YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Zeytineli-Gökliman (Kokar) Parkuru

ETAP : 3

Rota 8: Zeytineli - Gökliman (Kokar)

 

Mesafe: 21.5 km

Ortalama süre: 8 saat 30 dakika

Başlangıç yüksekliği: 63 m

En yüksek nokta: 325 m

Bitiş noktası yüksekliği: 49 m

Zorluk derecesi: 4

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:   38014'28.40”K /  26030'15.95”D

Zirve noktası GPS:          38008'28.82”K/   26035'13.07”D

Bitiş noktası GPS:           38011'23.97”K/   26032'58.37”D

 

Parkura ulaşım:

Özel araçla Konak - Zeytinler köyü arasındaki mesafe, İzmir - Çeşme otobanını takiben 54 km. Otobanın Zeytinler çıkışından köy, 9 km sürüyor. Toplu ulaşım araçlarıyla gelmek için birkaç seçenek var. Metroyla Fahrettin Altay'a gelin, buradaki aktarma merkezinden 725 numaralı otobüsle Urla'ya gidin. Burada 760 numaralı Çeşme - Urla otobüsüne binip Uzunkuyu durağında inebilirsiniz. İkinci alternatif olarak Fahrettin Altay aktarma merkezinin yanındaki semt garajından Çeşme otobüslerine binilebilir. Otobüsten Zeytinler çıkışından sonra Uzunkuyu durağında inin. Bu noktadan sonra parkur başlangıcına, özel imkanlarla gidebilirsiniz.

 

Parkurun yapısı:

Parkur, Zeytineli köyünden Yalı Mahallesi ve Hacılar Koyu'na kadar asfalt kaplama ve bakımlı. Bu noktadan sonra stabilize yollar, toprak ve kayalık zeminli patikalar ve sık makilik alanlar bulunuyor.

 

Parkurun ayrıntıları:

Parkur, Zeytineli çıkışındaki keson kuyusundan başlıyor. Sağdaki tepelerde rüzgâr enerjisi santrali bulunuyor. Asfalt yoldan ilerleniyor. Sağda küçük bir dere var. Yalı Mahallesi yolu kavşağından soldaki asfalt yola dönülüyor. Burası Hacılar Koyu'na doğru yükselerek devam ediyor. Solda enerji nakil hattı var. Asfalt yolun zirve noktasından köy görünüyor. Solda iki baz istasyonu bulunuyor. Asfalt yol aşağı dönerek iniyor. Bu yol dik kesilerek aşağı ulaşmak mümkün. Asfalt yol, Hacılar Koyu'nun solundaki sahilde sona eriyor. Koyun son noktasında, etrafında yıkıntılar bulunan eski ve büyük bir kuyu var. Koyun solunda, sahilin ucunda sık makilerle çevrelenmiş patika bulunuyor. Sahil boyunu takip eden stabilize yoldan ilerleniyor. Bu yol küçük bir koya ulaşıyor. Sol tarafta küçük bir vadi var. Karşıdaki Karanlıkdere Vadisi'ne giriliyor. Solda büyük bir ağıl yer alıyor. Vadinin içinden ilerleniyor. Makilik bir alan olsa da patika son derece temiz. Tepeye kadar patika takip ediliyor. Tepede yol ikiye ayrılıyor. Sola dönülerek aşağı iniliyor. Yoldan devam edince karşıda Çılga Koyu beliriyor. Çılga Deresi boyunca koya kadar devam eden vadi tabanında güzel bir patika var. Vadi tabanından devam eden patika sahile ulaşıyor. Çılga Koyu'na ulaşınca sahil boyunca patika yok. Koydan sonra sahili takip ederek keskin ve çok sayıda yarıkların bulunduğu tehlikeli bölgeden geçiliyor. Tehlikeli kayalıklar geçilerek küçük bir koya ulaşılıyor. Bu noktadan sonra sahilden yükselerek Tekke Dağı'nı aşıp karşınızdaki derin vadiye paralel doğuya yönelerek Kokar istikametine gitmek için tırmanıp sırtı aşmak gerekiyor. Makilik ve sert kayalıklardan oluşan bölgede kullanılabilir bir yol bulunmuyor ve Kokar'a (Gökliman'a) kadar böyle devam ediyor. 

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar:

Parkur batı yönünde Zeytineli Yalı - Alaçatı rotasına, kuzey yönünde ise Gökliman (Kokar) - Zeytinler rotasına bağlanıyor.

 

Su kaynakları: Parkur üzerinde su kaynağı bulunmuyor.

 

Kamp yeri: Uygun alan bulunmuyor.

 

Alışveriş ve konaklama imkanları:

Bölgedeki tek yerleşim yeri Zeytineli köyü ancak ihtiyaçların karşılanması konusunda yetersiz kalabilir. Bu nedenle ihtiyaçların Urla merkezden temin edilmesi ve konaklama içinde Urla'daki imkanlardan yararlanılması uygun olur.

 

Doğal ve tarihi değerler: Bölge bakir koyları ve eşsiz deniz manzaraları ile güzellikler sunuyor.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Urla Devlet Hastanesi: 0 232 7521004

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Uzunkuyu Jandarma Karakolu: 0 232 7626271

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama - kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.