YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Gökliman (Kokar)-Zeytinler Parkuru

ETAP : 3

Rota 7: Gökliman (Kokar) - Zeytinler

 

Mesafe: 22 km

Ortalama süre: 8 saat

Başlangıç yüksekliği: 13 m

En yüksek nokta: 361 m

Bitiş noktası yüksekliği: 154 m

Zorluk Derecesi: 3

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS: 38008'27.67”K / 26036'26.07”D

Zirve noktası GPS:         38011'32.84”K / 26036'38.61”D

Bitiş noktası GPS:          38017'02.43”K / 26033'44.97”D

 

Parkura ulaşım: Özel araçla İzmir - Çeşme otobanından gidilirse Konak - Zeytinler köyü mesafesi 54 km. Otobanın Zeytinler çıkışından Kokar Koyu, orman yolu ile 22 km sürüyor. Toplu ulaşım araçlarıyla gelmek için birkaç seçenek var. Metroyla Fahrettin Altay'a gelin, aktarma merkezinden 725 numaralı otobüsle Urla'ya gidin. Burada 760 numaralı Çeşme - Urla otobüsüne binip Uzunkuyu durağında inebilirsiniz. İkinci alternatif olarak Fahrettin Altay aktarma merkezinin yanındaki semt garajından Çeşme otobüslerine binilebilir. Zeytinler çıkışından sonra Uzunkuyu durağında otobüsten inin. Bu noktadan sonra parkur başlangıcına özel imkânlarla gidebilirsiniz. Bir başka seçenek de parkuru tersinden, Zeytinler - Gökliman istikametinde yürümek ve Gökliman'dan özel araç ile yola devam etmek.

 

Parkurun yapısı: Plajdan başlayan parkur, koydaki balık çiftliğine ulaşan yolu (orman yolunu) kullanarak makiliklerden, açık alanlardan ve ormanlık alanlardan geçiyor, vadi içinden devam ediyor. Orman yangın havuzundan sonra stabilize olan yol Ulaştıran Tepe'nin doğu eteğinden ve İzmir - Çeşme otobanının altından geçerek Zeytinlere ulaşıyor. Uzunluğu dikkate alınarak yoğun sıcak dönemler dışında keyifle ve rahatlıkla yürünebilecek bir parkur. 

 

Parkurun ayrıntıları: Gökliman, diğer adıyla Kokar Koyu, herhangi bir yerleşimin olmadığı fakat balık çiftliğinin bulunduğu bir koy. Çiftliğe kadar orman yolu iniyor. Bölgenin hemen hemen tamamı, yüksek makilik ve ormanlık alan. Patikalar kapalı veya yok denecek kadar az. Bu nedenle parkur için orman yolu kullanıldı. Balıkçıların inşa ettiği iskelenin bulunduğu koydan başlayan orman yolu, kuzey ve kuzeydoğu yönünde yükselerek makilikler arasından sırta varıyor. Sırt düzlüğünde yolun solunda büyük bir açık alan var. Rota düzlüğü geçip orman içine girerek kuzeydoğuda tekrar yükseliyor. Parkur bu kez Sığacık Körfezi'ne uzanan sahili görüyor ve yamaca paralel, kesim yapılmış orman alanından geçerek dört yol kavşağına varıyor. Kavşakta karşıya, kuzeybatıya devam eden parkur, makilikler arasından vadiye girip kuzeye yöneliyor.

Vadi tabanından ve çam ormanları arasından devam eden parkur orman yangın havuzuna varıyor. Burada parkur Demircili (Airai) - Eski Söğüt - Ulaştıran Tepe - Zeytinler rotası ile birleşiyor. Yol buradan sonra stabilize hale dönüşüyor. Orman içinden devam ederek sağda ekili dikili alanların bulunduğu düzlüğü, solda ise siteyi geçerek soldaki orman yolu ayrımına geliyor. Bu ayrımda Zeytineli - Ulaştıran Tepe - Zeytinler - Birgi parkuru ile birleşiyor. Kuzeyde stabilize orman yolunu takip eden parkur, Ulaştıran Tepe'yi solda bırakarak İzmir - Çeşme otobanının altından geçiyor; sağda vadi içindeki tarihi köprüleri ve karşı sırttaki rüzgar güllerini görerek ve otobanın Zeytinler ayrımının alttan geçerek Zeytinler köy merkezine varıyor. Parkurun bitiminde köy kahvesinde içilecek çaylar tüm yorgunluğu alacaktır.   

 

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: Parkur başlangıçta batı yönündeki Zeytineli - Gökliman (Kokar) parkuruna; bitim yönünde ise Demircili (Airai) - Eski Söğüt - Zeytinler ve Zeytineli - Ulaştıran Tepe - Zeytinler - Birgi rotalarına bağlantı sağlıyor.

 

Bisiklet yolu: Parkur, bisiklet rotası olarak ideal bir yol. Keyifli manzaraları, rahatlığı ve gidiş dönüş toplam 44 km mesafesi ile doyurucu bir rota olacaktır.

Su kaynakları: Parkur üzerinde su kaynağına rastlanmadı.

 

Kamp yeri: Sahilde ya da rota üzerindeki düzlük alanlarda kamp kurulabilir fakat alışveriş imkânı ve su yok. 

 

Alışveriş ve konaklama: İhtiyaçlar Urla merkezden, sınırlı sayıdaki ihtiyaç ise en yakın yerleşim yeri olan Uzunkuyu veya Zeytinler'den temin edilebilir. Konaklama için Urla merkez veya İskele'deki otel ve pansiyonlardan yararlanılabilir. Ayrıca Zeytinler'e 5 km uzaklıktaki Barbaros köyünde bulunan Emek Kültür ve Sanat Evi'nin bungalovları da tercih edilebilir.

 

Doğal ve tarihi değerler: Bakir ve temiz koyları ve orman içi rotaların görsel güzellikleri, parkurun görülmeye değer varlıklarını oluşturuyor.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Uzunkuyu köyünün sağlık ocağı devamlı açık: 0 232 762 63 33

Urla Devlet Hastanesi: 0 232 735 44 44 - 0 232 752 10 04

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Uzunkuyu Jandarma Karakolu: 0 232 762 62 71

Urla İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 754 10 30

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.