ZEYTİN YOLU

Güzelbahçe-Küçükkaya-Payamlı-Kavacık Zeytin Rotası

ETAP 5- GÜZELBAHÇE-SEFERİHİSAR

Parkur 2: Güzelbahçe - Küçükkaya - Payamlı - Kavacık

 

Parkur başlangıcına ulaşım: Toplu taşıma araçları ile Fahrettin Altay (Üçkuyular) aktarma merkezine ulaştıktan sonra, 8 numaralı belediye otobüsüyle Güzelbahçe'ye ulaşmak mümkün. Ayrıca Fahrettin Altay semt garajından düzenli minibüs seferleri de var. Güzelbahçe'den Küçükkaya ve Payamlı köylerine ulaşmak için 28 numaralı belediye otobüsü kullanılabilir.

Payamlı'ya özel araçla, Konak yönünden otoban ya da sahil yolu kullanılarak ulaşılabilir. Otobandan gelecekseniz, Seferihisar çıkışından Güzelbahçe merkezine ulaşacaksınız.

Güzelbahçe merkezinde iki zeytinyağı işliği bulunuyor. Güzelbahçe Düğün Salonu bahçesinde zeytin pres taşı var. Aynı zamanda, bahçede dört taşlı sistemin üç taşı, aksamıyla birlikte dekoratif amaçlı kullanılıyor. Güzelbahçe'de bin yaşından fazla zeytin ağaçlarıyla birlikte, 1500 yaşından fazla zeytin ağaçları yer alıyor.

Güzelbahçe Yaka Mahallesi'nde, eski bir zeytinyağı işliği bulunuyor. İşlikte eskiden kullanılan taşlar dışarıda duruyor. İşliğin şimdiki sahipleri, Mihriban Karaman ve Mustafa Türkelli kardeşler. Dedeleri Mustafa Türkelli'nin kurduğu, babaları Mansur Sadık Türkelli tarafından işletilmiş tesis, 2004 yılından beri kullanılmıyor. Tesis, randımanlı bir günde 5 - 6 ton zeytinden yaklaşık bin litre zeytinyağı çıkaracak kapasiteye sahip. Yoğun dönemlerinde iki vardiya halinde çalışmış olan işlikte, 7 - 10 kişi görev yapardı.

Yolunuz üzerinde Küçükkaya köyüne uğradıktan sonra Payamlı köyüne geçebilirsiniz. Payamlı meydanında 30 yıl önce terk edilmiş bir zeytinyağı işliği var. Pres ve pomparyası Sait İzmit markalı olan işlik, dört taşlı sisteme sahip.

Bu rotadaki gezinizi Kavacık köyünde dinlenerek bitirebilirsiniz. Yolunuzun üzerindeki tüm köy meydanlarında yiyecek içecek alışverişi yapabilir, tuvaletler ve kahvehanelerden faydalanabilirsiniz. Kavacık köyünde pansiyon da bulunuyor.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Güzelbahçe Sağlık Ocağı:  0 232 234 25 23

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Güzelbahçe İlçe Emniyet Müdürlüğü: 0 232 234 50 57

Güzelbahçe İlçe Jandarma Karakolu: 0 232 2342147

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.