YÜRÜYÜŞ/BİSİKLET YOLLARI

Meryemana-Efes Parkuru

ETAP : 1

Rota 4: Meryem Ana - Efes

 

Mesafe: 5 km

Ortalama süre:  1 saat 30 dakika

Başlangıç yüksekliği: 414 m             

En yüksek yeri: 430 m          

Bitiş noktası: 59 m

Zorluk derecesi: 1

 

Koordinatlar:

Başlangıç noktası GPS: 37055'52.74”K /  27020'41.62”D

Zirve noktası GPS:       37054'52.99''K /  27020'03.08''D

Bitiş noktası GPS:         37054'46.04''K /  27019'56.58''D

 

Parkura ulaşım:

Konak'a 86 km uzaklıktaki Selçuk'a özel araçla ulaşmak için Aydın otobanında Belevi kavşağından Kuşadası - Selçuk yoluna dönün. İlçe merkezinden Çamlık yoluna devam edin. Kavşaktan güney yönünde 1.6 km ilerleyin, Meryem Ana yoluna girin. Parkur, antik Efes kentinin güney kapısı önünden başlıyor.

İlçe merkezine toplu ulaşım araçlarıyla gitmek isterseniz üç seçenek var. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) İzmir Basmane Garı'ndan kalkan Aydın treniyle Selçuk istasyonuna varabilirsiniz. İZBAN treni ile Cumaovası'na ulaşıp aktarmalı sistemi kullanabilirsiniz. Buradan 718 numaralı belediye otobüsüyle Torbalı'ya, oradan da 770 numaralı Selçuk otobüsüyle ilçeye ulaşabilirsiniz. İzmir Bornova'daki şehirlerarası otobüs terminalinden de ilçeye yarım saatte bir dolmuş seferi var. Bu yollardan biriyle ulaştığınız ilçe merkezinden Efes'e 10 dakikada bir servis kalkıyor.

Parkurun yapısı:

Parkurun tamamı asfalt yolla kat ediliyor.

Parkurun ayrıntıları:

Orman içi asfalt yoldan oluşan parkur, Meryem Ana evinden başlayıp antik Efes kentinin güney kapısına kadar aynı asfalt yolda devam ediyor. Parkur bisiklet yolu olarak da kullanılabilir.  

Parkurun bağlandığı alternatif rotalar:

Parkur; Selçuk - Efes - Pamucak ve Meryem Ana - Çamlık rotalarına bağlantı sağlıyor.

Su kaynakları: Rotada su kaynağı yok.

Kamp yerleri: Rotada kamp yeri yok.

Alışveriş: Parkur üzerinde yerleşim yeri bulunmadığından, Selçuk merkezindeki marketlerden alışveriş yapılmalıdır.

Doğal ve tarihi değerler:

Meryem Ana Evi: Parkur sizi, Meryem Ana Evi'ne ulaştırıyor. Bülbül Dağı'ndaki kutsal yapının M. S. 4. yüzyılda inşa edildiği sanılıyor. Hz. İsa çarmıha gerildikten sonra Meryem Ana'nın Kudüs'te kalmasını sakıncalı bulan St. Jean'ın, onu buraya kaçırdığına inanılıyor.

Efes (Ephesus): Parkurun başlangıcındaki antik Efes kentine güney tarafından girebilirsiniz. M. Ö. 10. yüzyılda kurulduğu sanılan antik kent, Helenistik Dönem'de yükselmeye başlar. M. Ö. 1050 yıllarında Yunanistan göçmenlerinin yerleştiği Efes, M. Ö. 560'ta Artemis Tapınağı çevresine taşınır. Bugün gezilen Efes ise Büyük İskender'in generallerinden Lysimakhos tarafından M. Ö. 300'lerde kurulmuştur. En görkemli devrini Roma Dönemi'nde yaşayan kent, Asya eyaletine başkentlik yapmış, limanı sayesinde Küçük Asya'nın dış dünyayla köprüsü olmuştur. Hıristiyanlığın başlangıç döneminin önemli olaylarına sahne olan kent, kutsal bir nitelik de taşır.

En yakın sağlık kuruluşu:

Selçuk Devlet Hastanesi: 0 232 892 70 36

Cankurtaran: 112

 

En yakın güvenlik birimi:

Selçuk İlçe Jandarma Karakolu: 0 232 892 64 14 

Jandarma imdat:156

 

En yakın arama- kurtarma birimi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS: 110

 

İşletmenizi bu haritada görmek istiyorsanız isletmekayit@yarimadaizmir.com adresine e-posta gönderiniz.