YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Barutçu-Zeytinköy Parkuru

ETAP : 1

Rota 6: Barutçu - Zeytinköy

 

Mesafe: 7.5 km

Ortalama süre: 2 saat 30 dakika

Başlangıç yüksekliği: 38 m

En yüksek yeri: 52 m 

Bitiş noktası yüksekliği: 10 m

Zorluk derecesi: 1

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS:       38000'42,73”K / 27019'37,08”D    

Zirve noktası GPS:             37059'10,25”K / 27017'40,34”D     

Bitiş noktası GPS:                37059'27,06”K / 27016'55,67”D

 

Parkura ulaşım: Konak'a 97 km mesafedeki Barutçu köyüne İzmir - Aydın otobanında ulaşılabilir. Otobanın Selçuk - Efes - Kuşadası ayrımından çıkın, Selçuk - Kuşadası yönüne devam edin. Selçuk merkezine girmeden sağdaki köy yolunu yaklaşık 9 km takip ederek Barutçu köyüne varabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu ulaşım araçlarıyla Selçuk'a varmak için önce İZBAN treniyle Cumaovası aktarma istasyonuna gelmek gerekiyor. Buradan 718 numaralı ESHOT otobüsüyle Torbalı'ya gidin, oradan da 770 numaralı Selçuk otobüsüne binin. İzmir otogarından Selçuk veya Kuşadası otobüsleri ile de ilçeye ulaşa bilirsiniz. Selçuk'a TCDD trenleri ile ulaşmak isterseniz Basmane Garı'ndan Aydın trenine binin. İlçe merkezinden Barutçu'ya köy dolmuşu ile gidebilirsiniz.

Parkurun yapısı: Barutçu - Selçuk asfaltı ile başlayan parkur, genel olarak 4 - 5 m genişliğindeki arazi yolu ile devam ediyor ve son 1 km' lik kısmı belirgin patika ile son buluyor. Alaman ve Gebekirse göllerini sola alarak zeytinlikler ve meyve bahçeleri arasından geçiyor. Göl kenarına yaklaşan kısımlarda rakımın 2 - 3 m olması nedeniyle parkur, özellikle bol yağışlı dönemlerde su altında kalabiliyor. Bu dönemlerde bölgeyi daha üst kotlardan geçmek gerekecektir.

Parkurun detaylı anlatımı: Köy merkezinde başlayan parkurla Barutçu köyü - Selçuk asfalt yolu üzerinden güneye yaklaşık 1.5 km gelindiğinde sağa, toprak yola girilir. Buradan batıya giden toprak köy yolu, kışın çamurlu olur. 450 m sonra, güney aksı sular altında kalmış ise aynı yönde devam edip yolun 100 m'sini bahçe sınırından gitmek gerekir. Sonra sağa, kuzeye dönülerek 60 m gidilince stabilize köy yoluna ulaşılır.

Stabilize yolda 160 metre güneye yürüyünce sağda toprak arazi yolu başlıyor. Alaman Gölü'nün kuzeybatı kıyısını görerek güneybatı yönünde devam eden, rakımı 40 m'yi geçmeyen toprak arazi yolu zeytin bahçeleri içinden geçiyor. Yaklaşık 1 km sonra sola, iki gölü bölen burnun sırtına doğru giden traktör yolu ayrılıyor. Burası, parkurun bağlandığı alternatif rotanın başlangıç noktası.

Toprak yoldan devam edildiğinde sırtı aşıp Gebekirse Gölü'nün kuzeyini görürsünüz. Gebekirse Havzası'na doğru inişe geçilen yol, göl manzarasını seyretmek için çok uygun. Aşağıda yol çatallandığında sağa, kuzeybatıya sapılıyor. Gölün kuzeydoğu kıyısı boyunca yürünen bu yol 550 m sonra ikiye ayrılıyor. Bu noktada solda, güneye sapan traktör yoluna giriliyor. 170 metre sonra batıya dönen bu yol yaklaşık 650 m uzunluğunda. Yol batıda sonlandığında yine kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrılıyor. Güneye devam eden yol, yaklaşık 700 m sonra sırtın batı yüzünde patikaya giriyor. Patika 250 m sonra geniş ve rahat toprak yolla Zeytinköy'e ulaşıyor.

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar: Göller arası geçiş rotasına bağlanıyor. Alternatif rota Barutçu köyünden başlıyor. Barutçu havzasının sağ yamacından devam eden toprak yol Alaman Gölü'nün kuzeybatı ucundan Barutçu - Zeytinköy rotasına bağlanıyor. Bir süre rotadan devam ettikten sonra sırt ayrımından güneye yönelip 2.5 km yürüyünce Zeytinköy asfaltına kavuşuyorsunuz. Ayrıca parkur, dört rotaya da bağlantı sağlıyor.

1. Belevi - Keçi Kalesi - Barutçu

2. Pamucak - Zeytinköy

3. Zeytinköy - Notion - Klaros

4. Zeytinköy - Gölova - Çile

Bisiklet ve zeytin yolları: Parkurun tamamı bisiklet yolu ve birbirini izleyerek parça parça zeytin yolu olarak kullanılabilir.

Su kaynakları: Parkur üzerinde su kaynağı bulunmuyor.

 

Kamp yerleri: Parkur boyunca meyve ve zeytin bahçeleri olduğundan kamp için çok boş alan yok. Ancak su olmamakla birlikte iki göl arasındaki sırt hattında sunduğu manzaranın güzelliği ile 1 - 2 çadırlık kamp kurulabilir

Alışveriş ve konaklama: Barutçu - Zeytinköy arasında herhangi bir yerleşim alanı bulunmuyor. Barutçu'da alışveriş imkanı yok. İhtiyaçlar, yürüyüşe başlamadan önce en yakın yerleşim merkezi olan Selçuk'tan karşılanabilir. Selçuk'ta pansiyon ve oteller bulunuyor.

 

Doğal ve tarihi değerler: Tarihi alan yok ancak doğal güzellikler bakımından zengin bir parkur. Solunuzda Alaman Gölü'nü ve devamındaki Gebekirse Gölü'nü izleyerek yürüyorsunuz. Göllerde olta balıkçılığı yapılabilir. Ova, Küçük Menderes Nehri'nin alüvyonları ile doldurulduğundan ve Ege Denizi'ne Kuşadası Körfezi ile uzanan delta olduğundan, 2 - 3 m'yi geçmiyor. Yağışlı dönemlerde yükselen su seviyesinin tahliyesi için bölgede drenaj kanalları açılmış. Ayrıca sulak alanlarda göç dönemlerinde kuş gözlemleri de yapmak mümkün.

En yakın sağlık kuruluşu:

Selçuk Devlet Hastanesi: 0 232 892 70 36.

Cankurtaran: 112

En yakın güvenlik birimi:

Selçuk İlçe Jandarma Karakolu: 0 232 892 64 14 

Jandarma İmdat: 156

En yakın arama kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.