BAĞ YOLU

            

BAĞ YOLU

Anadolu’nun bilinen ilk şaraphanesine sahip Yarımada, tarihinden aldığı güçle bugünün bağ rotasını oluşturdu. Milattan Önce 2000’lerde Hititler ve Giritlilerin şarap üretip ihraç ettiği antik Çeşme limanında, Bağlararası mevkiinde bulunan şaraphane, arkeolojik kazılar ile ortaya çıkarılıyor. Yürüyüş ve bisiklet yolları ile kesişen 151 kilometrelik bağ yolu, meraklılarını Selçuk, Menderes, Seferihisar, Urla, Çeşme ve Karaburun’daki üzüm bağlarında, 6 etapta gezdiriyor; üreticiyle buluşturuyor. Bağ Yolu’nun European Wine Cities (Avrupa Şarap Kentleri) gibi ağlara bağlanmasına yönelik çalışmalar yapılıyor.

Parkur Çeşme merkezinde, Bağlararası kazı alanında başlar. Bağlararası mevkiinde 2009 yılında yapılan kazılarda bir şaraphane ortaya çıkartılmıştır. M. Ö. 1700'lü yıllara ait bir şaraphanenin tespiti, burada bulunan üzüm çekirdeklerinden, şarapların konduğu amforalardan, yonca ağızlı testilerden, şarap ezilen haznelerden ve şarabın muhafaza edildiği depolardan anlaşılmıştır. Bağlararası kazı alanından sonra Çeşme - İzmir karayoluna çıkıp Ovacık köy yoluna girilir.

Devamını Oku »

Eğlenhoca, Kösedere, Aşağıovacık ve İnecik mahalleleri sınırlarında bulunan parkur, mahalleleri birbirine bağlayan asfalt yol çevresindeki münferit üzüm bağlarından geçer. Şaraplık üzüm çeşitleri cabarnet sauvignon, sauvignon blanc yetiştirilmektedir. Üzüm işletmesi bulunmamaktadır. Parkur mesafesi 14.5 km' dir. Parkur içi ulaşım yürüyüş, bisiklet ve araç seçenekleri ile sağlanabilir.

Devamını Oku »

Urla ilçesi konumu itibarıyla, kuzeyde İzmir Körfezi ile güneyde Sığacık Körfezi arasında bir coğrafi koridor üzerinde yer alır. Hem İzmir Körfezi'nden gelen kuzey ve batı rüzgârlarına hem de Sığacık Körfez'inden gelen güney rüzgârlarına açıktır.

Devamını Oku »

Seferihisar, Güzelbahçe, Menderes, Karabağlar ve Konak ilçeleri sınırlarında bulunan parkur boyunca, mahalleleri birbirine bağlayan güzergâhta yerel üreticilerin yetiştirdiği münferit üzüm bağları görülmektedir. Üzüm bağlarının sofralık üzüm türleri olan alphonse lavallee ve razakidir. Şaraplık üzüm türleri ise cabernet Sauvignon, merlottur. Yarımada Projesi kapsamında bulunan “Efes - Mimas Yürüyüş Yolu”nda yer alan Beyler - Gödence ve Gödence - Kavacık - Payamlı parkurları, bağların arasından yürünerek geçilebilmektedir.

Devamını Oku »

Seferihisar ve Menderes ilçelerinde bulunan ve Beyler Baraj Gölü'nün sağ sahilinden başlayan parkur; Beyler, Kavakdere, Eski Orhanlı, Yeni Orhanlı, Yeniköy ve Çatalca köylerini dolaşır. Menderes ilçe merkezine ulaşan parkur üzerinde, yerel üreticilerin yetiştirdiği münferit bağlar ile yanı sıra İsabey Bağevi ve Cankara Bağcılık işletmeleri bulunmaktadır.

Devamını Oku »

Selçuk ilçesi sınırlarında yer alan parkur Çamlık - Gökçealan güzergâhı boyunca, yolun her iki tarafında bölge üreticilerinin yetiştirdiği bağları görerek tamamlanmaktadır. Bağlarda yetiştirilen sofralık üzümler ağırlıklı olarak osmanca, sultaniye, alphonse lavallee ve razakidir. Ayrıca parkur üzerinde 7 Bilgeler Bağcılık işletmesi faaliyet göstermektedir.

Devamını Oku »