YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Germiyan-Ildırı (Erythrai) Parkuru

ETAP : 3

Rota 12: Germiyan - Ildırı (Erythrai)

 

Mesafe: 10 km.

Ortalama süre: 3 saat

Başlangıç yüksekliği: 126 m                 

En yüksek yeri: 140 m     

Bitiş noktası yüksekliği: 61 m

Zorluk derecesi: 1

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:  38018'54,19”K / 26027'59,30”D

Zirve noktası GPS:          38019'13,99”K / 26028'24,92”D     

Bitiş noktası GPS:           38022'49,60”K / 26028'51,70”D     

 

Parkura ulaşım: Konak'a 71 km mesafedeki köye gitmek için İzmir - Çeşme otobanında Zeytinler'den çıkın. İzmir - Çeşme karayolunda Çeşme yönüne dönün. 8 km sonra Ildırı - Germiyan asfalt yoluna sapın. 2.5 km sonra Germiyan köyündesiniz. Otoban yerine Narlıdere - Urla İçmeler - Gülbahçe - Uzunkuyu yolunu takip ederek Germiyan - Ildırı yoluna da girebilirsiniz.

Toplu ulaşım araçlarıyla ulaşım için Konak'tan metroya binip Fahrettin Altay'da inin. Buradaki semt garajından Çeşme otobüslerine binin. Ildırı - Germiyan sapağında inin. Aynı otobüsler Nohutalan sapağında da yolcu indiriyor. Bir başka seçenek ise F. Altay'daki semt garajından bindiğiniz Ildırı midibüsünden aynı yol sapağında inmek. Buradan köye ulaşmak için 2.5 km'lik yolu yürümek gerekiyor. Çeşme'den Ildırı'ya hareket eden minibüsler de hafta sonları dışında günde iki kez Germiyan'a uğruyor. 

 

Parkurun yapısı: Toprak zeminli orman yolu, arazi yolu ve geniş patikalardan oluşan, çoğunlukla zeytinliklerden, orman ve makiliklerden geçen ve körfez manzarası sunan parkur, her mevsim yürüyüş ve bisiklet yolu olarak kullanılabilir.

 

Parkurun ayrıntıları: İzmir - Çeşme karayolundan Germiyan yoluna girip köy merkezinin hemen girişinde sağa ayrılan stabilize yol, parkurun başladığı noktası.

Geniş stabilize yol yaklaşık 900 m sonra ikiye ayrılıyor. Sağa, doğuya devam edip vadinin içine iniyoruz. Bahçeler arasından ve makilik orman sınırından traktör yolu ile devam ediyoruz. Başlangıçtan yaklaşık 2.5 km sonra traktör yolu ile dört yol kavşağına geliyoruz. Buradan batıya ve kuzeybatıya devam edip yaklaşık 800 m sonra vadi içinde dört yol kavşağına varıyoruz. Bulunduğumuz yol, geniş stabilize yolu kesiyor. Kuzeyde geniş stabilize yolu takip ederek yükseliyoruz. 300 m sonra yol ikiye ayrılıyor. Sağa vadiye inmeyip doğruca kuzeye devam ediyoruz. 600 m sonra terk edilmiş Sami köyünün kavşağına geliyoruz. Kuzeye orman içinden devam edip tekrar zeytinlikler arasına giriyoruz. Bitiminde yeniden orman yoluna, makilikler arasından, sırt boyunca Ege Denizi ve Ildırı Körfezini seyrederek Dolaplıkuyu'ya, buradan da sahile devam edip Çeşme - Ildırı karayoluna iniyoruz. Kavşakta karşımıza çıkan otel solumuzda kaldığı halde kuzeydoğu yönünde karayolunda ilerliyoruz. Yaklaşık 200 m sonra Ildırı - Kadıovacık - Çeşme yol ayrımına varıyoruz. Bu alanda kamp ve yürüyüş için her türlü ihtiyacın görülebileceği tesis bulunuyor. Asfalt yol kuzeyde sahil boyunca takip edilince 1000 m sonra Ildırı köy merkezinden geçiliyor ve antik Erythrai kentinin girişine varılıyor.

   

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: 

1. Ildırı (Erythrai) - Gerence (İltur)

2. Germiyan - Nohutalan - Birgi - Barbaros

3. Alaçatı - Germiyan

 

Su kaynakları: Parkur üzerinde su kaynağına rastlanmadı.

 

Kamp yerleri: 

1.Germiyan İlkokulu'nun bahçesi çadır kurmaya uygun.

2.Ildırı'nın girişindeki alan da çadırlı ve pansiyonlu kamp yeri olarak kullanılabilir.

    

Alışveriş ve konaklama: Yürüyüş başlangıcında tüm ihtiyaçlar Germiyan köyünde giderilebilir. Germiyan sahilinde ve Ildırı'da pansiyon ve oteller var.                                                                                                                       

 

Doğal ve tarihi değerler:

 

Erythrai (Ildırı): M. Ö. 3. binde kurulan kent, 12 İyon kentinden biri haline geldiği M. Ö. 1000'lerden M. Ö. 8 ve 7. yüzyıllara kadar doğunun en büyük limanlarındandı. Athena Tapınağı, kilise, tiyatro, devlet agorası, mezar anıtı, Helenistik ve Roma villaları, megaron biçimli evler, günümüze ulaşan kalıntılardan bir kısmı. Balıkçılık ve turizmle geçinen Ildırı, antik kentle iç içe yaşıyor. Kıyı boyunca denize girilebiliyor ve adacıklar arasında tekne turları düzenleniyor.

 

Germiyan: 2002 yılında bulunan 282 adet Erythrai sikkesi, Germiyan köyünün tarihinin ne kadar eskiye gittiğini gösteriyor. Geleneksel ekmeği ile ünlü olan Germiyan'da eski un fabrikası gezilebilir.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi: 0 232 712 0 777 - 712 0 778

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi: 

Çeşme İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 712 0404

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.