

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: 

Parkur Ildırı'da Germiyan - Ildırı (Erythrai) rotasına; Gerence'de ise Yukarıovacık ve Karareis parkurlarına bağlanıyor.

 

Su kaynakları: Rotada su yok.

 

Kamp yerleri:

1. Ildırı'daki antik Erythrai kentinde, Agora alanında çadır kurmaya uygun alan bulunuyor.

2. Ildırı'nın girişinde pansiyonun da yer aldığı özel kamp alanı, çadır kurmaya uygun.

 

Alışveriş ve konaklama imkanları:

Tüm ihtiyaçlar Ildırı'dan sağlanabilir.  Konaklama için yine Ildırı bölgesinde pansiyon ve oteller var.                                                                                                                                       

 

Doğal ve tarihi değerler:

Erythrai (Ildırı): M. Ö. 3. binde kurulan kent, 12 İyon kentinden biri haline geldiği M. Ö. 1000'lerden M. Ö. 8 ve 7. yüzyıllara kadar doğunun en büyük limanlarındandı. Athena Tapınağı, kilise, tiyatro, devlet agorası, mezar anıtı, Helenistik ve Roma villaları, megaron biçimli evler, günümüze ulaşan kalıntılardan bir kısmı. Balıkçılık ve turizmle geçinen Ildırı, antik kentle iç içe yaşıyor. Kıyı boyunca denize girilebiliyor ve adacıklar arasında tekne turları düzenleniyor.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi: 0 232 712 0 777 - 712 0 778

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Çeşme İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 712 0404

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama - kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.