ZEYTİN YOLU

Görece-Dereköy-Akçaköy-Çatalca-Yeniköy-Menderes Merkez Zeytin Rotası

ETAP 6: MENDERES

Parkur 1: Görece - Dereköy - Akçaköy - Çatalca - Yeniköy - Menderes merkez

 

Parkur başlangıcına ulaşım: Özel araçla Konak - havalimanı yolunu kullanarak Menderes Görece'ye ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını tercih ederseniz İZBAN treniyle ESBAŞ aktarma merkezine gelin. Buradan 708 numaralı belediye otobüsü ile Görece'ye varabilirsiniz. Ayrıca İZBAN treni ile ulaşacağınız semt garajından, minibüsle Görece'ye gidebilirsiniz.

Bu rotadaki köylerde bulunan zeytinyağı ezme sistemleri, diğer rotalardakilerden tamamen farklı. Zeytinyağı üretiminde kullanılan parçaları, sokaklarda terk edilmiş olarak görmeniz mümkün. Zeytin ezme zeminleri, taban taşları, zeytin ezme taşları gezerken karşınıza çıkacak. Bunların bazıları hayrat olarak o sokakta oturanlar için yapılmış; bazıları ise, özel mülk olmalarına rağmen mahalle sakinlerinin ortak kullandığı zeytin ezme sistemleri. Rota boyunca gezebileceğiniz Görece, Dereköy, Akçaköy, Çatalca ve Yeniköy'de sokak aralarında bu sistemin farklı parçalarını görebilirsiniz.

Menderes merkezinde kontinü sistemle çalışan zeytinyağı fabrikasını ziyaret edebilirsiniz. 15 yıl önce taş baskıdan kontinü sisteme geçen Yeşilce Zeytinyağları Fabrikası, 55 yıldır faaliyette. Merkezde 15. yüzyılın sonunda yapılan Kasımpaşa Camisi'nin arka tarafında bir taban taşı bulunuyor.

Tüm köy meydanlarında su ihtiyacının karşılanabileceği çeşmeler ve alışveriş yapılabilecek bakkallar var.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Menderes Sağlık Ocağı: 0 232 782 10 05

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Menderes Jandarma Komutanlığı: 0 232 782 14 79

Ahmetbeyli Jandarma Karakol Komutanlığı: 0 232 787 44 19

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.