ZEYTİN YOLU

Karaköy-Zeytineli-Posköy-Dağovacık Zeytin Rotası

ETAP 2: ÇEŞME-URLA

Parkur 4: Karaköy - Zeytineli - Posköy - Dağovacık

 

Parkur başlangıcına ulaşım: İzmir - Çeşme otobanı kullanılırsa Konak - Zeytinler köyü arasındaki mesafe 54 km”˜dir. Otobanın Zeytinler çıkışından Zeytineli köyü 9 km sürüyor. Toplu ulaşım araçlarıyla gelmek için birkaç seçenek var. Otobüs veya metroyla Fahrettin Altay'a gelin,  aktarma merkezinden 725 numaralı otobüsle Urla'ya gidin. Burada 760 numaralı Çeşme - Urla otobüsüne binip Uzunkuyu durağında inebilirsiniz. İkinci alternatif olarak Fahrettin Altay aktarma merkezinin yanındaki semt garajından Çeşme otobüslerine binilebilir. Otobüsten Zeytinler çıkışından sonra Uzunkuyu durağında inin. Bu noktadan sonra parkur başlangıcına, özel imkanlarla gidebilirsiniz.

Karaköy, özellikle yaşlı zeytin ağaçları bakımından zengin bir köy... Bölgede çok sayıda 1000 yaşında ve üzerinde zeytin ağacı tespit edilmiş durumda. Bir eski işlik de bulunuyor. Bunun yanında çeşitli yerlerde kırılmış orbis* taşları, mortarlar** görülebilir.

Zeytineli köyünde ise yaşları 300 ile 1000 arasında değişen çok sayıda zeytin ağacının yanı sıra, terk edilmiş ve çatısının büyük bir kısmı yıkılmış ancak içinde taşların ve presin durduğu bir zeytinyağı işliği bulabilirsiniz.

Köyün içinden geçen yolu takip ettiğinizde berrak ve temiz denizi, kamp yapmaya uygun zemini ve plajı ile Zeytineli sahili sizi karşılayacak. Sahile varmadan önce köy içinde çeşitli ihtiyaçların karşılanabileceği bakkallar mevcut.

Posköy'de bulunan kalıntılar ise zeytinin bu bölgede tarih boyu ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gözler önüne seriyor. Roma Dönemi'ne ait mortarlar, eski kuyular, at ya da insan gücüne dayalı olarak kullanılan zemin taşları görülebilir.

Buradaki bir zeytinyağı işliğinin içinde Roma Dönemi'ne ait seramikler ortaya çıkarılmış. Hâlâ orijinal yerinde olduğu sanılan işliğin, bu dönemden tahmin ediliyor. İşliğin yakınında yaşlı zeytin ağaçları da mevcut. Bölgede ağırlık taşı*** ve zemin taşının görülebileceği, hâlâ orijinal yerinde bulunan bir eski işlik daha var.

Bölgeyi dolaşırken M. Ö. 2000'li yıllara ait çömlek parçalarına rastlayabilirsiniz.

Dağovacık'ta ise yine bir Roma yerleşimi üzerinde bulunan zeytinyağı işliğini görebilirsiniz. Orbis, mortarlar ve kuyular burada gözünüze ilk çarpan ayrıntılar olacak.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Uzunkuyu Sağlık Ocağı: 0 232 762 63 33

Uzunkuyu İdil Eczanesi: 0 232 762 62 99

Urla Devlet Hastanesi: 0 232 735 44 44 - 0 232 752 10 04

Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi: 0 232 712 07 77 -78

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Uzunkuyu Jandarma Karakolu: 0 232 762 62 71

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

 

 

*Orbis: Latince dünya. Yarım küre şeklinde zeytin ezme taşı.

 

**Mortar: Mortarium. Havan, ezme kabı. Farklı şekil ve büyüklükte olabilir.

 

*** Ağırlık taşı: 1- Ahşap sonsuz vidanın altına montajı yapılan taş.

2- Pres koluna bağlanarak kullanılan taş.

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.