YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Ürkmez (Lebedos)-Kavakdere Parkuru

ETAP : 2

Rota 2: Ürkmez (Lebedos) - Kavakdere

 

Mesafe: 18 km

Ortalama süre: 6 saat

Başlangıç yüksekliği: 6 m

En yüksek nokta: 167 m

Bitiş noktası yüksekliği: 71 m

Zorluk derecesi: 3

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:  38004'29.58”K /  26058'01.59”D    

Zirve noktası GPS:          38008'58.37”K /  26054'18.21”D   

Bitiş noktası GPS:           38009'27.86”K /  26053'33.77”D

 

Parkura ulaşım:

Özel araçla Konak - Adnan Menderes Havalimanı yolunu kullanarak Menderes ilçe merkezine ulaşabilirsiniz. Buradan Yeniköy - Orhanlı köy yolunu kullanarak Ürkmez'e varabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz İZBAN treniyle semt garajı veya Cumaovası aktarma merkezlerine gelin; semt garajından minibüs ile veya Cumaovası'ndan 829 numaralı belediye otobüsü ile Ürkmez'e ulaşabilirsiniz.

 

Parkurun yapısı:

Sahilden başlayan parkur, yerleşim alanlarından sonra bahçeler arasından ve orman yollarından, çoğunlukla yangın şeritlerini takip ederek geçiyor. Parkurun önemli bir güçlüğü yok. Topografyanın çok kırıklı yapısı nedeniyle fazla sayıda iniş çıkışı var. Çıkılan en yüksek irtifa 175 m.

 

Parkurun ayrıntıları:

Parkur, antik Lebedos kentinin bulunduğu Kısık Yarımadası'nın kuzeyindeki kamp alanından başlıyor. Buradan batı yönünde sahile inip 1200 m kıyı boyunca yürüdükten sonra sağdaki sokağa giriyor; Seferihisar - Tire - Kuşadası karayoluna çıkıyor.

Yolun karşısına geçip 200 m kuzeye ilerliyor. Dört yol kavşağında yine kuzeydeki yola giriyor. Konutlar bittikten sonra mandalina bahçeleri arasındaki arazi yollarını takiben Ürkmez Barajı'nın solundaki sahile varılıyor. Baraj savağı ve gövdesinin üzerinden geçen parkur sağa, sırta paralel devam eden arazi yolu ile yükseliyor. Baraj gövdesinin bitiminden yaklaşık 600 m sonra arazi yolundan sola, traktör yoluna giriyor. Payamlı köyü karşıda görülüyor. Yamaca paralel devam eden yol takip edilerek köy merkezine varılıyor.

Payamlı'nın batı istikametinde karşıdaki sırta çıkan yangın şeridi takip edilerek makilik alandan geçiliyor; sırttaki düzlüğe ulaşılıyor. Düzlüğün batısından başlayan yol, vadi içinde orman yoluna bağlanıyor. Ormanlık alanda devam eden rota, vadinin içinden kuzeye kısa bir süre orman yolunda devam edip soldaki yangın şeridine giriyor.

Parkur, yangın şeridinde önce batıya, ana sırta ulaştığında ise kuzeye doğru yangın şeridini takip ediyor. Sırt hattının batısındaki Payamlı sulama göletinin sonuna inen yangın şeridi ile orman yoluna bağlanıyor. Orman yolunda vadi içinden kuzeydoğuya yükselip yolun çatallandığı noktadan sola giriyor. Bu yol takip edilerek sırttaki yangın şeridine çıkılıyor. Sırtta yangın şeridi boyunca sağa, kuzeye doğru devam ediliyor. Yangın şeridi bitmek üzereyken sola, orman içindeki patikaya giriliyor. Patikanın bitiminde ormandan çıkılıyor ve orman yolu ile güneybatı istikametinde devam edilerek Yeni Orhanlı - Ürkmez köy yoluna çıkılıyor. Asfalt yolda güney istikametinde 500 m devam ediliyor. Sağa giren asfalt yol ile köprü geçiliyor. Köprüden hemen sonra sağa dönülüp Kavakdere Çayı'nı geçiliyor; bahçeler arasından sola devam eden yol takip edilerek sırtın başlangıcına ulaşılıyor.

Buradan yangın şeridi takip edilerek sırta çıkılıyor. Sonra tamamen yangın şeridi ve sırt takip edilerek Kavakdere köyünün batısına kadar parkurun en yüksek noktasından geçilerek devam ediliyor. Bu noktadan itibaren sola patikaya girip yamaç aşağı inilerek Kavak çayı geçiliyor; bahçeler arasındaki yol ile köy yolu asfaltına ve parkurun son noktası olan Kavakdere'ye varılmış oluyor.

 

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: Parkur üç ayrı rotaya bağlanıyor.

1. Kavakdere - Teos

2. Kavakdere - Beyler - Gödence

3. Değirmendere (Kolophon) - Karacadağ - Tahtalı - Ürkmez (Lebedos)

 

Su kaynakları:

Parkur üzerinde su kaynağı bulunmuyor.

 

Kamp yeri:

Payamlı ve Kavakdere'de iki kamp yeri bulunuyor.

 

Alışveriş ve konaklama imkanları:

Ürkmez, bu rotadaki tek alışveriş bölgesi. Konaklama için Ürkmez veya Seferihisar'daki pansiyon ve oteller tercih edilebilir.

 

Doğal ve tarihi değerler:

Parkur, bahar döneminde çiçeği, ürün döneminde ise mandalinası ile keyifli görüntüler sunan bahçelerden sonra Ürkmez Barajı ve Payamlı Göleti'nden geçiyor. Arkanızda deniz olduğu halde orman içinden karşınıza gölet ve barajın çıkması rotanın ayrı bir güzelliği.

 

Lebedos: Gümüldür - Ürkmez arasında Kısık Yarımadası'ndaki bir tepede, M. Ö. 7. yüzyılda kurulan kent, deniz ticaretinden fazla pay alamasa da varlığını sürdürmüş. Romalı şair Horatius'un ”œterk edilmiş köy”dediği Lebedos, Klasik Dönem'de sikke basmayan tek İyon kenti olarak biliniyor. Günümüzde özel arazi içinde kalan Lebedos'u ziyaret etmek için izin almak gerekiyor.

 

En yakın sağlık kuruluşu:

Ürkmez Sağlık Ocağı: 0 232 7421114

Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi: 0 232 743 48 06

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Seferihisar Jandarma Karakolu: 0 232 743 57 01

Jandarma İmdat: 156

 

En yakın arama - kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.