BAĞ YOLU

Çeşme-Bağlararası-Ovacık-Manastır Parkuru

 

ETAP 3

Parkur 1: Urla - Kuşçular - Yağcılar

 

Urla ilçesi konumu itibarıyla, kuzeyde İzmir Körfezi ile güneyde Sığacık Körfezi arasında bir coğrafi koridor üzerinde yer alır. Hem İzmir Körfezi'nden gelen kuzey ve batı rüzgârlarına hem de Sığacık Körfez'inden gelen güney rüzgârlarına açıktır.

Urla - Kuşçular - Yağcılar parkurunda, yerel üreticiler tarafından yetiştirilen münferit üzüm bağlarında sultaniye, rezaki türü sofralık üzüm türleri yetiştirilmektedir. Parkur, işletmelerin en yoğun kümelendiği bölgeyi kapsamaktadır. İşletmeler kendi bağlarında yetiştirdikleri şaraplık üzümleri yerinde üretim yaparak işlemektedirler. Urla Bağbozumu Şenlikleri her yıl 14 Ağustos günü yapılmaktadır.

 

Parkur güzergâhında yer alan işletmeler:

           

Urlice Bağcılık: 40 dekar alanda "şato şarapçılığı" diye de adlandırılan, butik tarzda ve organik sertifikasyonlu çalışan Urlice bağlarında; cabarnet sauvignon, syrah, merlot, chardonnay üzüm türleri yetiştirilmekte ve ürünler tüm kimyasal uygulamalardan uzak tutulmaktadır. Haftanın belirli günlerinde tesis gezilebilmektedir.

 

Usca Bağcılık: Adını Klazomenaili filozof Anaksagoras'ın us felsefesinden alan Usca, ilk bağlarını 2003 yılında Urla Kocadağ mevkiinde; yeni bağlarını ve üretim tesisini ise 2012 yılında Urla Kuşçular köyünde kurmuştur. Bugün 40 dönüme ulaşan bağlarında yabancı üzüm türleri ile bölgenin terroir (terua) ait yerli üzüm çeşitlerine yer verilmiştir. Organik tarım sertifikasına sahip bağlarda cabernet sauvignon, merlot, chardonnay, syrah ve grenache yanında yerli türler olan Bornova misketi ve Foça karası yetiştirilmektedir. Foça karası üzümü, yaklaşık 2600 yıl önce İyon kenti olan Phokaia'da üretilen ve gemilerle Marsilya'ya götürüldüğü bilinen antik bir türdür. Günümüzde var olan uluslararası üzüm türlerinin atası olduğu düşünülmektedir. Doğayı ve doğalı bozmadan organik tarım teknikleri ve teknolojinin tüm imkânları harmanlanarak üretim yapılmaktadır. Yerçekimi gücüyle, ürün akışı sağlanarak dolumu yapılan ve soğutulan tanklarda, farklı üretim teknikleriyle butik üretim yapmaktır. Haftanın belirli günlerinde tesis gezilebilmektedir.

 

Urla Bağcılık: 2000 dekar arazi üzerinde faaliyet gösteren işletme, kendi bağlarında geleneksel ve modern yöntemleri harmanlayarak boğazkere, Bornova misketi, Urla karası, gaydura gibi bölgesel türlerin yetiştirmekte, ayrıca; cabarnet sauvignon, merlot, nero d'avola, petit verdot,  syrah, cabarnet franc gibi türler ile çeşitliliği artırmaktadır. Uluslararası ödüllere sahip şarapları bulunan tesis, haftanın belirli günlerde gezilebilmektedir.

 

Mozaik Bağcılık: İşletme 150 dekarlık bağlarında yetiştirdiği organik üzümlerle, yerinde şarap üretimi yapmaktadır. Tamamı Fransa ve İtalya'dan ithal edilen asmalar, Yarımada iklimine son derece uygun, zengin karakterli kırmızı çeşitlerden oluşmaktadır. Syrah, sangiovese, montepulciono, petit verdot, tannat, marselan, ekigaina ve rebo, yetiştirilen üzüm  türleridir.

 

MMG Bağcılık: Firma, ismini tarihte ilk üretilen içki olan "met"ten (bal şarabı) almıştır. Kalkerli ve kepir kayalık toplam 50 dekar arazi üzerinde ürettiği Bornova misketi, mourvedre, cabernet sauvignon, merlot, syrah, viognier, kara misket gibi tüm üzümler için “gece hasadı” yapılmaktadır. Ürünler yer çekimiyle aktarma, manuel presleme gibi geleneksel yöntemlerle işlenmektedir. Ruh eşi yöre topraklarında yetişen üzümler, dört büyük güçlü rüzgârın esintileri ile beslenmekte; Urla bölgesinin karakteristik özelliklerini yansıtan uzun gövdeli, dolgun, kalıcı ve kompleks aromalarıyla olgun tanenli Şatomet Boutique Şarapları'na dönüşmektedir.

İşletme bünyesinde bulunan tesis haftanın belirli günleri gezilebilmektedir.

 

Urla Bağevi: Kuzeyinde İzmir Körfezi'ne ve güneyinde Sığacık Körfezi'ne 6 km mesafedeki işletme, her iki denizin getirdiği esintiyle kendine has bir mikroklimaya sahiptir. 100 dekar arazi üzerinde ağırlıklı olarak cabernet sauvignon yetiştirilen bağlar, bu coğrafyanın teruarını çok sevmiştir ve bu nedenle diğer yörelere göre farklı kalitede üzüm yetişmektedir. Sofralık üzüm olarak red globe (organik sertifikalı) yetiştirilmektedir. Haftanın belirli günlerinde gezilebilen tesiste konaklama imkânı da mevcuttur.

 

Urla'dan başlayarak Kuşçular ve Yağcılar mahallerini içine alan parkurun uzunluğu 25.5 km'dir. Rota güney yönünde ara bağlantı ile Seferihisar - Turgut - Azmak - Düzce üzerinden Ulamış'ta 4 numaralı parkura bağlanır. Ulaşım, parkur başlangıcı olan Urla merkezinden güzergâh boyunca yürüyüş, bisiklet ve araç seçenekleri ile sağlanabilir.

           

Ulaşım: İzmir Üçkuyular semt garajından kalkan Urla dolmuşları ve Üçkuyular aktarma merkezinden hareket eden 725 numaralı belediye otobüsleri ile Urla merkezine ulaşım sağlanabilir. Parkurlar özel araçlarla da gezilebilir.

 

Alışveriş ve konaklama: Üçkuyular, Kuşçular, Yağcılar ve Urla merkezinde alışveriş imkânı bulunmaktadır. Konaklama için Urla ilçesindeki otel ve pansiyonlardan yararlanılabilir.

           

Sağlık birimleri:

Urla Devlet Hastanesi: 0 232 752 1004       

Cankurtaran: 112

 

Güvenlik birimleri:

Urla İlçe Emniyet Müdürlüğü: 0 232 754 1465       

Urla İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 232 754 1030   

Jandarma İmdat: 156

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.