YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Şirince-Çamlık Parkuru

ETAP : 1

Rota 2: Şirince - Çamlık

 

Mesafe: 11 km

Ortalama süre: 5 saat

Başlangıç yüksekliği: 351 m

En yüksek nokta: 739 m

Bitiş noktası yüksekliği: 235 m

Zorluk derecesi: 2

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:    37056'32.09”K /  27026'00.25”D

En yüksek noktası GPS:   37055'11.81”K /  27025'18.95”D

Bitiş noktası GPS:             37052'59.68”K /  27022'56.64”D

 

Parkura ulaşım:

Konak'a 78 km mesafedeki Şirince'ye özel araçla gitmek için Konak - Gaziemir yolunu izleyip İzmir - Aydın otobanına çıkın. Belevi kavşağında Selçuk yoluna sapın. Güney istikametinde yaklaşık 16 km sonra Selçuk'a varırsınız. Toplu ulaşım araçlarını tercih ederseniz önce İZBAN treni ile Cumaovası istasyonuna gelin. Buradaki aktarma merkezinden ESHOT'un 718 numaralı Torbalı otobüsüne binin. Torbalı'dan da 770 numaralı otobüs ile Selçuk'a gelin. Selçuk'a TCDD trenleri ile ulaşmak isterseniz Basmane Garı'ndan Aydın trenine binin. İlçe merkezinden Şirince köyüne ise minibüsle ulaşabilirsiniz.

Parkurun yapısı:

Birkaç orman içi patika dışında genellikle belirgin olan, yangın şeritleri ve orman yollarından oluşan, toprak zeminli geniş parkur, her mevsim rahatlıkla yürünebilir.

Parkurun ayrıntıları:

Köy merkezinde kahvehanelerin bulunduğu eski meydandan başlayan parkur, sokak aralarında köyün güney sınırında yer alan 29 Ekim Kalesi'ne Arnavut kaldırımlı yolla ulaşıyor. Buradan sonra belirgin eski patika, bahçeler arasından ve yamaca paralel yükselerek yaklaşık 1200 m sonra bahçelerin bitimindeki orman yoluna ulaşıyor. Buradan sağa 500 m yürüdükten sonra soldaki geniş patikaya giriliyor; orman içinden güneydoğu yönünde yükselerek yeni bir orman yoluna çıkılıyor. Sağa doğru 700 m devam ediliyor ve yine orman içi patikaya giriliyor. Patikadan sırta paralel yükselerek 700 m yürüdükten sonra yangın şeridine çıkılıyor. Yangın şeridinde yükselip sırt hattına çıkınca sırttaki üç yol kavşağına ve geniş alana varılıyor. Burası kamp için uygun. 40 - 50 çadır kurulabilir ancak su bulunmuyor.

Kamp alanından güneybatı istikametinde sırt hattını takip ettiğimizde yaklaşık 150 m sonra parkurun en yüksek noktası (739 m) olan ve üzerinde 176 numaralı nirengi taşı bulunan Boncuktepe'nin zirvesine varıyoruz. Sırt hattını takip ederek geniş orman yolu boyunca zaman zaman orman içinden, zaman zaman açık alanlardan Küçükmenderes Deltası'nı ve Selçuk'u izleyerek güneybatı yönünde yaklaşık 2500 m ilerledikten sonra, tel çitle çevrili havuzlu bahçeye ulaşıp yeni bir yolu kesiyoruz. Sağa, sırtın batı yamacına inen yolu 200 m devam edip yolun çatallandığı noktadan sola, yamaca paralel güneybatı yönünde yürüyoruz. Sırtı takip edip yangın şeridine çıkıyoruz. Yangın şeridi bittiğinde indiğimiz orman yolundan sola devam edip taş ocağına varıyoruz. Çamlık köyü karşımızda... Taş ocağının etrafından kısa bir süre asfalt yolda devam edip sola, patikaya giriyoruz. Yaklaşık 500 m sonra İzmir - Aydın karayoluna ulaşılıyor. Karayoluna çıkmadan hemen önceki yüksek çam ağaçlarının bulunduğu alanda kamp kurulabilir. Yolu karşıya geçip parkuru bitirip Gökçealan yolu başlangıcındaki kahvelerde yorgunluk çayı içilebilir.

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar:

Taş ocağı yolunun sonunda yol ikiye ayrılıyor. Sola devam edip 150 metre ilerleyince yangın yolu başlıyor. Yangın yolunun solunda, alt kısımdaki köy yoluna bağlanıyor. Bu köy yolundan parkurun sonuna kadar devam eden yol, bisiklet rotası olarak kullanılabilir. Parkur Şirince'de Belevi rotasına, Çamlık'ta ise Meryem Ana rotasına bağlanıyor.

Su kaynakları:

Parkur üzerinde su kaynağı bulunmuyor.

Kamp alanları: İki kamp alanı var.

1- 176 numaralı nirengi taşından kuzeydoğu yönünde, yaklaşık 150 m ilerideki kamp yeri, 795 metrelik zirve noktasına 150 metre uzaklıkta. En yakın yerleşim yeri Şirince'ye mesafesi ise 4.16 km. Yangın yolu üzerinde toprak zemindeki kamp alanına yaklaşık 50 çadır kurulabilir. Her iki tarafında orman var. Ancak yakında su kaynağı yok.

2- Çamlık köyünden çıkarken Selçuk yönünde, asfaltın sağında, büyük çam ağaçlarının arasındaki kamp alanının bir tarafında zeytin ağaçları var. En az 70 - 80 çadır kurulabilir. Her türlü ihtiyaç köydeki marketlerden sağlanabilir.

Alışveriş ve konaklama imkanları:

İhtiyaçlar Şirince ve Çamlık'tan karşılanabilir. Konaklama için Şirince ve Selçuk merkezdeki pansiyon ve otellerden yararlanılabilir.

Doğal ve tarihi değerler:

Çamlık Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi: Yapımına 1856 yılında başlanan İzmir - Aydın demiryolu üzerinde, Çamlık köyünde kurulu Türkiye'nin ilk ve tek demiryolu müzesi. Selçuk'a 8 km mesafedeki müzede dünyada sadece iki örneği bulunan, odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotif ile Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 buharlı lokomotif sergileniyor.

Şirince köyü: Bağları, bahçeleri ve tarihi taş evlerdeki pansiyonları ile ünlü köy, koruma altındaki mimarisi ve doğasıyla görülmeye değer. Köyden ev şarabı, kekik, zeytinyağı, el işleri gibi pek çok yerel ürün alabilirsiniz.

En yakın sağlık kuruluşu:

Selçuk Devlet Hastanesi: 0 232 892 70 36

Cankurtaran: 112

En yakın güvenlik birimi:  

Selçuk İlçe Jandarma Karakolu: 0 232 892 64 14

Jandarma İmdat: 156

En yakın arama - kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.